ΒΟΛΕΪ

Πλησίασε τον Φοίνικα ο ΠΑΟΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Ηρακλή και ο "δικέφαλος του Βορρά" πλησίασε την τρίτη θέση της Volleyleague. Εύκολες νίκες για ΠΑΟ και Κηφισιά.

Την ευκαιρία να πιάσει στην τρίτη θέση τον Φοίνικα Σύρου έχασε ο ΠΑΟΚ ο οποίος τουλάχιστον πήρε την νίκη κόντρα στον μαχητικό Ηρακλή. Ο "δικέφαλος του Βορρά" με τον Σεπέδα να σταματά στους 29 πόντους επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του "γηραιού".

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στα σετ αλλά ο Ηρακλής είχε τις απαντήσεις με τους Μαυροβουνιώτη και Παλέντζα να κάνουν ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι για την ομάδα τους.

Τελικά, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο αποτελεσματικός και να παίρνει τελικά τη νίκη με 3-2. Έτσι, έφτασε τους 41 βαθμούς ένα λιγότερο από τον Φοίνικα που είναι στην τρίτη θέση. Την ίδια ώρα ο Ηρακλής έφτασε τους 22 και θα περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα στον Άρη και την Παναχαϊκή τη Δευτέρα (14/3).

Π.Α.Ο.Κ. - Ηρακλής 3-2

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-12, 23-25, 15-12

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (12/21 επ, 38% υπ -38% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 29 (26/51 επ, 3 άσσοι), Τακουρίδης 10 (5/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λι 12 (8/12 επ, 2 άσσο, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 12 (11/23 επ, 1 μπλοκ, 49% υπ -14% άριστες)/ Γκαράς (λ, 69% υπ - 45% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνάι, Σμαραγδής 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), ΕΦραιμίδης Καρασαββίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 17 (15/27 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 21% άριστες), Παλέντζας 17 (16/38 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 1 (1/3 επ), Πέντσεφ 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Πίτζα 13 (12/33 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ -16% άριστες), Γάτσης 5 (0/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου 77% υπ -27% άριστες), Πιπέργιας, Φωτιάδης, Στεφανίδης 3 (3/6 επ), Στίγγας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ).

Οριστικά δεύτερη η Κηφισιά

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε 3-0 την Ορεστιάδα σε 63΄και σημείωσε την πιο ευρεία νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη εξασφάλισε την 2η θέση στην κανονική περίοδο και διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες για την κατάληψη ακόμα και της πρώτης θέσης.

Η Ορεστιάδα έμεινε στους 22 βαθμούς και μετά την ήττα τους βρέθηκαν εκτός 8αδας καθώς ο Ηρακλής πήρε βαθμό από τον ΠΑΟΚ. Μάλιστα ο γηραιός έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Ορεστιάδα καθώς έχει σημειώσει δύο νίκες στους μεταξύ τους αγώνες.

Και σα να μην έφτανε η ήττα και η απώλεια της 8αδας τραυματίστηκε ο Αμπουίλα στο τέλος του 2ου σετ.

Ο Κολομβιανός πασαδόρος πήγε να κάνει σερβίς και πάτησε άσχημα με αποτέλεσμα να νιώσει έντονες ενοχλήσεις στο γόνατο και να αντικατασταθεί από τον Κριστόφ ώστε να αποφευχθούν τα χειρότερα. Το τελευταίο διάστημα ο Αμπουίλα ακολουθεί θεραπεία στο γόνατο.

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Κηφισιά - Ορεστιάδα 3-0

Τα σετ: 25-16, 25-10, 25-15 σε 63΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (άσσοι), Χιστοφιδέλης 10 (8/13 επ, 2 άσσοι, 62% υπ -46% άριστες), Μπισέτ 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (8/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 27% υπ -18% άριστες), Γιοβάνοβιτς 18 (12/17 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) Στεφάνου (λ, 67% υπ - 67% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Οικονομόπουλος

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστόφ): Χήρας 6 (5/6 επ, 1 μπλο), Αμπουΐλα 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 2 (2/9 επ, 44% υπ -22% άριστες), Ριζόπουλος 3 (3/9 επ, 67% υπ - 42% άριστες), Καρντόσο 12 (11/25 επ, 1 άσσος), Κωνσταντινίδης (λ, 19% υπ 14% άριστες), Μποζίδης, Κανταρίδης, 1 (μπλοκ),Οικονομου, Πεντίδης 3 (3/3 επ)

* Πρώτος σκόρερ ο Φερέιρα για τον Παναθηναϊκό με 28 πόντους

"Αγκαλιά" με την πέμπτη θέση ο Παναθηναϊκός

Mε σερβίς «φωτιά» - ειδικά στο 1ο σετ όπου σημείωσε τους 7 από τους 9 άσσους που πήρε στον αγώνα - ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλα κέφια τους δύο βραζιλιάνους Ούγκο Λεόν και Φερέιρα και πήραν το τρίποντο που τους ανέβασε στους 31 βαθμούς +4 από Παμβοχαϊκό και Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Ο Παναθηναϊκός την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Εθνικό σε αγώνα που πιθανότατα να ξεκαθαρίσει η 5η θέση, ενώ ήδη με τον Παμβοχαϊκό πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο αγώνας δεν είχε ανατροπές στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός είχε καλύτερη περίοδο το 2ο σετ όπου πήρε από την αρχή προβάδισμα χάρις το μπλοκ του Βαν Ντορν και αποτελεσματικούς του Κάιο, Ροντρίγκο.

Από το 3ο σετ οι πράσινοι με τον Σούρδι βασικό ακραίο αντί του Παπαδόπουλου (που ξεκίνησε βασικός στα δύο πρώτα σετ) βρήκε ρυθμό σε σερβίς, ανάπτυξη και επίθεση και πήρε την 11η νίκη στο πρωτάθλημα.

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Παναθηναϊκός - Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: 25-10, 17-25, 25-18, 25-21 σε 92΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 7 (1/2 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ούγκο Γκιμαράες 18 (14/32 επ, 4 άσσοι, 69% υπ - 44% άριστες), Φερέιρα 24 (18/32 επ, 6 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (2/6 επ, 44% υπ 22% άριστες), Κανέλλος 5 (3/10 επ, 2 άσσοι), Πανταλέων 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 59% υπ - 32% υπ), Ρέζκ, Σούρδι 8 (4/6 επ, 1 ασσος, 4 μπλοκ 54% υπ 38% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Γκρόνβελντ 4 (4/14 επ, 60% υπ - 33% άριστες), Βαν Ντόρν 12 (6/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 14 (14/35 επ, 58% υπ -26% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 14 (14/31 επ) / Εφραιμίδης (λ, 44% υπ - 19% άριστες), Ωρολογάς 2 (2/5 επ).