ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, τρίποντο για Ολυμπιακό

MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να δυσκολευτεί έκαμψε την αντίσταση του Ηρακλή με 3-0 σετ, ενώ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί τη μαχητικής Κομοτηνής.

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά αυτό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Ο δικέφαλος του Βορρά ήταν σαφέστατα ανώτερος επί του γηραιού και έφτασε εύκολα στη νίκη με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena.

Με πρώτο σκόρερ τον Όκολιτς (11 πόντους) και τους Γκόρτσιανουκ, Τζούριτς και Χιμένες να ακολουθούν οι παίκτες του Στάνκου δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον αντίπαλο τους.

Το μοναδικό μελανό σημείο της αναμέτρησης για τον Ρουμάνο τεχνικό ήταν ο τραυματισμός του Σαφράνοβιτς. Ο Ισραηλινός ακραίος χτύπησε στο 11-8 του δεύτερου σετ και οι εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί θα δείξουν το μέγεθος της ζημιάς.

Στην αντίπερα όχθη ο Ηρακλής είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά καλύτερα ποσοστά αποτελεσματικότητας. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Απόστολος Αρμενάκης με 13 και 10 είχε ο Κλίντι.

Στο 1ο σετ με σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-5 από τα μπλοκ του Όκολιτς. Στα μέσα του σετ ο Ηρακλής μείωσε 21-19 αλλά ο Σαφράνοβιτς και ο Τζούριτς με κόντρα επίθεση συντήρησαν το +4 (21-17) και το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Αρμενάκη που λίγο νωρίτερα είχε πάρει πόντο.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Οκολιτς να δίνει προβάδισμα 8-4, ενώ στο 11-9 τραυματίστηκε ο Σαφράνοβιτς. Μπήκε ο Χιμένεθ και μαζί με τον Γκόρτσανιουκ έκαναν σερί 3-0 για το 14-9. Η διαφορά αυξήθηκε 21-13 με δύο ωραίες ενέργειες από Χιμένες και πόντο του Φιλίποφ και το σετ έκλεισε με λάθος του Ηρακλή 25-17.

Στο 3ο σετ με τον άσσο του Φέργκιουσον ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-5, αλλά ο ΠΑΟΚ με το φλοτ σερβίς του Γκόρτσανιουκ έκανε σερί 4-0 για το 9-6. Ο Ηρακλής μείωσε με τον Αρμενάκη 17-15 και 19-16 και από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ με Όκολιτς και Χιμένεθ έδωσε τη χαριστική βολή για το 22-16 και ο αγώνας έκλεισε με το λάθος του Σωτηρίου κόντρα στην παλιά του ομάδα.

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-17, 25-19 σε 73΄.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 11π. (9/11 επ., 2 μπλοκ), Μαρκέζ 6 (6/10), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 10 (8/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ., 22%αρ.),, Τζούριτς 8 (7/23, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/9, 1 μπλοκ, 73% υπ., 55%αρ.), / Κωνσταντινίδης (λ. – 56% υπ., 44%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/1), Γάτσης, Χιμένες 8 (7/12, 1 άσσος, 45% υπ., 18%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (5/8, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 13 (12/28, 1 μπλοκ), Ρίου Κλίντι 10 (8/19, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 51% υπ., 43%αρ.), Σωτηρίου 5 (5/12, 35% υπ., 20%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 50%υπ., 25%αρ.), Μούχλιας 1 (1/2), Τζιουμάκας, Μπουράκης (λ).

VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

* Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Γερούν Ραουβέρντινκ με 14 πόντους.

Πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό, 3-1 τη μαχητική Κομοτηνή

O Oλυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνή σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League και σημείωσε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες. Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 32η σερί νίκη τους στην κατηγορία και ισοφάρισαν το ιστορικό ρεκόρ που κατείχε ο Ηρακλής.

Παρά την ήττα πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Κομοτηνή η οποία πάλεψε το 2ο σετ και πήρε το 3ο σετ πιέζοντας μετά τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό. Κορυφαίος του Ολυμπιακού και του αγώνα ήταν ο Ολλανδός ακραίος Γερούν Ράουβερντινκ ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, είχε 13/17 τελειωμένες επιθέσεις και 52% υποδοχή με 38% άριστες. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μάρκους Μπέμε που κυριάρχησε στο μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ με 22 πόντους ήταν ο Καναδός ακραίος Γκάβιν Σμιτ. Από την Κομοτηνή ο Νουράνγκουα και ο Ανέστης Δαλακούρας σήκωσαν όλο το βάρος της ομάδας επιθετικά αλλά δε μπόρεσαν να αντέξουν στην υπεροπλία του αντιπάλου.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-5 με τον ορεξάτο Ράουβερντινκ, Οι ερυθρόλευκοι με πρώτο χρόνο και μπλοκ του Ανδρεάδη ξέφυγαν 16-10 ενώ με σερί 5-0 έκαναν το 17-12 σε 22-12 κρίνοντας το σετ το οποίο τελείωσε 25-15 με επίθεση του Σμιτ.

Από το 2ο σετ η Κομοτηνή ισορρόπησε την υποδοχή της και κρατήθηκε μαζί με τον Ολυμπιακό στο 9-9. Ο Ράουβερντινκ και ο Σμιτ έκαναν σερί 3-0 για το 12-9. Από εκεί και πέρα μέχρι το τέλος η Κομοτηνή πίεζε τον Ολυμπιακό ο οποίος όμως κρατούσε πάντα το προβάδισμα, κέρδισε πιο εύκολα τους πόντους και με τον Μπέμε έκανε το 25-22.

Ο Ολυμπιακος μπήκε καλά και στο 3ο σετ με προβάδισμα 7-3 και 12-5 χάρις τον πολύ καλό Ράουβερντινκ. Η Κομοτηνή με σερί 3-0 από Δαλακούρα, Νουράνγκουα μείωσε 15-13 και ισοφάρισε 19-19 με δύο πόντους από τον Νουράνγκουα. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Χριστόφας έβαλε για πρώτη φορά την Κομοτηνή μπροστά 23-22. Ο Δαλακούρας με κόντρα επίθεση έκανε το 24-22, ο Κουμεντάκης μείωσε σε 24-23 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε 25-23 για την ομάδα της Θράκης. Πλήγμα για την Κομοτηνή ο τραυματισμός στην πλάτη του κεντρικού της Νίκου Χριστόφα.

Μπροστά στο ενδεχόμενο να μπει σε μεγάλες περιπέτειες ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο 4ο σετ και με βασικό τον Κουμεντάκη στη θέση του Φράγκου. Αλλά και η Κομοτηνή ξεκίνησε με κεντρικό τον Μπουφίδη στη θέση του Χριστόφα που του τράβηξε τον ώμο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-1 αλλά η Κομοτηνή το πάλεψε και μείωσε 10-9 με τον Νουράνγκουα όμως εκεί μπήκε τέλος στην αντίσταση της. Ο Ράουβερντινκ έκανε το 11-9 και με συνολικό σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-9. Στο 15-11 η ομάδα της Ροδόπης πέταξε λευκή πετσέτα από την πίεση του Ολυμπιακού που έκανε σερί 7-0 και με νταμπλ σκορ 22-11 καθάρισε το τρίποντο. Με άσσο του Σμιτ και επίθεση του Κουμεντάκη τελείωσε το σετ 25-13.

Ολυμπιακός - Κομοτηνή 3-1

Τα σετ: 25-15, 25-22, 23-25, 25-13 σε 91'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Μπέμε 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 4 (4/11 επ., 38% υπ. - 31% άριστες), Σμιτ 21 (19/38 επ., 2 άσσοι), Τερβαπόρτι 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 14 (13/17 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Κουμεντάκης 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. - 60% άριστες).

Μ.Γ.Σ.Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 41% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 7 (7/10 επ.), Δαλακούρας Αν. 12 (11/22 επ., 35% υπ. - 16% άριστες), Νουράνγκουα 19 (16/44 επ., 3 άσσοι), Χριστόφας 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 31% υπ. - 23% άριστες), Μπανιώτης (λ), Καβαρατζής 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Δαλδαβερένης, Παπαδάκος.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΔΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών που είχε εναλλαγές στο σκορ, πάθος και ένταση ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό και στον πρώτο του αγώνα στο πρωτάθλημα της Volley League σημείωσε και την πρώτη του νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός ενώ έχανε 1-0 σετ πήρε προβάδισμα 2-1 σετ και 11-6 στο 4ο σετ χτυπώντας την υποδοχή του Φρίσεν αλλά στη συνέχεια δε μπορούσε να κόψει τον πολύ καλό Γκμίτροβιτς που έδωσε στην ομάδα του Εβρου τη νίκη.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 12-11 με την άουτ επίθεση του Φρίσεν αλλά με τον Γκμίτροβιτς στην επίθεση και το σερβίς του Στίγγα έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 17-12. Στο 22-17 ο Τουράνιανιν με με άσσο και δύο λάθη των κορίνθιων τελείωσε το σετ 25-17.

Από το 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός άλλαξε την τακτική του στο σερβίς, σημάδεψε τον Φρίσεν και με σερί 3-0 ξέφυγε 12-7. Κράτησε το προβάδισμα η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα και με τον άσσο του Ρουμελιώτη έκανε το 25-20 και το 1-1 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 στο 3ο σετ, ο Χρηστουηλίας πήρε τη θέση του Φρίσεν αλλά δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα. Πολύ καλός ο Παμβοχαϊκός κράτησε την διαφορά και με δύο άσσους του Ολιβέιρα έκανε το 20-12. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Γκλαντστόουν 25-17.

Ανατροπή και τραυματισμός Χρηστουηλία

Στο 4ο σετ η ομάδα του Βραχατίου μπήκε το ίδιο δυνατά, πίεζε στο σερβίς με τον Ολιβέιρα και με τον Αμπράο στην επίθεση έκανε το 11-6. Ο Γκμίτροβιτς έδωσε το φιλί της ζωής στον Εθνικό. Με το σερβίς του Ριζόπουλου που χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ο Εθνικός βγήκε στην κόντρα και με σερί 5-0 ισοφάρισε 11-11. Το ματς πήρε φωτιά, ο Ολιβέιρα έχασε το σερβίς (15-14) και ο Γκμίτροβιτς με τον Ριζόπουλο πήραν δύο δύσκολες επιθέσεις για το 18-15. Ο Παμβοχαϊκός επανήλθε και με τον Ολιβέιρα και τον Γκλάντστόουν ισοφάρισε 21-21. Εκεί ο Ρουμελιώτης έχασε κόντρα επίθεση για τον Παμβοχαϊκό ενώ ο Χρηστουηλίας χτύπησε στο κεφάλι μετά από έξαλλο πανηγυρσμό και τη θέση του πήρε ο Νικολακάκης. Ο Ολιβέιρα έχασε το σερβίς (23-22). Με επίθεση και μπλοκ του Ριζόπουλου ο Εθνικός έκανε το 25-22 και ο Εθνικός ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 6-6. Με πρώτο χρόνο του Στίγγα και ένα μπλοκ του αλλά και τον άσσο του Στρούγκαρ ο Εθνικός ξέφυγε 9-6. Η διαφορά μεγάλωσε όταν ο Ρουμελιώτης έχασε την επίθεση (10-6). Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκμίτροβιτς 15-10.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παμβοχαϊκός 3-2

Τα σετ: 25-17, 20-25, 17-25, 25-22, 15-10 σε 112΄.

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 9 άσσοι, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός προήλθαν: 12 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 25 (23/39 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φρίσεν 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 11 (7/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 14 (6/10, 5 μπλοκ, 3 άσσοι), Ριζόπουλος 10 (9/18, 1 μπλοκ, 56% επ., 38%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 43%υπ., 30%υπ.), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (2/5), Νικολακάκης 1 (1 μπλοκ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/5 επ.), Ολιβέιρα 18 (13/24, 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 12%αρ.), Ρούμπο 8 (5/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντστόουν 17 (10/18, 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Ρουμελιώτης 13 (11/13, 2 άσσοι), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/15, 2 άσσοι, 64%υπ., 33%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. – 66%υπ., 45%αρ.), Κωτσάκης, Τουρνάκης, Δημητούλης.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27/10

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κομοτηνής 3-1 (25-15. 25-22, 23-25, 25-13)

Π.Α.Ο.Κ. - Ηρακλής 3-0 (25-20, 25-17, 25-19)

Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-2 (25-17, 20-25, 17-25, 25-22, 15-10)