ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-3: Στους τελικούς οι πράσινοι μετά από δέκα χρόνια

VOLLEY LEAGUE / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μπήκε σε αυτή τη σειρά με τον τίτλο του φαβορί και τον επιβεβαίωσε. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα του μαχητικού ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-0 σετ, έκανε το 2-1 στη σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League ανδρών για πρώτη φορά μετά από το 2010.

Οι πράσινοι κάνοντας την καλύτερή τους εμφάνιση στη σειρά των τριών ματς με τον ΠΑΟΚ έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Με λύσεις από τους Ράπτη και Ανδρεόπουλο και ταυτόχρονα με το μπλοκ να δουλεύει εξαιρετικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στους τελικούς. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη 9/7 στην έδρα του Ολυμπιακού, η ρεβάνς στην έδρα του αντιπάλου του στις 12/7 και εάν χρειαστεί τρίτο ματς θα γίνει στις 15/07.

Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ ήταν όσο το δυνατόν καλύτερος, πάλεψε μέχρι το τέλος, ωστόσο τα πράγματα ήταν εξαιρετικά δύσκολα χωρίς ξένους και με τον Σωτηρίου εκτός δράσης. Μάλιστα, οι άνθρωποι του Δικεφάλλου αποκάλυψαν ότι ο ακραίος της ομάδας δεν έχει περάσει ακόμα από εξετάσεις αφού το ιατρικό κέντρο που συνεργάζεται με την Λίγκα ήταν κλειστό.

Το ματς: Ο Κώστας Δεληκώστας ξεκίνησε το ματς με τον Αρμενάκη σε ρόλο ακραίου κερδίζοντας έτσι στο επιθετικό κομμάτι, με τους Εφραιμίδη και Στεφάνου να παίρνουν περισσότερα μέτρα στην υποδοχή. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι και τα μισά του πρώτου σετ, όταν και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο πόντων (15-13). Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ήταν πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία του σετ και κατάφεραν να το κατακτήσουν με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού. Οι πράσινοι με υψηλή αποτελεσματικότητα και με το μπλοκ τους αναβαίνει έφτασαν εύκολα στο 2-0 αφού κατέκτησαν το σετ με 25-18.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και κατάφερε να χτίσει ένα προβάδισμα τριών πόντων. Ο Παναθηναϊκός βρήκε ξανά λύσεις μέσα από το μπλοκ του και κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να φτάσει άνετα στην κατάκτηση του σετ με 18-25.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3

Τα σετ: 21-25, 18-25, 18-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης, Φιλίποφ, Γάτσης 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Εφραιμίδης 3 (3/12 επ., 69% υπ. - 21% άριστες), Μπούτος 18 (16/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ. - 48% άριστες), Κωνσταντινίδης 2 (2/3 επ., 100% υπ. - 71% άριστες), Τερζής, Τακουρίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 27% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ράνγκελ 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Πανταλέων 6 94/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (16/29 επ.) / Ζήσης (λ, 69% υπ. - 31% άριστες), Σωνάκης (λ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΤΩΝ PLAY OFF

Α΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 30 Ιουνίου 2020 - 1ος Αγώνας

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18)

Τετάρτη 1 Ιουλίου 2020 - 1ος Αγώνας

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8)

Β΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020 - 2ος Αγώνας

Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 19-25)

Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020 - 2ος Αγώνας

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (29-27, 25-17, 25-18)

Γ΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Σάββατο 4 Ιουλίου 2020 - 3ος Αγώνας

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 3-0 (25-21, 25-14, 25-22)

Κυριακή 5 Ιουλίου 2020 - 3ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α 19.00 (Ε.Ρ.Τ.): ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (21-25, 18-25, 18-25)