ΒΟΛΕΪ

Τρομακτικός ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παμβοχαϊκό

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩTOΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΨΩΜΑΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩTOΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΨΩΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Όντας εντυπωσιακός στην πρεμιέρα του ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το Βραχάτι όπου και επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού για τη Volleylegue σε μόλις 78 λεπτά.

Ιδανικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα έκανε ο Ολυμπιακός νικώντας με 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι σημειώνοντας την πιο ευρεία σε έκταση νίκη. Με μόλις 48 χαμένους πόντους και ελάχιστα ομαδικά λάθη (μόλις 12) ο Ολυμπιακός έκανε εκρηκτική εμφάνιση και πίεσε από την αρχή έως το τέλος τον Παμβοχαϊκό.

Όλα ξεκινούσαν από το σερβίς με τον Μίκο Οϊβάνεν. Ο Φινλανδός πήρε 5 άσσους, ενώ ο Φαμπιάν Ντρίζκα μοίρασε υποδειγματικά το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός με 53% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και σερβίς φωτιά άνοιγε δρόμος απέναντι στον Παμβοχαϊκό που πάλεψε αλλά δέχτηκε μεγάλη ππίεση στην υποδοχή. Οπως φαίνεται και στην διακύμανση του σκορ ο Παμβοχαϊκός ακολουθούσε τον Ολυμπιακό σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 ξέφυγε 6-3 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ανέβασε τη διαφορά στο +5 (16-11). Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 18-16 αλλά με δύο πόντους το Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-18 και έφτασε άνετα στο 25-18.

Με το σερβίς του Ντζίζκα και το μπλοκ του Μπέμε ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-0 στο 2ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 14-10 αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι με δύο σερί 3-0 και 4-0 από το σερβίς πήρε μεγάλη διαφορά και έφτασε στο 25-14.

Με τον ίδιο τρόπο που άρχισε το δεύτερο σετ, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο ξεφεύγοντας με 3-0 αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 4-4. Ο Μάρκους Μπέμε ωστόσο με δυνατή επίθεση έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Θρύλο και ο Αλεξίεφ «έγραψε» το 4-6 και το 5-8 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα και πρότι μείωσαν οι γηπεδούχοι (12-15) έφτασαν εύκολα στο 25-16 και την τελική επικράτηση.

Παμβοχαϊκός - Ολυμπαικός 0-3

Τα σετ:18-25, 14-25, 16-25 σε 73'

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας):Γκλάντστοουν 5 (2/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 0% άριστες), Βουλκίδης 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Παλέντζας 18 (16/37 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 29% άριστες), Περίνι / Γκαράς (λ, 31% υπ. - 31% άριστες), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου (60% υπ. - 40% άριστες), Γουέισκιρχερ 2 (2/9 επ., 56% υπ. - 22% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ):Οϊβάνεν 14 (8/16 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Ντζίζγκα 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Αλεξίεφ 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/3 επ.), Στιβαχτής.