ΒΟΛΕΪ

Βόλεϊ Κύπελλο ανδρών: Ο Φοίνικας πέρασε στα προημιτελικά

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Εβάντρο με 23 πόντους ήταν ο παίκτης που οδήγησε τον Φοίνικα Σύρου στη νίκη με 3-1 σετ επί της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο που συνοδεύτηκε με την πρόκριση στην οκτάδα του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών.

Ο Φοίνικας Σύρου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εβάντρο νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και μετά τον Ροδίων Άθλησις είναι η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών.

Το χειρότερο για την Κηφισιά ήταν ο τραυματίσμος στον αστράγαλο του Ολλανδού Λάανε ενώ στο 12-11 του 4ου σετ αποβλήθηκε από το σετ με κόκκινη - κίτρινη ο διαγώνιος της Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα. Ο Παπαδόπουλος στο σερβίς πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα με 6-2 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην «Κηφισιώτικη» υποδοχή και έτσι μετά από άουτ επίθεση του Λάανε το σκορ διαμορφώθηκε 8-3.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβασε την απόδοσή της. Με «όπλο» το καλό μπλοκ έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δικό τους σερί και έφτασαν ξανά στο +4 (14-10) αναγκάζοντας του Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Σπυριούνης «χάλασε» την υποδοχή του Φοίνικα και η Κηφισιά μείωσε 14-12. Οι ομάδα της Σύρου ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα και με συνεχόμενους πόντους πήρε «αέρα» πέντε πόντων 17-12. Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης πέρασε στη θέση του Στην εξέλιξη του σετ ο Λάανε με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε 19-16 για την Κηφισιά.

Η «Κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και μετά από λάθος στο φιλέ από τον Φίλιο οι γηπεδούχοι μείωσαν 20-18. Στη συνέχεια του σετ διπλή μπαλιά από τον Λέσκοφ έφερε ξανά την Αθηναϊκή ομάδα στο -1 (21-20) με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με συνεχόμενους πόντους από τους Λάανε και Ρεκ η Κηφισιά πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 23-22. Ο Ολλανδός ακραίος ήταν αυτός που με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά με 24-23. Το σερβίς του Ρεκ όμως πήγε άουτ για το 24-24.

Μετά από φάση διαρκείας ο Μπέλος έδωσε νέο σετ μπολ στην Κηφισιά 25-24, όμως με επίθεση ο Εβάντρο έφερε ξανά τις ομάδες στα ίσα 25-25. Ο Χαντ με επίθεση έφερε ξανά την Κηφισιά «μία ανάσα» από την κατάκτηση του σετ 26-25. Στην επόμενη φάση ο Καισασλάλο κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήρε το σετ με 27-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αποδίδουν καλό βόλεϊ και τους γηπεδούχους μετά από φάση διαρκείας να προηγούνται με 3-1. Η ομάδα των Κυκλάδων «απάντησε» άμεσα και με άσο του Βουλκίδη ισοφάρισε 5-5. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Καϊσασλάλο πάνω στον Λάανε και κόντρα επίθεση του Εβάντρο έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στον Φοίνικα 8-6, με τον Νίκο Ζαλμά να καλει τάιμ άουτ.

Μετά το τάιμ άουτ η Κηφισιά υπέπεσε σε τρία διαδοχικά λάθη(δύο από τον Χαντ και ένα από τον Λάανε) και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +6 για τον Φοίνικα 12-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης πέρασε στη θέση του Λάανε. Στην εξέλιξη του σετ ο Λόπαρ με άσο μείωσε 14-9. Η διαφορά για τον Φοίνικα πήγε στο +7 (18-11) μετά από κερδισμένη «μάχη» πάνω στο φιλέ από τον Λέσκοφ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν «σφυγμό» και με μπλοκ του Σπυριούνη πάνω στον Φινλανδό διαγώνιο μείωσαν 19-14. Ο Φοίνικας διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και με επίθεση του Βουλκίδη σε πρώτο χρόνο έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18. Στην επόμενη φάση ο Χαντ κάρφωσε άουτ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 25-18.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Φοίνικα ξεκίνησαν καλά στο τρίτο σετ και μετά από πλάσέ του Καϊσασλάλο προηγήθηκαν 6-4. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με τον Λάανε στη θέση του σερβίς πέρασε μπροστά με 8-7. Στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας με επίθεση του Φίλιο ο Φοίνικας προηγήθηκε με 10-9. Ο Εβάντρο δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων και μετά από λάθος του Ρουμελιωτάκη προηγήθηκαν 12-10 στα μέσα του σετ.

Στη συνέχεια του σετ η Κηφισιά έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας και πήρε «αέρα» πέντε πόντων 17-12 με το Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ για να διορθώσει τα «κακώς κείμενα». Ο προπονητής της Κηφισιά πέρασε τον Ρούση στη θέση του Νικολάκη.

Στην εξέλιξη του σετ ο Καϊσασλάλο με επίθεση στην ευθεία διαμόρφωσε το 21-15 για τον Φοίνικα. Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ μείωσε 21-17 με τον προπονητή του Φοίνικα να παίρνει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά επέστρεψε με τον ίδιο ενθουσιασμό και με τον Σπυριούνη μείωσε 21-18 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Η Αθηναϊκή ομάδα μετά από φάση διαρκείας πλησίασε ακόμα περισσότερο 23-21, όμως σε εκείνο το σημείο αποχώρησε από το γήπεδο ο Λάανε με πρόβλημα στον δεξί αστράγαλο . Στη θέση του πέρασε ο Γιάννης Παπαδόπουλος.

Η επόμενη φάση ήταν η καλύτερη του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες αλλά ο Ρουμελιωτάκης από την πάιπ έφερε την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 23-22 με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.

Με επίθεση του Παπαδόπουλου ο Φοίνικας έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22, όμως στην επόμενη φάση το σερβίς του Μήλη πήγε άουτ. Η ομάδα της Σύρου εκμεταλλεύτηκε την δεύτερη ευκαιρία και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου κατέκτησε το σετ με 25-23.

Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν έδειξε να επηρεάζεται ψυχολογικά από την απώλεια του σετ ξεκινώντας δυνατά το τέταρτο. Με «αιχμή του δόρατος» τον Σπυριούνη προηγήθηκε 7-3. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσε 7-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Καϊσασλάλο με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 8-8. Ο Φινλανδός διαγώνιος ήταν αυτός που με πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του 10-9, ενώ στην επόμενη φάση ο Ρουμελιωτάκης κάρφωσε άουτ για το 11-9.

Με το σκορ στο 12-11 ο Χαντ αποβλήθηκε από το σετ και στη θέση του πέρασε ο Μπέλος. Η αποβολή δεν επηρέασε την ομάδα των βορείων προαστίων η οποία ισοφάρισε 13-13 μετά από υπέρβαση του Βουλκίδη.

Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενους πόντους μπήκαν ξανά σε «θέση οδηγού» στο σετ με 16-14, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βουλκίδης με άσο έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Φοίνικα 17-14. Ο Βραζιλιάνος Ρεκ «απάντησε» με δικό του άσο και έφερε ξανά την Κηφισιά στο -1 (17-16).

Στην εξέλιξη του σετ ο Παπαδόπουλος με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 20-17 για την ομάδα των Κυκλάδων. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και με επίθεση του Καϊσασλάλο έφτασαν σε τριπλό ματς μπολ 24-21.

Το σερβίς του Βουλκίδη πήγε άουτ όμως στην επόμενη φάση ο Εβάντρο με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το τελικό 25-22.

Κηφισιά - Φοίνικας Σύρου 1-3

Τα σετ: 27-25, 18-25, 23-25, 22-25 σε 114'

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από3 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρεκ 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Λάανε 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 26% άριστες), Σπυριούνης 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 3 (2/8 επ., 1 άσσος) / Κάπελλας (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρουμελιωτάκης 9 (9/19 επ., 44% υπ. - 33% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης 1 (1 μπλοκ), Μπέλος 2 (2/2 επ.), Μελλές.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (8/11 επ.), Εβάντρο 23 (23/32 επ., 62% υπ. - 23% άριστες), Βουλκίδης 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 25% άριστες) / Βελούδης (λ, 62% υπ. - 27% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 2 (2/2 επ.).

Αναλυτικά τα ζευγάρια της φάσης των «16»

Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου

Ροδίων Άθλησις- ΑΟ Αιγιαλέων 3-0 (25-19, 25-16, 25-13)

Τρίτη 5 Φεβρουαρίου

ΑΟΠ Κηφισιάς - ΑΟ Φοίνικας Σύρου1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 22-25)

Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου

17.30: ΠΑΟΚ - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής

Διαιτητές:Αβραμίδης, Ισκας, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Παπαδόπουλος Χ., Τσουνίδης. Γραμματεία: Γούβαλη

18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός

Διαιτητές:Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Τόλιος, Κατσιάρας. Γραμματεία: Καλλιγέρη

18.00: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ

Διαιτητές:Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Κουρπανίδης, Πετρόπουλος. Γραμματεία: Νυδριώτη.

21.15: ΑΕΝ Πανοράματος - Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές:Τσιούλα, Παπαδόπουλος Αρ., Γραμματεία: Σιδηρά.

21.30: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2015

Διαιτητές:Σταυριανίδης, Δημητρίου, Γραμματεία: Τσιλιγκού.