ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Η Κηφισιά προσγείωσε τον Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Κηφισιά επικράτησε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στο Μαρούσι για την 14η αγωνιστική της Volleyleague των ανδρών και έβαλε φωτιά στη μάχη της τετράδας.

Με ένα σπουδαίο διπλό έφυγε η Κηφισιά από το Μαρούσι αφού επικράτησε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού για την 14η αγωνιστική της Volleyleague των ανδρών. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Ζαλμά έβαλε φωτιά στην τετράδα.

Ναι μεν οι πρώτες τρεις θέσεις έχουν θεωρητικά κλείσει από τους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, όμως παραμένουν ανοικτές τόσο η δεύτερη όσο και η τέταρτη.

Τι εννοούμε; Εάν ο Ολυμπιακός πάρει καθαρό τρίποντο κόντρα στον Ηρακλή την Κυριακή (23/02) θα φτάσει τους 38 βαθμούς και θα αποκτήσει προβάδισμα πέντε πόντων από τον ΠΑΟΚ και δύσκολα θα απειληθεί για την πρωτιά. Από την άλλη ο Δικέφαλος έχει έναν βαθμό παραπάνω από τον Παναθηναϊκό τον οποίο υποδέχεται στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ενώ οι πράσινοι έχουν να πάνε και στου Ρέντη σε δύο εβδομάδες.

Από εκεί και πέρα η Κηφισιά με τη νίκη της έφτασε τους 28 βαθμούς και σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίνικα από τον ΠΑΟΚ ανέβηκε εκείνη στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Με ισχυρό μπλοκ οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά πέντε πόντων 10-5. Ο Ντε Πρα με κόντρα επίθεση έφερε τους φιλοξενούμενους στο -3 (10-7) όμως ο Τσάσιτς από το σερβίς διαμόρφωσε το 12-7. Η Κηφισιά σταδιακά «ροκάνισε» τη διαφορά καθώς με «πέναλτι» του Σπυριούνη μετά από σερβίς του Ντε Πρα και στη συνέχεια μπλοκ του Μπάση μείωσε 14-13 . Ο Βραζιλιάνος διαγώνιος συνέχισε να «πληγώνει» την υποδοχή των πρασίνων και με τρεις συνεχόμενους άσους έβαλε την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 16-14. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους έφερε το σετ στα ίσα 16-16. Οι γηπεδούχοι με ισχυρό μπλοκ και επιθετική αιχμή τον Στάροβιτς πήραν κεφάλι στο σκορ 21-18. Επίθεση του Ντε Πρα και άσος του ιδίου έφερε πάλι ισοπαλία 22-22. Ο Ντε Πρα με δύο συνεχόμενες επιθέσεις έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23. Ο Πελεκούδας με κερδισμένο μπλοκ άουτ «έσβησε» το σετ μπολ διαμορφώνοντας το 24-24. Ο Σπυριούνης μετά από φάση διαρκείας έδωσε ξανά σετ μπολ 25-24, όμως και πάλι το «τριφύλλι» με τον Ανδρεόπουλο έμεινε «ζωντανό» στο σετ. Με έξυπνο κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Σπυριούνης έδωσε τρίτη ευκαιρία στην Κηφισιά να πάρει το σετ, κάτι τελικά που έγινε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μπατατζίμ 27-25.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να βρίσκονται μαζί στο σκορ στο 8-8. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «μπλε» και πήρε προβάδισμα τριών πόντων 11-8. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο» και έφτασαν στο +5 (18-13) με επίθεση του Ανδρεόπουλου. Η Κηφισιά προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός σε επίθεση και μπλοκ και έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18, για να το κατακτήσει με πέναλτι του Γιάκομπσεν 25-18.

Οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες δυνάμεις έκαναν την δισφορά από το 3ο σετ. Με καλό σερβίς και μπλοκ προηγήθηκαν με 8-6. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και αρχικά ισοφάρισε 10-10 με τον Ράπτη που ξεκίνησε βασικός μόνο στο 3ο σετ, ενώ στην εξέλιξη του σετ άουτ επίθεση του Σπυριούνη έφερε το «τριφύλλι» μπροστά με 12-11. Και πάλι η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε «πείσμα» και μπήκε σε θέση «οδηγού» 15-14 με επίθεση του Ντε Πρα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το σημείο που για την Κηφισιά πέρασε στο σερβίς ο Ντε Πρα. Με δύο άσους έφερε την Κηφισιά στο +3 (22-19) ανατρέποντας τις ισορροπίες στο σετ. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 μετά από επίθεση του Μπατατζίμ, με τον Βριζιλιάνο να το τελειώνει με 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά και ισχυρό σερβίς προηγήθηκαν νωρίς με 4-1, όμως οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισαν 4-4. Μέχρι το 10-10 οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, όμως ο Μπατατζίμ με συνεχόμενους πόντους και μπλοκ από τον Μπάση έφεραν την Κηφισιά στο +4 (14-10). Η Κηφισιά ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση και με τον Μπάση προηγήθηκε 19-14. Οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα και έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22 με επίθεση του Μπατατζίμ. Ο Στάροβιτς «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ντε Πρα έδωσε τη νίκη στην Κηφισιά με 25-23.

Διαιτητές:Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Βασιλειάδης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.