ΒΟΛΕΪ

Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για ΠΑΟΚ στο Champions League

MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ της Άνκαρα για το Champions League και διατήρησε ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση με την πρώτη ευρωπαϊκή επιτυχία του φέτος.

Την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για φέτος έκανε ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας την Άνκαρα με 3-1 σετ και διατηρώντας ζωντανή την ελπίδα τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του Chamions League, ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων.

Ο Ντανιέλε Ρίτσι ξεκίνησε στο παιχνίδι τους: Κουμεντάκη, Τερζή, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Μαρτίνεθ και στη θέση του λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8), ωστόσο στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ με ένα εξαιρετικό σερί οκτώ πόντων έφτασε το σκορ στο 15-12 φτάνοντας πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Οι ασπρόμαυροι συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό και κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με σκορ 25-16.

Στο δεύτερο σετ η Χάλκμπανκ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί τόσο στο πρώτο (5-8) όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16). Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει τους φιλοξενούμενους που έκαναν το 1-1 στα σετ με σκορ 16-25.

Στο τρίτο σετ του παιχνιδιού οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5), ενώ κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά των πόντων στους δύο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-14. Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 24-24, όμως οι ασπρόμαυροι έβγαλαν πάθος και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων κάνοντας το 26-24 και το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ βρήκε την Τουρκική ομάδα να προηγείται 4-8, όμως ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το εις βάρος του και μπήκε μπροστά με 16-14. Η Χάλκμπανκ προσπάθησε να πλησιάσει τον Δικέφαλο, όμως οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι δεν της το επέτρεψαν και κατάφεραν να πάρουν το τέταρτο σετ με 25-20, και να φτάσουν στην δίκαιη επικράτηση με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 16-25, 26-24, 25-20) σε 117′

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Χάλμπανκ προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 15 (13/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 15% άριστες), Τερζής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουτσίκοφ 19 (18/41 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Γκιόν 16 (12/21 επ., 4 μπλοκ, 33%υπ. – 10% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 37% υπ. – 19% άριστες), Σακόγλου, Στίγγας, Βάλκιερς.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Κόβατς): Πέτριτς 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 21% άριστες), Σούμπασι 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 13% άριστες), Μπατούρ 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Γκούνιες 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ερντάντεζ 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ) / Γιεσίλμπουντακ (λ, 52% υπ. – 35% άριστες), Ντεμιρτσίλερ (λ), Καμ, Λοχ (25% υπ. – 25% άριστες), Τσερνοκόζεφ.

Photo credits: Motion Team