ΒΟΛΕΪ

Θριαμβευτική πρόκριση Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Challenge Cup

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ / VOLLEYLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ / VOLLEYLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του στο Μπακού απέναντι στη Λοκομοτίβ και με νίκη 3-0 σετ, προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στο Μπακού την Λοκομοτίβ με 3-0 σετ στον αγώνα ρεβάνς για τη φάση των 16 του Challenge Cup και προκρίθηκε στα προημιτελικά της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την βελγική Μένεν, η οποία την Τετάρτη νίκησε στην έδρα της την Παρνού με 3-0.

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ κλειδώνοντας την πρόκριση. Η Λοκομοτίβ Μπακού προσπάθησε να μειώσει το σκορ αλλά οι "ερυθρόλευκοι" με ωραίο φινάλε και κυρίως αδιαπέραστο μπλοκ κατάφεραν να πάρουν και το 3ο σετ με 26-24 και να πάρουν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκε 8-3 με τον Μπέμε και ο Αλεξίεφ άνοιξε το σκορ σε 9-3. Με διπλό μπλοκ των Μπέμε και Ραουβέρντικ και νέο μπλοκ από τον Μπέμε ο Ολυμπιακός ξέφυγε 15-8. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του και άνοιξε το σκορ στο +10 (18-8). Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν χαλάρωσαν, απέφυγαν τα λάθη και με 25-11 έκαναν το 1-0 σετ σβήνοντας κάθε διάθεση για αντίσταση εκ μέρους των Αζέρων.

Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε 3-0 στο 2ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 9-10 ο Ολυμπιακός πάλι με το σερβίς και κυρίως με μπλοκ έκανε σερί 5-0 ξεφεύγοντας με 15-9. Η διαφορά συντηρήθηκε σε όλο το σετ και μάλιστα με τον ανίκητο Μπέμε ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-12. Η Λοκομοτίβ μείωσε τη διαφορά σε 22-18 αλλά ο Ζουπάνης με επίθεση έκανε το 23-18. Ακολούθησε το 24-19 δια χειρός Ραούβερντικ και ο ίδιος παίκτης έγραψε το 25-20 και το 2-0 σετ που έδωσε και την πρόκριση.

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση ο Μπενίτεθ Μουνιόθ έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες. Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε 21-19 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21 με το Ρουμελιωτάκη και σε 23-23 με τον Ζουπάνη. Ο Σαμάντοφ έκανε το 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 έκανε το 26-24 και πήρε τη νίκη 3-0 σετ.

Οι αγώνες του Ολυμπιακού με τη Μένεν θα γίνουν 13-15 και 27/2-1/3. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Βέλγιο και η ρεβάνς στο Ρέντη. Εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νάιφελς (Ελβετία) - Σουργκούτ (Ρωσία).

Τα σετ: 0-3 (12-25, 20-25, 24-26) σε 75'

*Οι πόντοι της Λοκομοτίβ Μπακού προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΑΚΟΥ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 35% άριστες), Σαμάντοφ 10 (10/22 επ.), Ομπόντνικοφ 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσερβιάκοφ 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καζάτσκοφ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Μπαράνοφ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Αλαχβερντίγεφ (λ, 38% υπ. - 31% άριστες), Αμπντουραζάκοφ, Μαγκόμεντοφ, Βασιλένκο 1 (μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 7 (2/2 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες) / Στεφάνου (λ, 85% υπ. - 62% άριστες), Δαρίδης (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 50% υπ. - 35% άριστες), Ζουπάνι 8 (8/13 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Τσέλιος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ)

Photo credits: Eurokinissi