ΒΟΛΕΪ

Τρομερή ανατροπή για τον Παναθηναϊκό, 3-2 τον ΠΑΟΚ

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπέλο και Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ. Σημαντική επικράτηση και για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Τη νίκη της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague πήρε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι με μεγάλα ψυχικά αποθέματα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη του ΠΑΟΚ και πήραν μία σημαντική νίκη με 3-2 σετ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για μία ακόμα φορά ήταν ο Μπέλος και ο Ανδρεόπουλος, αφού η είσοδος των οποίων ανέβασε επίπεδο των Παναθηναϊκό.

Κομβικής σημασίας στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν το δεύτερο σετ. Εκεί ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με οκτώ πόντους 10-18, ωστόσο οι πράσινοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και να το κατακτήσουν με 25-23. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στο 1-2 κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-17.

Ο Ανδρεόπουλος ηρέμησε την ομάδα στην υποδοχή και τελείωσε δύσκολες επιθέσεις, ενώ ο Μπέλος από το 3ο σετ και μετά ήταν κυριολεκτικά «άπαιχτος» διατηρώντας την καλή παράδοση κόντρα στον δικέφαλο. Με το δίποντο ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 19 βαθμούς, -4 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και -5 από τον Εθνικό Πειραιώς και είναι μέσα στο παιχνίδι των πλέι άουτ. Ο ΠΑΟΚ για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ κάνοντας πολλά λάθη - ειδικά στο καθοριστικό 2ο σετ - αλλά και στο τάι μπρέικ. Η ήττα δεν επηρεάζει τον δικέφαλο βαθμολογικά αλλά έκανε πολλά λάθη.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 18-18 αλλά δύο λάθη του Καρντόσο, επίθεση του Σαφράνοβιτς και άσσος του Κουμεντάκη έδωσαν σερί 4-0 για τον δικέφαλο που ξέφυγε 22-18. Οι πράσινοι δεν αντέδρασαν και ο Σαφράνοβιτς έκλεισε το σετ 25-20.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο 8-8 και εκεί ο ΠΑΟΚ πάλι με μπροστάρη τον Κουμεντάκη και λάθη από Καρντόσο, Μπατατζίμ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 12-8. Στο 13-9 ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έριξε στον αγώνα τον υιό του Χαράλαμπο αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε την διαφορά και την άνοιξε 18-10 με το εντυπωσιακό σερβίς του Ουτσίκοφ. Στο 20-14 ο Δρογκάρης πήγε στο σερβίς και με φλοτ χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με επίθεση του Ανδρεόπουλου και τρία εντυπωσιακά μπλοκ ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και μείωσε 20-18. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Τακουρίδη 23-21 αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε φοβερί σερί 4-0 με επίθεση του Τζόνσον, ατομικό μπλοκ του Ανδρεόπουλου (23-23) και δύο λάθη του Κουμεντάκη στην επίθεση 25-23. Η ισοφάριση τόνωσε το ηθικό του Παναθηναϊκού που πίστεψε στη νίκη.

Στο 3ο σετ πάντως ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος και από την αρχή ξέφυγε 7-3. Τα σερβίς του Τακουρίδη και του Ουτσίκοφ έκαναν τη διαφορά, ο Παναθηναϊκός είχε κακή υποδοχή και το σκορ έγινε 16-8. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το 25-17 έφερε το άνετο προβάδισμα στον δικέφαλο.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε άλλη μία ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από την αρχή και ήταν μπροστά μέχρι το 11-8 και 16-15. Οι παίκτες του Ρίτσι έκαναν πολλά ατομικά λάθη και έχαναν σερβίς, ενώ ο Παναθηναϊκός ανέβασε τα ποσοστά του σε σερβίς και επίθεση. Με τον Ανδρεόπουλο στο σερβίς και τον Μπέλο να εκτελεί ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 18-16. Τρία μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ εκτίναξαν την διαφορά στο 21-16, το Μετς πήρε «φωτιά» και ο Παναθηναϊκός με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-20 με τον Ουτσίκοφ αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Μπατατζίμ και τον Ανδρεόπουλο τελείωσε το σετ 25-20 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε μικρό προβάδισμα μέχτι το 7-6 αλλά οι Σιλμπερνάγκελ, Μπέλος και Μπατζίμ κέρδισαν μονομαχίες και τελειωσαν δύσκολες επιθέσεις που έφεραν προβάδισμα 9-7 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ουτσίκοφ μείωσε 10-9 και έχασε και κόντρα επίθεση που εκμεταλεύτηκε ο Μπατατζίμ για το 11-9 ενώ ο Πανταλέων στο μπλοκ του αγώνα έκανε το 13-9. Το σετ τελείωσε με 15-11 ύστερα από δύο φοβερές σε δύναμη επιθέσεις του Μπέλου ο οποίος αποθεώθηκε.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2

Τα σετ: 20-25, 25-23, 17-25, 25-20, 15-11

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 10 (10/23 επ), Σίλμπερνάγκελ 9 (3/6 επ, 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρντόσο 2 (2/11 επ, 64% υπ - 21% άριστες), Μπατατζίμ 16 (15/33 επ, 1 μπλοκ, 74% υπ -29% άριστες), Πανταλέων 7 (2/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 59% υπ -29% άριστες), Ρουσόπουλος, Μπέλος 11 (10/13 επ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 11 (9/18 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 21% άριστες).

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 6 (5/18 επ., 1 άσσος, 72% υπ. - 44% άριστες), Ουτσίκοφ 19 (14/30 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 17 (9/16 επ., 8 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (άσσος), Σαφράνοβιτς 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ. - 27% άριστες), Τερζής, Σακόγλου, Σωτηρίου, Γκιόν 5 (5/11 επ., 62% υπ. - 38% άριστες).

Κρατά μόνο το τρίποντο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Ζηρίνειο και μάλιστα νικώντας με 3-1 σετ την Κηφισιά σημειώνοντας την 19η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ποιότητα άλλων αγώνων αλλά είχε πολλές επιθετικές λύσεις, αποτελεσματικό μπλοκ με τον Μπέμε και τον Πετρέα να κάνουν καλή εμφάνιση και στο τέλος να παίζει με τη φωτιά. Η Κηφισιά προηγήθηκε 24-21 στο 4ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με λάθος του Σονάρι και πόντο του Ράουβερντινκ και πήρε το σετ με δύο μπλοκ από τον Μπέμε και τον Ζουπανη πάνω στον Χαντ. Η Κηφισιά γύρισε και το 2ο σετ όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά εκτός από τον Χαντ δεν υπήρχε δεύτερη αξιόπιστη λύση στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός έφτασε στους 55 βαθμούς και θέλει τρία ακόμα τρίποντα στα ματς που απομένουν για να σημειώσει νέο ρεκόρ πόντων στην κανονική περίοδο και φυσικά να διατηρηθεί αήττητος. Αντίθετα η Κηφισιά έμεινε στους 27 βαθμούς όπου υπάρχει πλέον τετραπλή ισοβαθμία και με Νίκη Αιγινίου, Ηρακλή Χαλκίδας και Παμβοχαϊκό.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο μισό του 1ου σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός, είχε μικρό προβάδισμα ενός πόντου και με το μπλοκ του Μπέμε έκανε το 16-15. Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα μπλοκ του Μπέμε πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 20-16. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση όμως το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν ιδιαίτερα ισχυρό. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-18 και έκανε το 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πορεύονται μαζί σε νευρικό ματς με πολλά χαμένα σερβίς. Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 προηγήθηκε 16-14 αλλά ο Νικήτας Εφραιμίδης με επίθεση και στη συνέχεια με άσο ισοφάρισε 17-17. Η Κηφισιά ξεκίνησε την... επανάσταση της. Με μπλοκ άουτ του Χαντ και μπλοκ του Καναδού πήρε προβάδισμα δύο πόντων 20-18 ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στο Ζηρίνειο. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς με νέα επίθεση διαμόρφωσε το 21-19 αναγκάζοντας του κόουτς Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά από άουτ σερβίς του Όϊβάνεν η Κηφισιά προηγήθηκε 23-21. Ο Τέιλορ Χαντ με επίθεση στην ευθεία έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-22 μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και με άσο του Νικολάκη προηγήθηκαν 7-5. Ο Ολυμπιακός με ένα σερι 3-0 πέρασε μπροστά 8-7. Στην εξέλιξη του σετ άσος του Χαντ και μπλοκ του Βόϊτσικ έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 15-14. Στην επόμενη φάση «πέναλτι» το Βόϊτσικ έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Κηφισιά 16-14.

Ο Ολυμπιακός με τον Μπέμε στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 18-16. Ο Ολυμπιακός με «όπλο» το μπλοκ πήρε σαφές προβάδισμα στο σετ 23-19, η Κηφισιά μείωσε με τον Σονάρι και με μπλοκ του Μπέμε και λάθος του Χάντ έγινε το 25-21 και το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κηφισιά πέρασε μπροστά 8-5, ο Ολυμπιακός με τον Μπέμε προσπέρασε 14-12 και μετά έγινε μάχη πόντο πόντο. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά με «τέσσερις μπαλιές» του Ολυμπιακού, την επίθεση του Χαντ και τον άσσο του Ρούσση που μπήκε αλλαγή έκανε σερί 3-0, έφτασε στο 23-20 και αγκάλιασε την ισοφάριση. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 αλλά ο Μουνιόθ έχοντας επιστρατεύσει έναν πρώην παίκτη της Κηφισιάς, τον Γιάννη Ρουμελιωτάκη κατάφερε να κάνει και την ανατροπή. Με λάθος του Σονάρι και ο πόντους του Ράουβερντινκ έκαναν το 24-24. Ο Χαντ έδωσε προβάδισμα 25-24 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 25-25 με τον Ράουβερνινκ. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε ματς μπολ 26-25 με μπλοκ του Μπέμε και τελικά το κατέκτησαν με 27-25 με μπλοκ του Ζουπάνι πάνω στον Χαντ.

Κηφισιά - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 18-25, 25-22, 21-25, 25-27 σε 104΄

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 9 άσσοι, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/1, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 29 (28/55, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 3 (3/5 επ.), Βότσικ 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ., 9 αρ.), Σονάρι 8 (3/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Νικ.Εφραιμίδης 8 (6/13, 2 άσσοι, 70% υπ., 20% αρ.) / Κάπελας λ. - (45% υπ., 14% αρ.), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Πολυχρονόπουλος λ. - (75% υπ., 58% αρ.), Μανίκας, Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 20 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 9 (5/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 12 (6/10, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ντρίζγκα 5 (1/2 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξίεφ 12 (10/21, 2 μπλοκ), Ράουβερντινκ 12 (8/21, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 21% αρ.), Ζουπάνης 4 (3/3, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Στιβαχτής, Τσέλιος, Δαρίδης (λ).

Νέα νίκη για τον Φοίνικα

Ο Φοίνικας Σύρου με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και εξαιρετικό τον Θάνο Μαρούλη νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή Χαλκίδας στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League και ξεκαθάρισε το τοπίο για την τρίτη θέση.

Αντίθετα ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του και μετά τη νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κινδυνεύει να μπει σε πολύ μεγάλες περιπέτειες. Από το 2ο σετ ο Κολτσιάκης πήρε τη θέση του Δεληπρίμη αλλά η υποδοχή του Ηρακλή γενικά κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την προσεχή Τετάρτη (7/3) στο Ρέντη στον αγώνα μπαράζ για ένα εισιτήριο στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Από το 5-5 του 1ου σετ το σερβίς του Μαρούλη έφερε σερί 3-0 για τον Φοίνικα ο οποίος με πρωταγωνιστή στον Γιορντάνοφ κρατήθηκε μέχρι το 13-10. Ο Βούλγαρος διαγώνιος έκανε το 14-10 και με άσσο το 15-10. Ο Μότα από την γραμμή του Σέρβις έχει πιέσει αρκετά τους Συριανούς και με άσσο μείωσε σε 16-13. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε το 0-4 μετά και την άστοχη προσπάθεια του Γιορντάνοφ, ο Όσκαρ Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Νέα κόντρα επίθεση από τον Βούλγαρο διαγώνιο των Συριανών 18-14 και ο κ. Γκολίτσης κάλεσε τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μέσα αρκετές φωνές μείωσαν σε 21-20 και ο Πέδρο με άσσο έκανε το 21-21, φέρνοντας το σετ στα ίσα. Ένα πολύ ωραίο σετ έφτασε στο τέλος του με τον πόντο του Γιορντάνοφ. Οι Συριανοί μετά το 21-21 έδειξαν χαρακτήρα και με τον Γάτση στο σέρβις έκαναν σερί 2-0 ξέφυγαν 23-21 και έφτασαν στο 1-0 μετά το μπλοκ πόντο από τον Βούλγαρο διαγώνιο 25-23.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ ξεφεύγοντας με 5-2. Οι συριανοί ισοφάρισαν σε 5-5 και ο Πέτερλιν έπειτα από ωραία φάση έβαλε τον Φοίνικα μπροστά με 6-5. Με διαφορά ενός πόντου (8-7) οι γηπεδούχοι πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πέτερλιν πέρασε τη μπάλα από το διπλό μπλοκ 9-8. Στο +2 η διαφορά (10-8), μετά το μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ. Ο Γκολίτσης κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε μετά τον πόντο του Πέτερλιν τον Φοίνικα να ξεφεύγει στο σκορ με τρεις πόντους 14-11. Νέος πόντος στην κόντρα από τον Στεφανίδη 15-11, έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Γιορντάνοφ. Με το +5 (16-11) πήγε στους πάγκους ο Φοίνικας για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο άσσος του Γιορντάνοφ εκτόξευσε την διαφορά στο +6 (17-11) η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ με 25-19 και 2-0.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες είχαν ισορροπήσει μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Γιορντάνοφ με δύο πολύ καλά σερβίς έδωσε αέρα δύο πόντων 16-14 και με το σκορ αυτό Φοίνικας και Ηρακλής πήγαν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνοφ με άσσο έκανε το 17-14 και ο κ. Γκολίτσης κάλεσε εκ νέου τάιμ άουτ. Ο Μότα με άσσο μείωσε σε 18-17. Ο Γιορντάνοφ το 20-17 και ο Φοίνικας ξανά στο +3. Ο τεχνικός της ομάδας της Χαλκίδας κάλεσε τάιμ άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν και την ψυχολογία με το μέρος τους και χάρη στο μπλοκ του Γάτση πάνω στον Γκόμετ ο Φοίνικας επικράτησε με 25-20 και 3-0 σετ.

Φοίνικας Σύρου - Ηρακλής Χαλκίδα 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-19, 25-20 σε 84΄

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν: 6 άσσοι, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 8π. (8/18επ., 54% υπ., 15% αρ.), Χήρας 3 (3/3 επ.) Μαρούλης 1 (1/2, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 22 (17/37, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 10 (10/19, 50% υπ., 27% αρ.), Γάτσης 5 (3/4, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 67% υπ., 33% αρ.), Πεντίδης 1 (1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Δεληπρίμης 1 (1 μπλοκ), Γκόμεζ 9 (8/29, 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/13, 2 άσσοι), Γκελίνσκι 2 (2 άσσοι), Πεντράο 10 (9/12, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 54% υπ., 15% αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/9, 54% υπ.), Μιχαλόπουλος (λ).

Σημαντική νίκη για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Με πρωταγωνιστές τους Βελίτσκοβιτς, Παγιάν, αποτελεσματικό σερβίς και μπλοκ που απέφερε 18 πόντους ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και έβαλε «φωτιά» στη μάχη της 8αδας και των πλέι άουτ. Αλλαγή κλειδί ήταν η είσοδος του Βλαχόπουλου στη θέση του Χαριτωνίδη από το 2ο σετ.

Ο Εθνικός Πειραιώς γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, έμεινε στους 24 βαθμούς και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πλησίασε στους 23 έχοντας και το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά με την είσοδο του Βλαχόπουλου και το εξαιρετικό σερβίς πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και αναπτέρωσε τις ελπίδες όχι μόνο για καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι άουτ αλλά και για είσοδο στην 8αδα.

Εθνικός Αλεξ. - Εθνικός Πειραιώς 3-1

Τα σετ: 21-25, 28-26, 25-18, 25-18 σε 110'

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (16/32 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Βελίτσκοβιτς 21 (18/29 επ., 3 άσσοι, 64% υπ. - 56% άριστες), Μέγια, 12 (7/13 επ., 5 μπλοκ), Χριστόφας 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/11 επ., 86% υπ. - 71% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. - 72% άριστες), Χαραλαμπίδης, Χατζόπουλος 3 (3 μπλοκ), Βλαχόπουλος 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (άσσος).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 52% άριστες), Τουρνάκης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάιτ 19 (15/29 επ., 4 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ), ΣΠυριούνης 15 (12/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 72% υπ. - 66% άριστες), Αμπανόζ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Μακ Γουίλιαμ, Δημητούλης 1 (άσσος), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ράμος.

Καθαρό τρίποντο για τον Ηρακλή

Εύκολη όσο και πολύτιμη νίκη με 3-0 σετ σημείωσε ο Ηρακλής στη Μίκρα επί της ουραγού Παναχαϊκής και έπιασε τους 31 βαθμούς που τον διατηρεί σταθερά μέσα στην πρώτηα τετράδα της βαθμολογίας. Κορυφαίος του Ηρακλή ήταν ο Απόστολος Αρμενάκης.

Ο Ηρακλής πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Η Παναχαϊκή πάλεψε για να πάρει το 3ο σετ αλλά δεν τα κατάφερε καθώς με ένα χαμένο σερβίς του Οράμας και ένα μπλοκ του Αρμενάκη στον Σαλαβασίδη τελείωσε το σετ 27-25 και έτσι τελείωσε ο αγώνας. Νωρίτερα στο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 14-9 αλλά η Παναχαϊκή με τον Ντόνη στο σερβίς και τον Κωστόπουλο στην επίθεση ισοφάρισε 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με τον Κωστόπουλο. Ο ίδιος έχασε το σερβίς (24-24) και ο Σμαραγδής με μπλοκ έκανε το 25-24. Ο Σαλαβασίδης ισοφάρισε για την Παναχαϊκή 25-25 και τελικά με το χαμένο σερβίς του Οράμας και το μπλοκ του Αρμενάκη έγινε το 27-25.

Ηρακλής - Παναχαϊκή 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-16, 27-25 σε 66'

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 8 (8/14 επ., 67% υπ. - 58% άριστες), Εφραιμίδης 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 82% υπ. - 82% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (9/13 επ.), Αρμενάκης 16 (12/17 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ.), Μπαμπαλιούτας (λ), Σκαρλατίδης, Φωτιάδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κατσιαφλάκας 1 (1/5 επ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Σταματόπουλος): Ντόντης 11 (10/20 επ., 1 άσσος), Σαλαβασίδης 8 (8/21 επ., 61% υπ. - 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός, Κωστόπουλος 12 (10/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 58% άριστες), Οράμας 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 64% υπ. - 50% άριστες), Χριστιάς.

Τρίποντο οκτάδας για τον Παμβοχαϊκό

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ τη Νίκη στο Αιγίνιο και πλέον οι δύο ομάδες μαζί με την Κηφισιά και τον Ηρακλή Χαλκίδας ισοβαθμούν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Μάλιστα ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα είχε άριστη τακτική από το κέντρο με τους Γκλαντσόουν και Ρόκα να κυριαρχούν και τον Παλέντζα να φτάνει τους 27 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση από τη Νίκη έκανε ο διαγώνιος Στρούγκαρ που σημείωσε 26 πόντους αλλά είχαν μπλοκαριστεί ο Μαυροβουνιώτης και ο Παπαδόπουλος.

Νίκη Αιγινίου - Παμβοχαϊκός 1-3

Τα σετ: 21-25, 25-21, 17-25, 23-25 σε 107

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 9 άσσοι, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1π. (1/1 επ.), Μαυροβουνιώτης 4 (3/18, 1 μπλοκ, 71% υπ., 29% αρ.), Ντίνας 7 (6/10, 1 μπλοκ), Κιχάντα Ροντρίγκεζ 8 (6/10), Στρούγκαρ 26 (23/33, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 12 (10/21, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ., 26% αρ.) / Ραΐκοβιτς λ. (61% υπ., 29% αρ.), Μήλης, Ρεμπούτζιας, Κιοσσές.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο Ρόκα 13π. (9/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μοράλες 2 (2 άσσοι), Γκλαντστόουν 12 (11/16, 1 άσσος), Μουνίθ 11 (8/26, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 58% υπ., 23% αρ.), Παλέντζας 27 (23/41, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δαλακούρας 9 (8/12, 1 μπλοκ, 68% υπ., 32% αρ.) / Γκαράς λ. - (56% υπ., 28% αρ.), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου.