ΒΟΛΕΪ

Pre League: Περίπατος στο ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό, 3-0 την ΑΕΚ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Πιο εύκολα από το αναμενόμενο ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Pre League στο βόλεϊ γυναικών.

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Pre League. Οι πράσινες ήταν ανώτερες σε όλους τους τομείς από την ΑΕΚ και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 3-0 σετ που τις ανεβάζει προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας ένα ματς περισσότερο από τον ΠΑΟΚ που αγωνίζεται την Κυριακή (09/12).

Οι παίκτριες του Κυριακού Καμπερίδη μπήκαν πιο συγκεντρωμένες και στα μισά κάθε σετ κατάφερναν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας.

Το μοναδικό σετ στο οποίο η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ ήταν το τρίτο, όπου έφτασε ακόμα και σε νταμπλ σκορ (6-12). Οι πράσινες όμως με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα στο 15-15. Στη συνέχεια έτρεξαν επί μέρους 10-3 για να φτάσουν στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 25-18 και να πανηγυρίσουν τη νίκη. Έπειτα από αυτό το τρίποντο ο Παναθηναϊκός ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στην τέταρτη αφού η Λαμία κατάφερε να την προσπεράσει.

Ο ΑΟΛ πήρε ακόμα ένα τρίποντο τη φετινή σεζόν επικρατώντας με 3-0 σετ επί τους Αιγάλεω. Οι γηπεδούχες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στο Αιγάλεω με εξαίρεση το τρίτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες πάλεψαν μέχρι το τέλος.

Η ΧΑΝΘ πέρασε από την έδρα του Ηρακλή Κηφισιάς με 3-0 σετ για την 8η αγωνιστική της Pre League. Με 16 πόντους της Γεροβασιλείου και 15 της Κουρτίδου, οι Θεσσαλονικιές πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και πρώτη μακριά από την έδρα τους. Για τον Ηρακλή Κηφισιάς που συνεχίζει να αναζητεί την πρώτη του νίκη, η Γιαννίκη είχε 11 πόντους.

Τέλος, σε ένα συναρπαστικό ματς ο ΖΑΟΝ έκανε το διπλό κόντρα στο ΦΟ Βριλησσίων σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές. Η ομάδα της Κηφισιάς πήρε το πρώτο σετ, όμως ο ΦΟ Βριλησσίων πήρε τα δύο επόμενα κάνοντας την ανατροπή. Ο ΖΑΟΝ απάντησε με το ίδιο νόμισμα και κατάφερε να πάρει το δίποντο επικρατώντας με 3-2.