ΒΟΛΕΪ

Πέρασε από το Βραχάτι ο ΠΑΟΚ

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÍÁ×ÁÉÊÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÍÁ×ÁÉÊÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ από το Βραχάτι με αντίπαλο τον Παμβοχαϊκό, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ραφαήλ Κουμεντάκη και Νικολάι Ουτσίκοφ.

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, δεύτερο "βιολί" τον Νικολάι Ουτσίκοφ και σερβίς φωτιά που απέφερε 6 άσσους ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 στο Βραχάτι και με την 11η νίκη του σε 13 αγώνες (απομένει ο εξ αναβολής αγώνας ΠΑΟΚ – Νίκη στις 27/1) έφτασε στους 32 βαθμούς και ξεκαθαρίζει και πάλι το τοπίο για την 2η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σερβίς και μπλοκ και με ορεξάτο τον Κουμεντάκη που είχε 20 πόντους και 83% ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση πήρε δίκαια τη νίκη. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός πίεσε τους πρωταθλητές οι οποίοι όμως δεν έχασαν το προβάδισμα και τελείωσαν με 31-29 ύστερα από χαμένο σερβίς του Γκλαντστόουν και "πιαστό".

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε αργά στον αγώνα μετά τον αιφνιδιασμό του στο 1ο σετ, πάλεψε για την ισοφάριση αλλά από δύο λάθη των παικτών του χάθηκε το 2ο σετ. Με κακή ψυχολογία αλλά και πίεση από τον ΠΑΟΚ κρίθηκε και το 3ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 14 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 29-31, 19-25) σε 84 λεπτά

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 9 (3/5 επ, 6 μπλοκ), Μοράλες 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουνίθ Ολιβέιρα 9 (8/24 επ, 1 άσσος, 50% υπ -35% άριστες), Παλέντζας 15 (15/34 επ), Δαλακούρας 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -26% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Γεωργίου 1 (άσσος), Βουλκίδης

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 20 (15/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 36% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 15 (15/29 επ), Τακουρίδης 8 (5/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (άσσος), Σαφράνοβιτς 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 25% υπ -8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ -26% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου