ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Ο ΠΑΟΚ καθάρισε την τριάδα, 3-1 τον Φοίνικα

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με πρώτο σκόρερ τον Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 επί του Φοίνικα και καθάρισε την τριάδα της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ παρότι έκανε κακό ξεκίνημα κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ στο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια να ανακαταλάβει την 2η θέση.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 33 βαθμούς ενώ ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έμεινε στους 26 δημιουργώντας απόσταση ασφαλείας για την πρώτη τριάδα.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με την κατάκτηση του 1ου σετ αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου οι συριανοί είχαν προβάδισμα 20-21 αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ επικράτησε πλήρως. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον ημιτελικό του κυπέλλου στο φάιναλ-4 που θα γίνει στη Σύρο.

Ο ΠΑΟΚ γενικά είχε πιο σταθερή υποδοχή, είχε κορυφαίο στην επίθεση τον Βαν ντε Ντρις με 23 πόντους ενώ από 4 μπλοκ σημείωσαν Μπιέλιτσα και Αμπράο. Βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής, ο Φιλίποφ δεν αγωνίστηκε. Από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ ξεχώρισαν επιθετικά οι Γκονζάλες, Στοΐλοβιτς αλλά μετά το 1ο σετ έριξαν τα ποσοστά αποτελεσματικότητας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς και τους Γκονζάλες, Στοΐλοβιτς στην επίθεση έκαναν σερί 3-0 και προηγήθηκαν 13-9. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του σερί 3-0 και μείωσε 14-15, αλλά ο Φοίνικας με νέο σερί 3-0 από τους Γκονζάλες, Στοΐλοβιτς και Χριστόφα άνοιξε και πάλι τη διαφορά για το 21-16. Ο Μπιέλιτσα και ο Αρμενάκης μείωσαν 23-19 και ο Γκονζάλες έκλεισε το σετ 25-19.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο 2ο σετ με τον Βαν ντε Ντρις να πιέζει στο σερβίς και στις κόντρα επιθέσεις δίνοντας προβάδισμα 8-4. Ο Βέλγος έδωσε ρεσιτάλ και στη συνέχεια και με σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά σε νταμπλ σκορ 16-8. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ δεν απάντησε και ο Μπιέλιτσα έκλεισε το σετ εύκολα 25-18.

Το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Φοίνικας μπήκε με προβάδισμα 4-0 χάρις το σερβίς του Γκονζάλες. Προηγήθηκε και με +6 (11-6) αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Με τον Μάρσαλ και τον Αμπράο στην επίθεση και το σερβίς του πρώτου ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό σερί 5-0 για το 11-11. Ακολούθησε ράλι των δύο ομάδων και ο Γκονζάλες έβαλε για τελευταία φορά τους συριανούς μπροστά στο σκορ με 21-20. Αμπράο και Τερζής έδωσαν προβάδισμα 22-21, και ο Αμπράο έκανε το 24-22. Μείωσε ο Χριστόφας 24-23 και ο Βαν ντε Ντρις έκλεισε το σετ 25-23.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκαθάρισε τα πράγματα, προηγήθηκε 6-3 κι αργότερα 13-8 με τον πολύ καλό Μάρσαλ. Ο Φοίνικας με Στερν και Χριστόφα έκανε σερί 4-0 και μείωσε 13-12 αλλά εκεί έσβησε και η αντίσταση του. Τρία λάθη από Μπουτσούγιεβιτς, Γκονζάλες και το χαμένο σερβίς του Χριστόφα έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει και να πάρει τη νίκη. Ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Μπιέλιτσα.

ΠΑΟΚ - Φοίνικας 3-1

Τα σετ: 19-25, 25-18, 25-23, 25-18 σε 125΄.

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 8π. (8/26επ., 71%υπ., 59%αρ.), Τερζής 3 (2/2επ., 1 άσσος), Μπιέλιτσα 9 (5/11επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 2 (2/3επ.), Αμπράο 12 (8/24επ., 4 μπλοκ, 64%υπ., 43%αρ.), Βαν ντε Ντρις 23 (18/44επ. 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 21π. (17/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 15 (13/31επ. 2 μπλοκ, 58%υπ., 38%αρ.), Χριστόφας 6 (1/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 1 (1 μπλοκ), Στερν 7 (6/23επ., 1 άσσος, 42%υπ., 21%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (1/2επ., 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ. - 50%υπ., 33%αρ.), Βελούδης (λ.), Μήλης 1 (1/3), Κωστόπουλος, Κανέλλος 6 (5/12επ., 1 μπλοκ).

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟ

Με πρωταγωνιστές τον Ηρακλή Παπαδόπουλο και τον Λάνγκστον Πέιν ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και πλέον ισοβαθμεί με τον Ηρακλή στην 6η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ αλλά ο «γηραιός» έχει έναν αγώνα λιγότερο (την Κυριακή με τον Ολυμπιακό).

Η ομάδα του Βραχατίου δυσκολεύτηκε μέχρι να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής και νεανικής ομάδας του Εθνικού που για άλλη μία φορά όχι μόνο το πάλεψε αλλά έστειλε και στην παράταση το 1ο σετ. Μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Χρήστου Χρηστουηλία και πήρε το βάπτισμα του πυρός ο νεαρός Μπίκος που πήγε πολύ καλά στην υποδοχή.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά και με... θράσος στον αγώνα και πήρε προβάδισμα 9-4 χάρις το σερβίς του Τσιουτσιουλούδη και τα λάθη των γηπεδούχων. Ο Παμβοχαϊκός ίδρωσε μέχρι να φέρει το ματς στα ίσια και το κατάφερε χάρις το σερβίς του Ηρακλή Παπαδόπουλου που από το 9-13 οικοδόμησε σερί 6-0 για το 15-13 χάρις τα μπλοκ του Πέιν και δύο «πέναλτι» του Γκελ που σήμερα αγωνίστηκε βασικός πασαδόρος σε όλο τον αγώνα. Ο Παμβοχαϊκός με τον Παπαδόπουλο ξέφυγε και 22-16 αλλά ο Εθνικός δεν το έβαλε κάτω. Με δύο άσσους του Πιτακούδη και πίεση στο σερβίς έκανε σερί 4-0 μειώνοντας σε 22-20. Ο Παμβοχαϊκός με δύο λάθη των φιλοξενουμένων προηγήθηκε και 24-21 αλλά ο Δαλακούρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με προσωπικές του επιθέσεις έφερε το ματς στα ίσια 24-24 και το σετ κρίθηκε με πρώτο χρόνο του Πέιν και άσσο του Ηρακλή Παπαδόπουλου.

Με τον Μεχία και τον Κωτσάκη ο Παμβοχαϊκός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 6-3. Οι Τσιουτσιουλούδης, Χατζόπουλος και Πιτακούδης κέρδισαν πολλές μάχες και έφεραν το ματς στα ίσια 10-10 αλλά ο Παμβοχαϊκός πάλι με τον Κωτσάκη ξέφυγε 16-13. Μέχρι το τέλος συντήρησε τη διαφορά και πήρε το σετ 25-19 με επίθεση του Παπαδόπουλου.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 8-3 και 11-6 με δύο άσσους του Πέιν αλλά και πάλι ο Εθνικός δεν άφησε τον αγώνα. Απάντησε με δύο άσσους του Τσιουτσιουλούδη και μείωσε σε 11-10. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ και με δύο επιθέσεις του Πιτακούδη οι ακρίτες έμειναν κοντά στο σκορ 21-20. Το μπλοκ του Κωτσάκη και δύο λάθη απειρίας του Εθνικού στο φιλέ λύτρωσαν τον Παμβοχαϊκό που ξέφυγε και πήρε το σετ 25-21 με τελευταίο πόντο του Ηρακλή Παπαδόπουλου.

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Μ.Γ.Σ.Εθνικός 3-0

Τα σετ: 26-24, 25-19, 25-21 σε 77΄.

* Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 9 άσσοι, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 7 άσσοι, 4 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ 5π. (3/3επ., 2 άσσοι), Πέιν 11 (5/6επ., 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 18 (15/33επ., 3 άσσοι), Κωτσάκης 7 (5/12επ., 2 μπλοκ, 60%υπ., 30%αρ.), Μεχία 4 (3/7επ., 1 μπλοκ), Λάππας 5 (3/7επ., 2 άσσοι, 44%υπ., 19%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 60%υπ., 30%αρ.), Δρογκάρης, Καρακώστας, Γαβριήλ, Παπαδόπουλος Παναγιώτης.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κ. 17π. (15/29επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 18%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 8 (4/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χατζόπουλος 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Μπίκος 5 (5/15επ., 41%υπ., 23%αρ.), Παπάζογλου 1 (1/1επ.), Πιτακούδης 12 (9/22επ., 3 άσσοι) / Κοντοστάθης (λ. - 53%υπ., 20%αρ.), Λουμπούτης, Ζαχαρούλης.