ΒΟΛΕΪ

Το σήκωσαν οι ΗΠΑ στο Τόκιο

Οι ΗΠΑ επικράτησαν με 3-1 σετ επί της Αργεντινής και κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών χάρη στη νίκη της Ιταλίας κόντρα στην Πολωνία με το ίδιο σκορ.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης οι ΗΠΑ κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι ΗΠΑ έκαναν το καθήκον τους και επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί της Αργεντινής, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την ήττα της Πολωνίας από την Ιταλία με το ίδιο σκορ.

Μάλιστα, με αυτή την ήττα οι Πολωνοί βρέθηκαν στην τρίτη θέση και έτσι η πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση τους στοίχισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο.

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Οι Ιταλοί με τον Χουαντορένα σε μεγάλη ημέρα πήραν το πρώτο σετ δύσκολα με 26-24 για να ακολουθήσει η άμεση απάντηση των Πολωνών (22-25). Η συνέχεια ωστόσο ανήκε αποκλειστικά και μόνο στη γειτονική χώρα η οποία έδειξε να το θέλει περισσότερο. Έτσι, κατακτώντας τα επόμενα δύο σετ με 25-22 και 25-19 πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 3-1 και πήρε εκείνη το εισιτήριο για το Ρίο.

Οι ΗΠΑ πριν ξεκινήσει το παιχνίδι τους με την Αργεντινή ήξεραν πως χρειάζονταν μία καθαρή νίκη για να πάρουν εκείνες το Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι Άαρον Ράσελ και Μάθιου Άντερσον πήραν τους συμπαίκτες του από το χέρι και τους οδήγησαν στην νίκη με 3-1 (25-20, 25-21, 17-25, 25-20). Όπως ήταν φυσιολογικό οι Αμερικανοί πανηγύρισαν με την ψυχή τους το μεγάλο τους κατόρθωμα.

Στα άλλα ματς Καναδάς, Ιράν και Αυστραλία πήραν εύκολα τη νίκη κόντρα σε Τηνησία, Αίγυπτο και Βενεζουέλα αντίστοιχα, ενώ ντέρμπι είχαμε ανάμεσα στην Ιαπωνία και τη Ρωσία. Οι διοργανωτές προσπάθησαν να κλείσουν με νίκη τις υποχρεώσεις τους αλλά δεν τα κατάφεραν αφού μόλις πήραν μπροστά ο Μουσέρσκι με τον Σιβοζέλεζ η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε.