ΒΟΛΕΪ

Πέρασε από τη Σύρο ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Φοίνικα

ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ / ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με πρωταγωνιστές τους Βάλκιερς, Πελεκούδα και τον βελτιωμένο Γκόμεζ ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα στη Σύρο. Τρίποντο "ανάσα" για τη Νίκη Αιγινίου κόντρα στην Παναχαϊκή.

Με ποιότητα στην υποδοχή και άριστη τακτική στο σερβίς ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα στη Σύρο με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστική της Volleyleague και επιβεβαίωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο την αγωνιστική του άνοδο. Με πρωταγωνιστές τους Βάλκιερς, Πελεκούδα, τον βελτιωμένο Γκόμεζ και μόλις με 18 συνολικά λάθη η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι επικράτησε δίκαια και αποσπάστηκε από τους συριανούς 4 βαθμούς.

Ο Φοίνικας παρότι είχε σε καλή μέρα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα καθώς η υποδοχή του ήταν μέτρια ποιοτικά. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 16-11 και 20-18 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0, προσπέρασε 4-0 και πήρε το σετ. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-21, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 24-24 με μπλοκ του Μαρούλη. Ο Σαφρανοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 24-25. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 25-25. Ο Σαφράνοβιτς με δύο συνεχής πόντους έκανε το 25-27 και το 0-2 στα σετ ο ΠΑΟΚ.

Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 8-6, αλλά με το σερβίς του Γάτση ο Φοίνικας απάντησε με σερί 6-0 και προηγήθηκε 12-8. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 12-9 αλλά οι συριανοί με καλή δυναμική σε σερβίς και κόντρα επίθεση και τον ενθουσιασμό του κόσμου κατάφεραν να ξεφύγουν με +5 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11). Ο Μαρτίνεθ Γκιόν κράτησε τον δικέφαλο στον αγώνα καθώς με δύο πόντους του και ένα λάθος των συριανών ο ΠΑΟΚ μείωσε 16-14. Ο Φοίνικας με τον Γιορντάνοφ συντήρησε το +3 (19-16). Στο 20-18 για τον Φοίνικα ο Πελεκούδας σταμάτησε τον Γιορνάνοφ για το 20-19 και ο Γκόμεζ μετά από κακή υποδοχή των συριανών ισοφάρισε. Ο Παντακίδης με δύο άσσους και ο Πελεκούδας με ένα νέο μπλοκ ανέβασαν το σερί σε 5-0, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-20 και κλείδωσε το σετ με 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει από την αρχή με 8-5 και 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ καθώς οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι έκαναν πιο δύσκολα το λάθος. Τα σερβίς του Μαρτίνεθ και τα λάθη των συριανών συντήρησαν τη διαφορά του +3 μέχρι το 24-21. Ο Λινζ με επίθεση, ο Χήρας με πρώτο χρόνο και ο Μαρούλης με μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Ο Σαφράνοβιτς έδωσε ανάσα και νέο σετ μπολ για τους πρωταθλητές και ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε για τελευταία φορά 25-25. Ηταν η στιγμή που μίλησε η μεγάλη κλάση του Σαφράνοβιτς ο οποίος με δύο προσωπικούς πόντους από επίθεση έκανε το 27-25 και το 2-0 σετ.

Με τον αέρα της κατάκτησης των δύο πρώτων σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 7-3. Με υπεροχή στο μπλοκ απέναντι στον νευρικό Φοίνικα ο ΠΑΟΚ άνοιξε κι άλλο τη διαφορά και φτάσαμε στο +7 (16-9) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το μόνο που κατάφερε το «πειρατικό» ήταν να μειώσει σε 20-18 αλλά ο Γκόμεζ με τη βοήθεια και της τύχης έκανε το 21-18 και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε δίκαια στην επικράτηση με 25-22 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 0-3 (22-25, 25-27, 22-25) σε 89'

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Λινζ 14 (13/22 επ., 1 άσσος, 23% υπ. - 15% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (18/31 επ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Γάτσης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Σούρδι (45% υπ. - 18% άριστες), Ηλίας, Πεντίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Σταυρακάκης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 14 (11/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες), Γκιόν 10 (6/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 77% υπ. - 38% άριστες), Παντακίδης 2 (2 άσσοι), Τερζής 1 (άσσος), Σωτηρίου 2 (2/4 επ., 33% υπ. - 33% άριστες).

Το σερβίς έδωσε το τρίποντο στη Νίκη Αιγινίου

Με όπλο το σερβίς που απέφερε 9 άσσους και με 16 πόντους από μπλοκ η Νίκη Αιγινίου νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ και πήρε πολύτιμο τρίποντο που την φέρνει στους 10 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή και την Κηφισιά. Η Παναχαϊκή ξεκίνησε καλά με ανατροπή και την κατάκτηση του 1ου σετ αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να κρατήσει την ποιότητα στην υποδοχή της και γνώρισε την ήττα. Η ομάδα της Πάτρας είναι η μοναδική που δεν έχει νίκη μετά την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής.

Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 3-1

Τα σετ: 25-27, 25-16, 25-18, 25-21 σε 105'

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Μαυροβουνιώτης 15 (9/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 71% υπ. - 35% άριστες), Ντίνας 10 (4/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 16 (13/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 21 (16/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 85% υπ. - 50% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Παπαδόπουλος): Σαλαβασίδης 7 (7/13 επ., 70% υπ. - 35% άριστες), Πόλτσλοπεκ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νιέβες 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 29 (28/60 επ., 1 άσσος), Κωστόπουλος 7 (6/12 επ., 1 άσσος, 66% υπ. - 42% άριστες), Οράμας 12 (6/12 επ., 6 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 77% υπ. - 54% άριστες), Ντόντης.