ΒΟΛΕΪ

Πρώτη κανονιά για το "πειρατικό" του Φοίνικα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το αήττητο σερί του στη Volleyleague συνέχισε ο Φοίνικας Σύρου ο οποίος μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού. Πρώτες νίκες για Παναθηναϊκό και Ηρακλή.

Με το ντέρμπι ανάμεσα στο Φοίνικα Σύρου και τον Ολυμπιακό να ξεχωρίζει διεξήχθη το κυρίως πιάτο των αναμετρήσεων της εξ αναβολής πρώτης αγωνιστικής της Volleyleague. Στα άλλα ματς ο Ηρακλής έκανε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ορεστιάδας, η Κηφισιά κράτησε απόρθητο το Ζηρίνειο, ενώ και ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Κράτησε το αήττητο ο Φοίνικας Σύρου

Ένα παιχνίδι διαφήμιση για το βόλεϊ που κράτησε 140 λεπτά διεξήχθη στη Σύρο. Εκεί ο Φοίνικας επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού με τους γηπεδούχους να διατηρούν το αήττητο τους στο πρωτάθλημα υποχρεώνοντας παράλληλα τους ερυθρόλευκους στην πρώτη τους ήττα.

Τηρουμένων των αναλογιών και κυρίως της χρονικής περιόδου οι δύο ομάδες πρόσφεραν καλό θέαμα σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι και κυρίως έδειξαν ότι θα παρακολουθήσουμε ένα ακόμα θεαματικό πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός με τον Έγκλεσκαλνς να κάνει εξαιρετικό πρώτο σετ κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 στα σετ. Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν στο σερβίς και με εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν στο 1-0 με 25-23.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο μέχρι και τα μισά του δεύτερου σετ φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 14-18. Από εκεί και έπειτα ο Φοίνικας άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά και με τον Ντόκιτς να πυροβολεί από τη θέση του σερβίς κατάφεραν να προσπεράσει με 21-19. Ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το σετ και με μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Ντόκιτς έφερε το σετ στα ίσα 23-23, αλλά ένας πόντους του Π. Παπαδόπουλου και ένα λάθος των ερυθρόλευκων έδωσε στον Φοίνικα το σετ (25-23).

Ο Φοίνικας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ και από την αρχή έχτισε μία σημαντική διαφορά. Με τον Κάλντγουελ να ανεβάζει την απόδοσή του και τους Ζήση και Π. Παπαδόπουλο να κάνουν μεγάλο ματς στην πίσω ζώνη οι "πειρατές" δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στο 2-1 με 25-20.

Στο τέταρτο σετ είχαμε μια τεράστια μάχη με τον Πιάτσα να ανακατέβει την τράπουλα και να δικαιώνεται τελικά. Ο Κοκκινάκης έκανε σπουδαία δουλειά και βοήθησε τα μέγιστα ώστε ο Ολυμπιακός να πάρει μια μικρή διαφορά την οποία και κρατούσε μέχρι και το 18-21. Ο Χαραλαμπίδης δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού και έτσι ο Φοίνικας με ένα επί μέρους 3-0 έφερε το σετ στα ίσα 21-21. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο μας μπολ μετά από επίθεση του Κάλντγουελ, αλλά οι ερυθρόλευκοι με τον Έγκλεσκαλνς να κάνει μπόλικη δουλειά έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ 24-26).

Εκεί ειχαμε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα αλλά με το άουτ του Έγκλεσκαλνς ο Φοίνικας έφτασε στο 14-13. Ο Λετονός ισοφάρισε στην επόμενη φάση 14-14 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Ντόκιτς και το μπλοκ των Πάρις, Φέργκιουσον στον Έγκλεσκαλνς.

Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 3-2

Τα σετ: 23-25, 25-23, 25-20, 24-26, 16-14

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 56 μπλοκ, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (9/13 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ -34% άριστες), Ντόκιτς 19 (14/42 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 10 (10/22 επ, 60% υπ - 43% άριστες), / Ζήσης (λ, 82% υπ - 45% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Εγκλεσκαλνς 28 (24/54 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/20 επ, 1 μπλοκ29% υπ -7% άριστες), Ογκουρτσακ 13 (10/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 30% άριστες), Σπίνου 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 52% υπ - 38% άριστες), Κοκκινάκης 13 (11/22 επ, 2 άσσοι, 40% υπ -40% άριστες), Παπαδόπουλος Χρήστος 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μποκ), Σφενδυλάκης

Θυμηθείτε το LIVE του Sport24.gr

Τον χαβά της η Κηφισιά

To κακό ξεκίνημα και η απώλεια του 1ου σετ από τη μαχητική Παναχαϊκή δεν πτόησε την Κηφισιά να κάνει την ανατροπή και με «χρυσή» αλλαγή τον Ρουμελιωτάκη στη θέση του Κόβαλτσουκ να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ ύστερα από ωραίο και αμφίρροπο ματς που έγινε στο Ζηρίνειο.

Είναι η δεύτερη και μάλιστα συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη και μάλιστα χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Η Παναχαϊκή το πάλεψε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρεικ αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 4ο σετ κάλυψε διαφορά -4 αλλά η Κηφισιά επικράτησε 30-28.

Χωρίς τον τραυματία Νίκο Παπαγγελόπουλο (το κενό του κάλυψε ο Μενέλαος Φραγκιαδάκης) η Κηφισιά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ξεκίνημα του αγώνα. Όμως η είσοδος του Γιάννη Ρουμελιωτάκη αντί Κόβαλτσουκ στο δεύτερο σετ της επέτρεψε να βγει από τη δύσκολη θέση και να πάρει το πολύτιμο τρίποντο.

Κηφισιά - Παναχαϊκή 3-1

Τα σετ: 19-25, 25-16, 25-21, 30-28

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Χριστοφιδέλης 12 (7/15, 5 μπλοκ, 53% υπ.), Μπίσετ 12 (9/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόβαλτσουκ 1 (1/6, 75% υπ.), Φραγκιαδάκης 6 (5/7, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 25 (24/40, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 46% άριστες), Κόντος, Ρουμελιωτάκης 11 (9/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 46% υπ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2013 (Λυκούδης): Ντονάς 4 (2/4, 1 μπλοκ, Λιβαθηνός 2 (1/3, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (9/14, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης 15 (12/36, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (9/17, 60% υπ.), Βλαχοστάθης 10 (8/11, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ. - 68% υπ., 45% άριστες), Χριστιάς, Βασιλάκος 9 (7/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυραγάννης, Κωστόπουλος.

Έσπασε το ρόδι ο Παναθηναϊκός

Την πρώτη του νίκη μετά από τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» με υπεροχή στην επίθεση και σταθερό ρυθμό νίκησαν δίκαια 3-0 τη Λαμία που είχε πρόβλημα στην υποδοχή και απουσίες δύο βασικών παικτών, του Αραούγιο και του Μαδούρα με τον πρώτο να κάνει προσπάθεια να αγωνιστεί αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Φερέιρα Πεντρόσα άγγιξε 61% σε αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι Πανταλέων, Κανέλλος ήταν αλάνθαστοι στους πρώτους χρόνους, ενώ ο Μαρούλης και ο Ούγκο έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους κόντρα στην παλιά τους ομάδα.

Λαμία - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 21-25, 09-25, 20-25

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσίγιαννης): Καραγάτσος 1 (1/1 επ.), Λέσκε 5 (5/6), Χένσι 15 (14/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Αγγελόπουλος 2 (1/2, 1 μπλοκ), Καπίρης 6 (6/17, 27% υπ.), Χάκγουρθ 8 (6/14, 2 άσσοι) / Τσιράκης (λ. - 49% υπ., 34% άριστες), Καρβούνης, Δημητράδης, Αραούγιο, Παπαθωμόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 άσσοι), Γκιμαράες Ούγκο 11 (9/16, 2 άσσοι), Φερέιρα Πεντρόσα 15 (11/18, 4 μπλοκ), Σιμεόνοφ 7 (5/8, 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (5/5, 1 άσσος), Πανταλέων 11 (8/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. - 60% υπ., 20% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.

Πρώτη νίκη για τον Ηρακλή

Tην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» πανηγυρίζει ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 και μάλιστα στην δύσκολη έδρα της Ορεστιάδας. Με όπλο το μπλοκ που του έδωσε συνολικά 20 πόντους και με μία επτάδα σε 73΄ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 3-0 και έβαλε στο ενεργητικό του το πρώτο τρίποντο.

Αντίθετα, η Ορεστιάδα γνώρισε την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες και μάλιστα τη δευτερη συνεχόμενη. Τεράστια ήταν η απουσία του Μαυροβούνιου Βουκασίνοβιτς ο οποίος έκανε μεγάλη προσπάθεια για να βοηθήσει αλλά λόγω του διαστρέμματος είναι ακόμα ανέτοιμος. Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ ο Ηρακλής είχε τον απόλυτο έλεγχο και διαφορές ασφαλείας στο σκορ και στα τρία σετ.

Ορεστιάδα - Ηρακλής 0-3

Τα σετ: 16-25, 16-25, 18-25

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 20 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ίσακσον): Χήρας 2π. (1/2, 1 άσσος), Αμπουίλα 1 (1 μπλοκ), Γκούσταφσον 16 (15/34, 1 άσσος), Οικονόμου 5 (3/12, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Μίλιτς 5 (3/12,3 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/12, 82% υπ.)/ Κωνσταντινίδης (λ. - 62% υπ., 34% άριστες), Βουκασίνοβιτς 1 (1/1), Πεντίδης, Χουσίδης 1 (άσσος).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Πάτρας): Χατζηηιάδης 11π. (9/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 76% υπ.), Μαυροβουνιώτης 8 (4/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ.), Παλέντζας 19 (14/25, 5 μπλοκ), Στίγγας 8 (2/6, 6 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (2/2, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (2/4, 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. - 54% υπ., 38 άριστες).