ΒΟΛΕΪ

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Γάλλοι

Η Γαλλία νίκησε με 3-0 σετ σε μόλις 91 λεπτά την Σλοβενία και αναδείχτηκε για πρώτη φορά Πρωταθλήτρια Ευρώπης, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία (3-1 σετ τη Βουλγαρία). ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ πόντος στο ματς μπολ του τελικού! (VIDEO)

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της (ύστερα από τρεις δεύτερες θέσεις) αναδείχτηκε η Γαλλία. Οι "τρικολόρ" νίκησαν με 3-0 σετ την Σλοβενία σε έναν τελικό που κράτησε 1 ώρα και 31 λεπτά στην Σόφια, φτάνοντας στο χρυσό μετάλλιο.

Η Γαλλία πήρε το πρώτο σετ εύκολα με 25-19, για να γίνουν θρίλερ τα δυο επόμενα. Αμφότερα όμως τα πήρε με 29-27 και έκανε δική της κορυφή κόντρα σε έναν αντίπαλο που έκανε ένα απίστευτο τουρνουά, αποκλείοντας Πολωνούς και Ιταλούς σε 8άδα και 4άδα αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ματς έκανε στην επίθεση ο Ρουζιέ για την ομάδα του Τιγί και τον ακολούθησε ο Ενγκαπέτ με 15, ο οποίος μάλιστα τέλειωσε το ματς με έναν απίθανο πόντο!. Στον αντίποδα, οι Γκασπαρίνι και Ούρναουτ είχαν από 14 για την Σλοβενία.

Τα σετ: 25-19, 29-27, 29-27

ΓΑΛΛΙΑ (Τιγί): Ρουζιέ 21, Τονιουτί 2, Τιγί 7, Ενγκαπέτ 15, Λε Ρου 8, Λε Γκοφ 5, Γκρεμπένικοβ (λ - 50%) / Πουζόλ, Λαφίτ.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Τζάνι): Πάγιενκ 6, Γκασπαρίνι 14, Βίντσιτς 5, Κοζάμερνικ 5, Ούρναουτ 14, Τσέμπουλ 6, Κόβατσιτς (λ - 79%) / Σκετ 2, Κλόμπουτσαρ, Πόκερσνικ

Δείτε τον εκπληκτικό τελευταίο πόντο του τελικού και τους πανηγυρισμούς:

Χάλκινο μετάλλιο η Ιταλία

Στο μικρό τελικό, η γηπεδούχος Βουλγαρία μπήκε.. μουδιασμένα και αυτό εκμεταλλεύτηκε η Ιταλία, κάνοντας δικά της τα δυο πρώτα σετ με 25-20 και 25-14 αντίστοιχα. Το τρίτο πήγε με 25-23 στους Βούλγαρους του Πλάμεν Κονσταντίνοφ, αλλά το τέταρτο κατέληξε στην "σκουάντρα ατζούρα" με 25-20, φτάνοντας στο χάλκινο μετάλλιο.

Τα σετ: 20-25, 14-25, 25-23, 20-25

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Κονσταντίνοφ): Μπρατόεφ, Βλάντιμιρ Νικόλοφ 4, Γιοσίφοφ 10, Τοντόροφ 7, Αλέκσιεφ 9, Πέντσεφ 1, Ιβάνοφ (λ - 52%) / Ουτσίκοφ 15, Σαλπάροφ, Πέτκοφ, Γκραντινάροφ 2, Αγκόντσεφ.

ΙΤΑΛΙΑ (Μπλεντζίνι): Χουαντορένα 17, Τζανέλι 7, Ζάιτσεφ 26, Λάντσα 9, Μπούτι 5, Πιάνο 9, Κολάτσι (λ - 75%) / Βετόρι 1, Αντόνοβ, Μασάρι.