ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Θρίαμβος της Κηφισιάς, 3-1 τον Ολυμπιακό

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΟΣΦΠ. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΟΣΦΠ. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΑΟ Κηφισιάς επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού και εξασφάλισε την παρουσία του στα play offs της Volleyleague των ανδρών. Μεγάλη εμφάνιση από τον Χαντ με 30 πόντους.

Μία τεράστια νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό πήρε η Κηφισιά. Ο αναγεννημένος ΑΟΚ με τον Τέιλορ Χαντ να κάνει τεράστιο παιχνίδι σημειώνοντας 30 πόντους επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Volleyleague των ανδρών και εξασφάλισε την είσοδο της στα play offs.

Ο Μουνιόθ θέλησε να ξεκουράσει κάποιους εκ των βασικών ξεκινώντας το ματς με τους Στιβαχτή, Σμαραγδή, Πετρέα, Ζουπάνι, Αλεξίεφ, Κουμεντάκη.

Η Κηφισιά του Νίκου Ζαλμά επιβεβαίωσε την αγωνιστική άνοδο του τελευταίου διαστήματος και με τον Χαντ να "πυροβολεί" αδιακρίτως κατάφερε να φτάσει σε μία μεγάλη νίκη. Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη (8) τα οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-22. Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά του, όμως οι γηπεδούχοι τρέχοντας επί μέρους 6-1 προηγήθηκαν με 15-12. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με την είσοδο του Σμιτ αντί του Ζουπάνι κατάφερε να προσπεράσει και να έχει εκείνος το σετ μπολ στο 24-23. Ο Λόπαρ έκανε το 24-24, στη συνέχεια ο εξαιρετικός Ρουμελιωτάκης με άσο έκανε το 25-24 και ο Χαντ έκλεισε το σετ για το 26-24.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν στην κατάκτησή του με συνοπτικές διαδικασίες (25-12). Η εικόνα αντιστράφηκε ξανά στο τέταρτο σετ με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του και να το κατακτά με 25-22 παρά την αντεπίθεση που έκαναν στο τέλος οι ερυθρόλευκοι.

Κηφισιά - Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: 25-22, 26-24, 12-25, 25-22

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 17 (15/25 επ., 1 άσσος, 1μ πλοκ, 53% υπ. - 23% άριστες), Ρεκ 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 30 (28/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 10 (8/17 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 15% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 5 (5/11 επ.), Σμαραγδής 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 7% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 0% άριστες) / Στεφάνου (λ, 64% υπ. - 24% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% άριστες), Ανδρεάδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 0% άριστες)