ΒΟΛΕΪ

Πρεμιέρα με νίκη για τον Εθνικό, 3-1 την Παναχαϊκή

VOLLEY LEAGUE / ÅÈÍÉÊÏÓ - ÐÁÍÁ×ÁÉÊÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÅÈÍÉÊÏÓ - ÐÁÍÁ×ÁÉÊÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Εθνικός Πειραιά στην επιστροφή του στην Volleyleague μετά από 27 χρόνια επιβλήθηκε με 3-1 επί της Παναχαϊκής στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στη θέση του… σημαιοφόρου του 50ου πρωταθλήματος VolleyLeague μπήκε ο Εθνικός Πειραιώς που με νίκη 3-1 σετ επί της Παναχαϊκής πήρε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και την πρώτη νίκη στην κατηγορία μετά από 27 χρόνια.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά με τη βελτίωση της υποδοχής και την άνοδο των Αμπανόζ, Νάιτ και Δελιμπρίμη έκανε την ανατροπή, ενώ η νίκη σφραγίστηκε με την θετική παρουσία του Μπάση.

Η επιστροφή του Εθνικού Πειραιώς στη μεγάλη κατηγορία ύστερα από 27 χρόνια συνοδεύτηκε με ιδανική παρουσία εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Το γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας ήταν γεμάτο και "ζεστό" με τον θρυλικό Γιάννη Ματζουράνη (γνωστός ως "Εθνικάρας") να δίνει εντυπωσιακή παρουσία αλλά και συγχαρητήρια στον Σάκη Ψάρρα και τους παίκτες του.

Η Παναχαϊκή διαμαρτυρήθηκε για κανονική επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη που δόθηκε «άουτ» στο σετ και αντί να προηγηθεί 22-19, το σκορ έγινε 21-20. Δέχτηκε και κίτρινη κάρτα ο Ρουμελιώτης. Επίσης καθοριστικός ήταν ο τραυματισμός του Οράμας στο 5-4 του 3ου σετ. Επαθε διάστρεμα μετά από μπλοκ και αποχώρησε αφήνοντας την ομάδα του χωρίς δεύτερο κεντρικό.

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε εντυπωσιακά και με καλό σερβίς και πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρουμελιώτη πήρε άνετα το 1ο σετ. Οι πατρινοί οικοδόμησαν διαφορά 3-4 πόντων που όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε μέχρι το 25-17.

Στο 2ο σετ ο Eθνικός αντέδρασε και πήρε πρώτη φορά προβάδισμα με 5-3 και 8-7 αλλά η Παναχαϊκή και τις δύο φορές κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθεί 21-19. Το λάθος των διαιτητών και η επίθεση του Νάιτ έφερε το 22-22. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, η Παναχαϊκή είχε τέσσερις φορές το προβάδισμα από το 24-23 μέχρι το 27-26, αλλά η επίθεση του Δεληπρίμη και το μπλοκ του ίδιου στον Ρουμελιώτη έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό 28-27. Το σετ που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του Εθνικού έκλεισε με κόντρα επίθεση του Νάιτ για το 29-27.

Στο 5-4 του 3ου σετ ο Οράμας έπαθε διάστρεμμα και αποχώρησε παρά την προσπάθεια που έκανε αρχικά για να συνεχίσει. Ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του, γύρισε σε φλοτ σέρβις και με την είσοδο του Μπάση πήρε λύσεις στο σκοράρισμα αλλά και στην πίεση του σερβίς. Με τα σερβίς του Μπάση και του Δεληπρίμη πίεσαν κυρίως τον Κωστόπουλο και ο Εθνικός είχε διαφορά ασφαλείας 4-5 πόντων σε όλο το σετ μέχρι που έφτασε στο 25-17 για το 2-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του 4ου σετ ο Εθνικός με τους Μαντέκα, Αμπανόζ και Νάιτ έκαναν τη διαφορά που αποτυπώθηκε στο 14-9. Ο Εθνικός δεν σιγούρεψε τον αγώνα, η Παναχαϊκή μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 21-21, αλλά στο 22-22 έγινε η φάση του αγώνα με τους Μαντέκα, Μπάση να σταματούν με μπλοκ κόντρα επίθεση του Ρουμελιώτη. Ο Μαντέκας έκανε με επίθεση το 24-22 και ο αγώνας τελείωσε με διπλό μπλοκ του Μπάση πάνω σε δύο προσπάθειες παικτών της Παναχαϊκής.

Εθνικός - Παναχαϊκή 3-1

Τα σετ: 17-25, 29-27, 25-17, 25-22 σε 116΄

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΦΠΦ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ -25% άριστες), Τουρνάκης 1 (1/2 επ), Νάιτ 23 (22/39 επ, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 13 (6/10 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Αμπανόζ 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Δεληπρίμης 7 (6/17 επ, 1 άσσος, 19% υπ -6% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 41% υπ - 23% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Μπάσης 7 (3 άσσοι, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -38% άρισστες), Ράμος 1 (1/3 επ)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόντης 3 (3/6 επ, 45% υπ - 27% άριστες), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλο, 29% υπ -10% άριστες), Πόλχλοπεκ 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Νιέβες 12 (9/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 19 (18/48 επ, 1 άσσος), Οράμας 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ)/ Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 45% υπ - 18% άριστες), Σαλαβασίδης 1 (1/4 επ), Κωστόπουλος 6 (6/10 επ, 30% υπ - 15% άριστες).