ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Ανατροπή για τον Φοίνικα, 3-2 την Κηφισιά

VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο Φοίνικας Σύρου με πρωταγωνιστές τους Γκόνζάλες, Στερν, Στοΐλοβιτς έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-2.

Σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ και την Volley League ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ παρότι έχανε με 2-0 σετ νίκησε στο Ζηρίνειο τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-2 σετ και πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Είναι η πρώτη ανατροπή από 2-0 σετ που σημειώνεται στο εφετινό πρωτάθλημα. Η Κηφισιά είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ όταν προηγήθηκε με 2-0 και με 17-13, 26-25 και 27-26 στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα.

Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν οι Γκόνζάλες, Στερν, Στοΐλοβιτς και της Κηφισιάς οι Μπατατζίμ, Νικολάκης, Σπυριούνης με τον τελευταίο να δίνει τη θέση του στον Κολτσιάκη στο 5ο σετ.

O A.O.Π. Kηφισιάς μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα με το σούπερ σερβίς του Μπάση που έφερε σερί 6-0 και προβάδισμα 8-1. Σε όλη τη διάρκεια του σετ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα παρότι ο Φοίνικας σταδιακά ανέβασε στροφές. Το +5 για την ομάδα του Νίκου Ζαλμά κρατήθηκε μέχρι το 23-18 χάρις τους Σπυριούνη, Μπατατζίμ αλλά ο Φοίνικας με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Στοΐλοβιτς μείωσε σε 23-22. Εκεί ήταν και το πιο κρίσιμο σημείο του σετ με τον Μπάιερς να τελειώνει για την Κηφισιά έναν κρίσιμο πόντο σε πρώτο χρόνο για το 24-22, ενώ στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο αγώνας ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες στο φιλέ και ράλι πόντο πόντο σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Σπυριούνης και ο Μπατατζίμ σε μεγάλα κέφια είχαν μπροστά την Κηφισιά. Ο Φοίνικας με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Γκονζάλες και τις επιθέσεις του Στοΐλοβιτς μετέτρεψε το 18-17 σε 18-21 αλλά η Κηφισιά απάντησε και πήρε προβάδισμα 24-23 με τον εντυπωσιακό Σπυριούνη που από αγωνα σε αγώνα ανεβάζει στροφές. Ο Φοίνικας έσβησε δύο σετ μπολ και τελικά με την επίθεση του Κάιο και τον άσσο του Σπυριούνη η Κηφισιά έκανε το 28-26 και το 2-0 σετ.

Πολύ μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με την Κηφισιά να κάνει σερί 3-0 για το 8-7 και αργότερα με νέο σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Μπάση ξέφυγε 17-13. Η απάντηση του «πειρατικού» ήταν άμεση μειώνοντας με δικό του σερί 17-16 χάρις το σερβίς και την κόντρα επίθεση του Στοΐλοβιτς. Με τον Σέρβο σε κέφια και τους Λινάρδο, Χριστόφα να κερδίζουν καθοριστικούς πόντους ο Φοίνικας έφτασε στο 24-23 και στο 25-24 αλλά και τις δύο φορές οι παίκτες της έχασαν τα σερβίς. Έτσι η Κηφισιά και τις δύο φορές ισοφάρισε και βγήκε και μπροστά 26-25 και 27-26 με δύο λάθη του Ζίγκα.

Ο Φοίνικας γλίτωσε τα χειρότερα και την ήττα με 3-0 όταν ο Γκονζάλες ιοφάρισε 27-27 και ο Μπουτσούγιεβιτς με άσσο έδωσε προβάδισμα 28-27. Η Κηφισιά ισοφάρισε τελευταία φορά 28-28 με τον Κάιο καθώς ο Φοίνικας κατάφερε με δύο πόντους του Λινάρδου (πρώτος χρόνος) και του Στοΐλοβιτς σε κόντρα να τελειώσει το σετ 30-28 και να μειώσει 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα. Με καλύτερη ψυχολογία και πρωταγωνιστή τον Ζίγκα Στερν στο σερβίς και στην επίθεση ξέφυγε 4-0 και αργότερα 11-3 και 15-5. Η Κηφισιά πέταξε λευκή πετσέτα για το σετ και ο Φοίνικας με 25-10 ισοφάρισε 2-2 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη ρωσική ρουλέτα του τάι μπρέικ οι δύο ομάδες και πάλι έδωσαν τα ρέστα τους. Ο Φοίνικας με τα μπλοκ του Μπουτσούγιεβιτς και του Χριστόφα προηγήθηκε 3-0, αλλά η Κηφισιά απάντησε με Κάιο και Μπατατζίμ για το 8-8. Ο Φοίνικας με τον Γκονζάλες στο σερβίς έκανε σερί 3-0 (χάρις την κόντρα επίθεση του ίδιου, την επίθεση του Στερν και το «πιαστό» των γηπεδούχων) και προηγήθηκε 11-8. Με τον Γκονζάλες να είναι ασταμάτητος ο Φοίνικας κράτησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 13-10. Ο Μπατατζίμ μείωσε 11-13 και το ατομικό μπλοκ του Μπουτσούγιεβιτς στον Μπατατζίμ και το λάθος του Ντε Πρα που κάρφωσε αντένα έκριναν τον αγώνα με 15-11 και 3-2 σετ για τον Φοίνικα Σύρου.

Κηφισιά - Φοίνικας 2-3

Τα σετ: 25-22, 28-26, 28-30, 10-25, 11-15 σε 136΄.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 8 μπλοκ, 60 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και του Μ.Γ.Σ.Εθνικού Αλεξανδρούπολης οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 12 μπλοκ, 60 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Κάιο 22 (21/45επ., 1 άσσος), Μπάσης 7 (1/6επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Σπυριούνης 13 (11/22, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44%υπ., 17%αρ.), Μπατατζίμ 22 (18/38επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 61%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 8 (6/10επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 48%υπ., 13%αρ.), Συναδινός (λ), Παλέντζας 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Κολτσιάκης, Μελλές.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 27π. (24/46επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (10/24επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 59%υπ., 19%αρ.), Χριστόφας 9 (5/7επ., 4 μπλοκ), Λινάρδος 7 (4/6επ., 3 μπλοκ), Στερν 19 (15/25επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 4%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 5 (1/1επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Καρασαββίδης (λ. - 50%υπ., 20%αρ.), Μήλης, Κωστόπουλος 1 (1/1επ.).