ΒΟΛΕΪ

Volley League ανδρών: Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Φοίνικα, 3-0 την Κηφισιά

LEAGUE CUP / ÏÓÖÐ - ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
LEAGUE CUP / ÏÓÖÐ - ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με ηγέτες τους Στερν και Τσεβτιτσιάνιν ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε εύκολα με 3-0 επί της Κηφισιάς και μπήκε με το δεξί στη Volley League των ανδρών.

Σαρρωτικός ο Φοίνικας Σύρου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με την Κηφισιά και μέσα σε 78 λεπτά επικράτησε 3-0. Με εξαιρετικό μπλοκ και υπεροχή σε σερβίς και επίθεση ο Φοίνικας επιβλήθηκε πλήρως και με πρωταγωνιστές τους Στερν και Τσβετιτσιάνιν σημείωσε την πιο μεγάλη σε έκταση νίκη στην ιστορία των αναμετρήσεων με την Κηφισιά, ενώ είναι το πρώτο 3-0 μετά από επτά συνεχόμενα τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά εμφανίστηκε με μεγάλες αδυναμίες σε υποδοχή και επίθεση, ενώ με το δεύτερο σετ ο Νίκος Ζαλμάς αναγκάστηκε να ρίξει στον αγώνα τους ανέτοιμους Χαντ και Νικολάκη ωστόσο ο Φοίνικας δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν πεδίο δράσης.

Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά με το σερβίς του Μήλη και πήρε προβάδισμα 4-0 το οποίο και διατήρησε μέχρι τα μισά του σετ ενώ με νέο σερί 4-0 αυτή τη φορά με τον Μπουτσούγιεβιτς στο σερβίς οι Συριανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-12. Με διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων και επίθεση του Στοΐλοβιτς το σετ έκλεισε 25-14.

Η ομάδα των βορείων προαστίων παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και με τους Σπυριούνη και Μπάϊερς μπήκε σε "θέση οδηγού" 5-2. Η Κηφισιά διατήρησε το +3 μέχρι το 7-4 όμως ο Φοίνικας ισοφάρισε 8-8 με μπλοκ του Ζίγκα και πέρασε μπροστά 9-8 με άουτ επίθεση του Μπατατζίμ. Ζίγκα και Χριστόφας σήκωσαν το επιθετικό βάρος και έδωσαν σαφές προβάδισμα στον Φοίνικα με 14-10. Η Κηφισιά βελτίωσε την απόδοσή της και με επίθεση του Μπατατζίμ μείωσε 19-17, ενώ στη εξέλιξη του σετ μετά από άουτ του Σεβτίσανιν έφτασε σε απόσταση "αναπνοής" 22-21. Ο Ζίγκα με άσο έδωσε τριπλό σετ μπολ στην ομάδα των Κυκλάδων 24-21. Ο Σπυριούνης "έσβησε" το πρώτο όμως ο Στοίλοβιτς έκανε το 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι χάλασαν την υποδοχή της Κηφισιάς και στο τρίτο σετ και με "όπλο" το ισχυρό μπλοκ πήραν απο νωρίς σαφές προβάδισμα 9-3. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ, καθώς το μπλοκ των γηπεδούχων έμοιαζε ανυπέρβλητο. Ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 25-15 και ολοκλήρωσε τη νίκη σε 78 λεπτά.

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0

Τα σετ: 25-14, 25-22, 25-15 σε 78΄.

* Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 23 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

A.O.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 10π. (6/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 7 (6/15, 1 άσσος, 62%υπ., 29%αρ.), Χριστόφας 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 15 (11/20επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 40%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 5 (3/3επ., 2 άσσοι), Μήλης 11 (9/16επ., 2 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 56%υπ., 33%αρ.), Λινάρδος, Κωστόπουλος 1 (0/1επ, 2 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κάιο ντε Πρα 3π. (1/7επ., 2 άσσοι), Μπάσης, Ρούσης, Σπυριούνης 7 (7/18επ.), Μπατατζίμ 7 (7/18επ., 50%υπ., 22%αρ.), Μπάιερς 5 (2/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. - 64%υπ., 18%αρ.), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 1 (1/2επ., 67%υπ.,25%αρ.), Νικολάκης, Χαντ 5 (5/16επ.), Μέλλες.