ΒΟΛΕΪ

Volleyleague Ανδρών: Εύκολα ο ΠΑΟΚ, τρίποντα για Φοίνικα και Ηρακλή

VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολη, ενώ τρίποντα πήραν και ο Φοίνικας με τον Ηρακλή για την 15η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.

Δίχως τους Μάρσαλ, Μπιέλιτσα και τον Φιλίποφ εκτός αποστολής ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-0 σετ σετ 61 λεπτά και διατηρήθηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League μετά την 15ης αγωνιστική.

Ο Κώστας Δεληκώστας έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του και πλέον μπαίνει στην τελική ευθεία για τα δύσκολα και για το μεγάλο στόχο του φάιναλ-4.

Ο Εθνικός παρά τη νίκη του για άλλη μία φορά έκανε κατάθεση ψυχής στο γήπδο. Οι νεαροί παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου με εξαίρεση το 1ο σετ που ήταν σαστισμένοι κατάφερε να ισορροπήσουν τον αγώνα στο 2ο και στο 3ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός κρατήθηκε κοντά μέχρι το 11-14 αλλά ο Βαν ντε Ντρις από το σερβίς έκανε τη διαφορά και έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα +6 (17-11). Ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε με επίθεση και άσσο του Βαν ντε Ντρις.

Στο πρώτο μισό του 3ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Οι παίκτες του Ανδραβίζου το πάλεψαν για να κρατηθούν στο σετ αλλά ο Αμπράο έκανε τη διαφορά σε υποδοχή και επίθεση και με δύο πόντους έκανε το 20-18. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έκανε το 23-20 και με άσσο του Σωτηρίου τελείωσε ο αγώνας.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 10-25, 19-25, 21-25 σε 61΄.

* Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ. Εθνικού προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 27 επιθέσεις, 12 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 8 άσσοι, 7 μπλοκ, 41 επιθέσεις, 19 λάθη αντιπάλων.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κώστας 10 (10/21επ., 54%υπ, 15%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 9 (3/επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Χατζόπουλος 3 (2/2επ., 1 άσσος), Παπάζογλου, Πιτακούδης 10 (7/26επ., 2 μπλοκ), Χρηστουηλίας 6 (5/11επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 16%αρ.) / Αντωνιάδης (λ. - 44%υπ., 17%αρ.), Λουμπούτης, Ζαχαρούλης, Μπίκος, Παλαβουζόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Τερζής 1π. (1/2επ.), Γάτσης 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (7/15επ., 2 μπλοκ, 83%υπ., 17%αρ.), Αρμενάκης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 12 (7/16επ.. 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 74%υπ., 19%αρ.), Βαν ντε Ντρις 19 (16/26επ., 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 78%υπ., 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Μπούτος 1 (1/4επ.), Κωνσταντινίδης.

VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΜΕ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΦΑΝΟ

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου στη «ναυμαχία» της 15ης αγωνιστικής κόντρα στον Ο.Φ.Η. Η ομάδα της Σύρου κατάφερε να πετύχει την δεύτερη πιο άνετη νίκη της εφετινής σεζόν με 3-0 σετ επί της ομάδας του Ηρακλείου.

Με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του ο Γιάννης Ορφανός. Με το τρίποντο η ομάδα της Σύρου ανέκαμψε στη βαθμολογία και έστω και προσωρινά προσπέρασε στην 4η θέση μπροστά από την Κηφισιά που αύριο υποδέχεται τον Ολυμπιακό.

Ο Γκονζάλες και ο Στοΐλοβιτς δεν είχαν αντίπαλο ενώ ο Ορφανός έδειξε πως υπολογίζει και στον Κωστόπουλο στον οποίο έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η ομάδα της Σύρου κυριάρχησε πλήρως. Οπως δείχνει και η διακύμανση του σκορ δεν απειλήθηκε ποτέ και είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ με μεγάλες διαφορές. Ο Ο.Φ.Η. γνώρισε την 8η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένος στους 11 βαθμούς.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε 11-4, ο ΟΦΗ υστέρησε επιθετικά ενώ στο 17-10 ο Φοίνικας έκανε ένα ακόμα σερί με 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 22-10. Στο 2ο σετ το σερβίς του Στερν και οι επιθέσεις του Γκονζάλες έκαναν το σκορ 10-5. Ο ΟΦΗ μείωσε 11-10 με τον Καραμπαλί και τον Ρουμελιωτάκη αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικές άμυνες έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-11. Μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά και ο Κωστόπουλος έκλεισε το σετ 25-16.

Στο 3ο σετ μετά το 8-6 ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και ανέβασε το σκορ στο 13-6. Οι επιθέσεις των Στοΐλοβιτς, Γκονζάλες δεν απαντήθηκαν ποτέ και με το μπλοκ του Κωστόπουλου έγινε το 22-10. Ο Κωστόπουλος έκλεισε και τον αγώνα με επίθεση με 25-15.

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Ο.Φ.Η. 3-0

Τα σετ: 25-15, 25-16, 25-14 σε 69΄.

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 13 μπλοκ, 37 επιθέσεις, 19 λάθη αντιπάων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 17 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Γκονζάλες 14 (12/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 10 (6/13επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%Υπ, 44%αρ.), Χριστόφας 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (4/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζίγκα Στερν 14 (7/15επ., 4 μπλοκ, 75%υπ., 38%υπ.), Μπουτσούγιεβιτς 1 (1/1επ.) / Καρασαββίδης (λ. - 56%υπ., 22%αρ.), Κωστόπουλος 5 (3/3επ., 2 μπλοκ, 67%Υπ. 33%αρ.), Αδάμ., Κάβουρας, Λινάρδος 1 (1/4επ.), Λελούδης (λ), Μήλης 1 (1/2επ.).

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 5π. (5/17επ., 31%υπ., 19%αρ.), Κομητούδης 3 (2/2επ., 1 άσσος), Λουκούμι 4 (3/18επ., 1 μπλοκ, Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 άσσος), Καραμπαλί 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 3 (3/15επ., 48%υπ., 22%αρ.) / Γκαράς (λ. - 67%υπ., 22%αρ.), Καρατζάς 1 (1/3επ.).

VOLLEY LEAGUE/ ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE/ ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

ΑΝΤΕΞΕ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ

Επτάψυχος αποδείχτηκε για μία ακόμα φορά ο Ηρακλής καθώς παρά τα προβλήματα κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ τον Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκό στο μεγάλο ντέρμπι για την 6η θέση της κανονικής περιόδου.

Με πρώτους σκόρερ τους Σακόγλου, Στουντζίσκι αλλά και τους Χήρα, Μαυροβουνιώτη σε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Ηρακλής πήρε το πολύτιμο τρίποντο έχοντας προπονητή τον Δημοσθένη Τούμπο ο οποίος ανέλαβε μετά την παραίτηση του Γιάννη Ορφανού την περασμένη Δευτέρα. Ο «γηραιός» μετά την ισοφάριση του Παμβοχαϊκού σε 1-1 κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή του και την επίθεση σε υψηλά επίπεδα ενώ στο 4ο σετ ο Χήρας με εκπληκτικό σερί 9-0 έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ηρακλής σημείωσε την 7η νίκη της σε 15 αγώνες και απέκτησε πλεονέκτημα έναντι του Παμβοχαϊκού που κράτησε μόνο το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι πόντοι στον σημερινό αγώνα είναι 102-89 για τον Ηρακλή ενώ στον πρώτο αγώνα που ο Παμβοχαϊκός είχε νικήσει με 3-1 σετ οι πόντοι ήταν 95-79, δηλαδή, συνολικά 184-181 για την ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ηρακλής έπιασε υψηλά ποσοστά στην υποδοχή και ο Κώστας Προύσαλης μοίρασε άψογα το παιχνίδι.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε από την αρχή μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίος συντήρησε σε όλο το 1ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε, ακολούθησε στο σκορ αλλά έκανε πολλά εύκολα λάθη στην τελική προσπάθεια. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 9-6 και 15-13, αλλά ο Παμβοχαικός με τον Λάππα μείωσε 20-19. Ο Στουντζίσκι με δύο πόντους έκανε το 22-19 και το σετ έκλεισε ο Μαυροβουνιώτης 25-22.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο φιλέ και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Με τον Κωτσάκη και τον Πέιν ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Ηρακλής απάντησε με τον Πεντίδη και το λάθος του Δροαγκάρη (24-24). Ο Πέιν έκανε το 25-24 για τον Παμβοχαϊκός, ο Πεντίδης ισοφάρισε 25-25 αλλά έχασε το σερβίς (25-26). Ο Στουντζίσκι ισοφάρισε 26-26 αλλά έχασε το σερβίς ο Σακόγλου (26-27). Χαμένο ήταν το σερβίς και από τον Δρογκάρη (27-27) και το σετ τελείωσε με δύο πόντους του Λάππα, επίθεση και άσσο πάνω στο Μπουράκη για το 28-26 και το 1-1 σετ.

Απ΄οτο 3ο σετ ο Ηρακλής έκανε την διαφορά σε υποδοχή και επίθεση και με σερί 3-0 από Σακόγλου Στουντζίσκι προηγήθηκε 12-9. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3 και με δύο λάθη των φιλοξενουμένων έκλεισε το σετ 25-21.

Το σερβίς του Χήρα έκανε τη διαφορά στο 4ο και καθοριστικό σετί και το 6-7 έγινε 15-7 με συνολικό σερί 9-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των φιλοξενουμένων. Ο Νίκος Νεόφυτος έκανε αλλαγές επι αλλαγών αλλά ο Παμβοχαϊκός κυριολεκτικά κόλλησε σε αυτή την περιστροφή και έχασε τον αγώνα ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Χήρα.

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: 25-22, 27-29, 25-21, 25-17 σε 102΄.

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 10 μπλκ, 49 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Δημοσθένης Τούμπος): Χήρας 11π. (4/9επ., 5 μπλοκ, Μαυροβουνιώτης 13 (13/29επ., 74%υπ., 48%αρ.), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Στουτζίνσι 16 (16/25επ., 55%υπ., 29%αρ.), Πεντίδης 9 (5/5επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/27επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 57%υπ., 44%αρ.), Στεφναίδης, Χατζηπαραδείσης, Καλαϊτζίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Πέιν 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 14 (14/36επ.), Κωτσάκης 18 (16/25επ., 49%Υπ., 33%αρ.), Λάππας 9 (8/23επ., 1 άσσος, 39%υπ., 17%αερ.), Μεχία 8 (3/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (46%υπ., 23%αρ.), Δρογκάρης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.