ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Βήμα τετράδας για τον Παναθηναϊκό, 3-2 τον Φοίνικα

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που είχε 28 πόντους ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Φοίνικα στην Κυψέλη και έκανε άλμα τετράδας στη Volleyleague. Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον «απογείωσε» στην 3η θέση της βαθμολογίας της Volley League πέτυχε ο Παναθηναϊκός και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου στην Κυψέλη.

Με κορυφαίο τον Δανό πασαδόρο Αξέλ Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ παρότι βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ και 13-12 στο 5ο σετ αλλά με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ και ξέσπασμα του Αλέξανδρου Ράπτη επικράτησε 17-15 και πήρε τη νίκη. Είναι ο 11ος συνεχόμενος αγώνας των δύο ομάδων που νικάει ο γηπεδούχος. Ο Φοίνικας για τρίτο συνεχόμενο αγώνα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ (στους αγώνες με Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, Ολυμπιακό) και με τον βαθμό που πήρε μοιράζεται στην 5η θέση μαζί με τον Ηρακλή καθώς έχουν από 10 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν νευρικός με συνολικά 40 χαμένα σερβίς. Μάλιστα τα 24 (σχεδόν ένα σετ) τα έχασε ο Παναθηναϊκός. Ο Φοίνικας παρότι έχασε το 1ο σετ οργάνωσε καλύτερα το παιχνίδι του αλλά από το 4ο σετ έκανε πολλά λάθη ακολούθησε τον Παναθηναϊκό στα χαμένα σερβίς και έτσι οι «πράσινοι» βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν το 4ο σετ και να γυρίσουν το 5ο σετ την κατάλληλη στιγμή.

Οι δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο 1ο σετ μετά από διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ οι δύο ομάδες έφτασαν στο 20-20. Ο Γιορντάνοφ και ο Πελεκούδας σε κόντρα επίθεση έκαναν το 22-20, ο Ντόκιτς μείωσε 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Γιορντάνοφ και Ράπτη έφτασαν σε σετ μπολ (24-21). Ο Ντόκιτς και ο Εβάντρο μείωσαν 24-23 αλλά ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς λυτρώνοντας τον Παναθηναϊκό που έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ τα πάντα κρίθηκαν στο 7-5. Ο Εβάντρο μείωσε για τον Φοίνικα και πήγε και στο σερβίς διαλύοντας με το σερβίς του την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Με συνολικό σερί 7-0 ο Φοίνικας ξέφυγε 12-7, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το σετ μείωσε τη διαφορά στο -2 (22-24) και ο Ντόκιτς με μπλοκ έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-1 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ με το σερβίς του Φοίνικα πάνω στον Ράπτη να δημιουργεί προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Οι συριανοί ξέφυγαν 10-2 με συνολικό σερί 6-0. Η διαφορά διατηρήθηκε σε όλο το σετ και το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή. Με τον Γιορντάνοφ να ανεβαίνει στην επίθεση και την υποδοχή να ισορροπεί ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 11-8. Ο Πελεκούδας κέρδισε πολλές μονομαχίες στο φιλέ και ανέβασε τη διαφορά στο 14-9. Η διαφορά κρατήθηκε καθώς ο Φοίνικας αύξησε τα λάιθη του και οδηγήθηκαμε στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα έναν πόντο μέχρι και το 13-12 με την επίθεση του Εβάντρο. Ο Ράπτης ισοφάρισε 13-13 και ο Γιορντάνοφ με κόντρα επίθεση μετά από φοβερό μπλοκ του Πελεκούδα έκανε το 14-13. Ο Γιορντάνοφ στο 15-14 έχασε και κόντρα επίθεση για να τελειώσει τον αγώνα αλλά ο Ράπτης ήταν αυτός που έδωσε τέλος στον δραματικό σε εξέλιξη αγώνα κάνοντας το 17-15 εν μέσω πανηγυρισμών.

Παναθηναϊκός - Φοίνικας 3-2

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 25-22, 17-15 σε 132΄.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 1 άσσος, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/3, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 28 (26/42, 2 μπλοκ), Χαρ.Ανδρεόπουλος 12 (9/21, 3 μπλοκ, 58%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 8 (6/9, 2 μπλοκ), Ράπτης 16 (13/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 33%αρ.), Πελεκούδας 12 (10/19, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 75% υπ., 60% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 26 (21/40, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 48%υπ., 24%αρ.), Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (4/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 25 (22/43, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Παπαδόπουλος 8 (8/20, 80%υπ., 44%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 71%υπ., 38%αρ.), Φίλιο 5 (3/3, 2μπλοκ).

VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

* Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ο Ζουπάνης με 15 πόντους

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακός για άλλο ένα ματς ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην Κηφισιά να προβάλει αντίσταση και μέσα σε 68 λεπτά επικράτησε 3-0 σετ διευρύνοντας το αήττητο σερί του όχι μόνο στο εφετινό πρωτάθλημα αλλά και γενικότερα στην Volley League.

Μετά από 8 αγώνες ο Ολυμπιακός έχει ισάριθμες νίκες, οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και εκμεταλευόμενος το ρεπό του ΠΑΟΚ ξέφυγε 4 βαθμούς στην πρώτη θέση. Διεύρυνε στο 38-0 το αήττητο του στην κατηγορία και μπαίνει με τις καλύτερες συνθήκες στην τελική ευθεία για τις δύο αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς (12/12 στο Ρέντη) και για το πρωτάθλημα (15/12 στο PAOK Sports Arena).

Ο Ολυμπιακός κράτησε υψηλά ποσοστά στην υποδοχή του και ο Τερβαπόρτι κινήθηκε γρήγορα στις επιλογές του περιορίζοντας τις αντιδράσεις της Κηφισιάς. Βασικός διαγώνιος ήταν ο Νίκος Ζουπάνης που ήταν εξαιρετικός ενώ κορυφαίοι ήταν ο Γιώργος Πετρέας και ο Γερούν Ράουβερντινκ κάνοντας αλάνθαστες εμφανίσεις.

Η Κηφισιά πιέστηκε στην υποδοχή, υστέρησε επιθετικά και το σερβίς της δεν ήταν άνοιξε δρόμους. Μοιραία η ομάδα του Νίκου Ζαλμά γνώρισε την 7η ήττα της σε 8 αγώνες πρωταθλήματος, έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς και στρέφει το ενδιαφέρον της στον αγώνα με την ΑΕΚ στο Ζηρίνειο.

Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-16 σε 68΄.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 5 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 2 άσσοι, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Ζουπάνης 15 (13/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (5/5, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (6/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (2/2, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/19, 1 άσσος, 64%υπ., 36αρ.), Ράουβερντινκ 11 (11/13, 35%υπ., 30αρ.) / Στεφάνου λ. (53%υπ., 33αρ.), Δαρίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1/1επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (8/18., 1 μπλοκ, 67%υπ., 61αρ.), Ρεκ 4 (4/7), Χαντ 10 (9/23, 1 άσσος), Ρενάτο 5 (2/3, 3 μπλοκ), Λάανε 8 (7/14, 1 άσσος, 38%υπ., 24αρ.) / Κάπελας (λ. - 60%υπ., 33αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης, Μελλές.

VOLLEY LEAGUE / ΑΕΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΑΕΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

* Εξαιρετική εμφάνιση απ όλους τους κιτρινόμαυρους

ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα αλλά το πρώτο τρίποντο πανηγύρισε η ΑΕΚ στο Μετς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά την 9η αγωνιστική της Volley League ανεβαίνοντας στους 9 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογία.

Η "Ένωση για άλλη μία φορά με οδηγό τον ιρανό πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν που είχε να διαχειριστεί άριστη υποδοχή έκανε… θαύματα και ανέδειξε μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο ακραίους της Στοΐλοβιτς, Μότα. Εντυπωσιακός και ο νεαρός διαγώνιος Ηρακλής Παπαδόπουλος που αγωνίστηκε στη θέση του Γιώργου Τζιουμάκα που έμεινε στον πάγκο.

Ο Εθνικός προσπάθησε να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Ειδικά στο 2ο σετ που προηγήθηκε 11-9, η ΑΕΚ έκανε σερί 5-0 και γύρισε τον αγώνα. Κορυφαίος της ακριτικής ομάδας ήταν ο Αργεντινός ακραίος Πάμπλο Μπενγκολέα. Ο Εθνικός έμεινε στους 7 βαθμούς και υποχώρησε στην 8η θέση της βαθμολογίας.

ΑΕΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-19 σε 76΄.

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξανδρούπολης οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Νίκος Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 6 (3/3, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος Ηρ. 12 (10/16, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 13 (13/19, 40%υπ., 40%αρ.), Κανέλλος 9 (7/10, 2 μπλοκ), Μότα 12 (9/13, 3 μπλοκ, 41%υπ., 18%αρ.) / Γκαράς (λ. - 79%υπ., 71%αρ.), Δρογκάρης 1 (1 άσσος), Κουλοχέρης, Μαυραγάνης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ (0/2επ.), Μπενγκολέα 17 (16/22, 40%υπ., 33%αρ.), Γκμίτροβιτς 6 (6/19), Τουράνιανιν 7 (5/12, 2 μπλοκ), Στίγγας 3 (3/5), Ριζόπουλος 8 (6/14, 2 άσσοι, 59%υπ., 53%αρ.) / Κοντοστάθης λ. (62%υπ., 42%αρ.), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος.