ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Διπλά για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 σετ κόντρα σε Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Ηρακλή αντίστοιχα για την 13η αγωνιστική της Volleyleague άνδρών.

Ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα από τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς στο Ρέντη πέτυχε μία ακόμα σπουδαία εκτός έδρας νίκη αυτή τη φορά για τη Volleyleague των ανδρών.

Οι πράσινοι νίκησαν στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-0 σετ και διατηρήθηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας ακολουθώντας στο -3 τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό τον οποίο την Τετάρτη θα υποδεχτεί στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Με τους Στάροβιτς, Ρανγκέλ να είναι οι πιο αποτελεσματικοί στον τομέα τους και τους Τσάτσιτς, Ράπτη να είναι οι δύο βασικοί ακραίοι σημειώνοντας και από 10 πόντους ο Παναθηναϊκός πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή που έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα όταν προηγήθηκε με 24-22 στο 2ο σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του καθώς οι παίκτες του έκαναν ρεσιτάλ λαθών.

Ο «γηραιός» τηρουμένων των αναλογιών πάλεψε τον αγώνα αλλά το σερβίς του δεν κατάφερε να γίνει διασπάσει την εντυπωσιακή υποδοχή του Τσάτσιτς που «γέμισε» όλο το γήπεδο και έκρυψε με επιτυχία Ζήση και κυρίως Ράπτη. Καλή εμφάνιση έκαναν Προύσαλης, Στουντζίνσκι, Μαυροβουνιώτης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με τους Τσάτσιτς, Ράπτη να σηκώνουν το βάρος σε υποδοχή και επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-6. Οι πράσινοι συντήρησαν το προβάδιμα και αύξησαν την διαφορά με κόντρα επιθέσεις Ρανγκέλ και Στάροβιτς για το 16-10. Εκεί μπήκε και ο Ανδρεόπουλος στη θέση του Ράπτη. Ο Ηρακλής το πάλεψε και μείωσε στο -3 (18-21) με το λάθος του Ρανγκέλ. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 22-18, ο Γιάκομπεσν πήγε στο σερβίς και ο Παναθηναϊκός με έναν άσσο του Δανού και δύο ακόμα πόντους από Στάροβιτς, Πελεκούδα έκλεισαν το σετ 25-21 για το 1-0.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής ανέβασε το ρυθμό του, βελτίωσε την υποδοχή και του και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε απο την αρχή προβάδισμα +2 πόντων που με τον άσσο του Ράπτη έγινε και +3 (17-14). Με τον Χήρα στο σερβίς και τον Σακόγλου σε καλό σερί ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 17-17. Το ματς πηρε φωτιά, οι δύο ομάδες πήγαν σε ράλι πόντο πόντο. Με δύο πόντους του Μαυροβουνιώτη και ένα λάθος του Ράπτη ο Ηρακλής έφτασε στο 24-22 και αγκαλιά με την ισοφάριση όμως ο Παναθηναϊκός και με μπλοκ του Ράπτη στον Μαυροβουνιώτη οι πράσινοι πέρασαν μπροστά 25-24. Ο Σακόγλου ισοφάρισε (25-25) και ήταν εκείνος που πήρε την επόμενη επίθεση. Σύμφωνα με τα ριπλέι η μπάλα ήταν μέσα, όμως διαιτητές και επόπτης είχαν άλλη άποψη και έδωσαν τον πόντο στον Παναθηναϊκό. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση και ο πρώτος διαιτητής έδειξε από μία κόκκινη στους δύο πάγκους κι έτσι το σκορ έγινε 26-27. Το σετ έκλεισε με μπλοκ από τον Στάροβιτς στον Στουντζίνσκι για το 28-26 κάνοντας το 2-0 σετ.

Εκεί τελείωσε και ο αγώνας καθώς οι γηπεδούχοι απογοήτεύτηκαν ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και καλύτερη ψυχολογία και με δυναμικό μπάσιμο στο 3ο σετ προηγήθηκε 6-3. Με δύο μπλοκ του Στάροβιτς, μία επίθεση του Ράπτη και τον Πελεκούδα να έχει βρει ρυθμό από το σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 για το 13-8. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τον αγώνα τελείωσε ο Ανδρεόπουλος με επίθεση για το 25-18 και το 3-0 σετ.

Ηρακλής Πετ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3

Τα σετ: 18-25, 26-28, 18-25 σε 78'

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 3 (3/7 επ.), Μαυροβουνιώτης 12 (12/23 επ., 39% υπ. - 17% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Στουντζίνσκι 16 (13/25 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. - 20% άριστες), Πεντίδης, Σακόγλου 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 81% υπ. - 38% άριστες), Στεφανίδης, Βερβετσιώτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 10 (10/18 επ., 57% υπ. - 38% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 άσσοι), Στάροβιτς 15 (11/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Ανδρεόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων.

VOLLEY LEAGUE / ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Μόλις 61 λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να νικήσει με 3-0 σετ τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και να σημειώσει την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League που του κράτησε στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League.

Ενόψει μάλιστα του επαναληπτικού ημιτελικού του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη στο Μαρούσι ο τεχνικός του Ολυμπιακού είχε την ευκαιρία να «ξεμουδιάσει» όλους τους αθλητές του και να τους έχει σε ετοιμότητα. Μάλιστα από τη βασική εξάδα του Ολυμπιακού οι μισοί παίκτες (Ανδρεάδης, Κουμεντάκης, Ριζόπουλος) έχουν ταυτίσει την καριέρα τους με τον Εθνικό.

Το 25-08 είναι η μεγαλύτερη διαφορά πόντων σε σετ στις αναμετρήσεις του Ολυμπιακού με τον Εθνικό από το 1998 που καθιερώθηκε το σύστημα άμεσης καταγραφής πόντων. Mε τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έπιασε τους 35 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός δεν έχει ακόμα ρυθμό.

Η νεανική ομάδα του Έβρου εκτός από το 2ο σετ έδειξε καλή εικόνα και χειροκροτήθηκε από τους πιστούς της φίλους που βρέθηκαν το απόγευμα στο Μιχάλης Παρασκευόπουλος. Οπως είπε και ο προπονητής της ομάδας του Εθνικού Γιώργος Ανδραβίζος το μυαλό όλων είναι στις διοικητικές εξελίξεις μετά την ανάδειξη νέας διοίκησης στο ΤΑΑ.

Με τον Ασπιώτη διαγώνιο και τον Στιβαχτή πασαδόρο ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή τον έλεγχο. Προηγήθηκε 9-5, ο Χριστουηλίας με επίθεση και ο Χατζόπουλος με άσσο μείωσαν 7-9. Με τους άλλοτε παίκτες του Εθνικού Κουμεντάκη και Ριζόπουλο ο Ολυμπιακός είχε υπεροχή, άνοιξε τη διαφορά στο 21-14 και κύλησε άνετα προς το 1-0 και το 25-17 με το λάθος του Πιτακούδη.

Με τον Στιβαχτή και τον Κουμεντάκη να πυροβολούν από τα 9 μέτρα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-1 και αργότερα 19-5 με το σερβίς φωτιά του Ριζόπουλου. Το σετ ρεκόρ για τον Ολυμπιακό στις αναμετρήσεις με τον Εθνικό έκλεισε με άσσο του Στιβαχτή.

Ο Εθνικός στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα ξεκίνησε καλά το 3ο σετ και προηγήθηκε και 9-6 με το μπλοκ του Πιτακούδη. Οι Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Κουμεντάκης απάντησαν με σερί 4-0 και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 10-9. Με τον Τσιουτσιουλούδη να κερδίζει μονομαχίες, με καλές άμυνες και κόντρες από Χριστουηλία, Δαλακούρα ο Εθνικός κρατήθηκε μέχρι το 16-16. Με το μπλοκ του Χατζόπουλου ο Εθνικός μείωσε 19-21 κι εκει κρίθηκε ο αγώνας καθώς ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 από 2 επιθέσεις του Κουμεντάκη και του Ασπιώτη πήρε τη νίκη 25-19 και 3-0 σετ.

Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3

Τα σετ: 17-25, 08-25, 19-25 σε 61΄.

*Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ.Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσοι, 21 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κώστας 5π. (5/18 επ. 57%υπ., 43%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 7 (7/12επ.), Χατζόπουλος 5 (2/3επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 1 (1 μπλοκ), Πιτακούδης 3 (2/12επ., 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 50%, 30%αρ.) / Κοντοστάθης (λ . - 73%υπ., 35%αρ.), Σισμανίδης, Παλαβουζόπουλος, Λουμπούτης, Μπίκος, Ζαχαρούλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 10 (5/6 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 19 (17/23 επ., 2 μπλοκ ), Κουμεντάκης 12 (11/15, 1 μπλοκ, 68%υπ., 29%αρ.), Ριζόπουλος 9 (5/13, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 86%υπ., 71%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 80%υπ., 80%αρ.), Βουλκίδης.

* Μετά το τέλος του αγώνα κλήθηκε ασθενοφόρο για να παραλάβει τον ακραίο του Εθνικού Χρήστο Χρηστουηλία που πονούσε κατά τη διάρκεια της αναπνοής του μετά από χτύπημα στον αγώνα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αλλά κρίθηκε απαραίτητο να κάνει τις προβλεπόμενες ιατρικές εξετάσεις.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 15/02

Ο.Φ.Η. - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (23-25, 24-26, 23-25)

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων 3-0 (25-16, 25-17, 25-15)

Α.Ο.Φοίνικας - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-0 (25-21, 25-19, 25-23)

Κυριακή 16/02

Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (17-25, 08-25, 19-25)

Ηρακλής Πετ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (18-25, 26-28, 18-25)

17:30Γυμναστήριο Πυλαίας «PAOK Sports Arena»Π.Α.Ο.Κ.0-0Α.Ο.Φοίνικας

18:00Γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» Δήμου Βέλου ΒόχαςΓ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός0-0Μ.Γ.Σ.Εθνικός

20:30Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, ΜαρούσιΠαναθηναϊκός Α.Ο.0-0Α.Ο.Π.Κηφισιάς