ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1: Πρόκριση στον τελικό με δίδυμους πύργους

ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 2019 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με πρωταγωνιστές τους Κλάπβαϊκ και Όκολιτς ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών.

Ένα παιχνίδι με πλούσιο θέαμα και πολλές ανατροπές προσέφεραν στους φίλους του βόλεϊ ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός. Εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι ασπρόμαυροι οι οποίοι επικράτησαν με 3-1 σετ και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ είχε για μεγάλους πρωταγωνιστές του Κλάπβαϊκ και Όκολιτς. Ο Ολλανδός διαγώνιος ήταν εξαιρετικός και με 31 πόντους οδήγησε στο σκοράρισμα την ομάδα του έχοντας για άξιο συμπαραστάτη του τον Σέρβο. Ο Όκολιτς ολοκλήρωσε τον ημιτελικό με 18 πόντους έχοντας τέσσερις άσσους και ισάριθμα μπλοκ.

Στην αντίπερα όχθη η απουσία τόσο του Αλεξίεφ όσο και του Κουμεντάκη φάνηκε στον Ολυμπιακό αφού ο μόνος που απέμεινε για να τελειώνει τις ψηλές μπάλες ήταν ο Γκάβιν Σμιτ. Ο Καναδός πήρε μεν 21 πόντους, αλλά ήταν φανερό ότι κουράστηκε από ένα σημείο και μετά με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να τον περιμένει.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό από τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Φοίνικα Σύρου και τον Ηρακλή.

Το ματς: Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα του πρώτου σετ μέχρι που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με τρεις πόντους (11-8). Το σερβίς του Χριστοφιδέλη ήταν εκείνο που έφερε την πρώτη ανατροπή στο ματς με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 11-12. Οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με δύο πόντους, όμως τα σερβίς αυτή τη φορά του Τερβαπόρτι άλλαξαν τη ροή του σετ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει με δύο πόντους (15-17), στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά του στους τέσσερις (16-20) και παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-25.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Μετά το 4-4 ο ΠΑΟΚ έτρεξε επί μέρους σκορ 13-6 για να προηγηθεί με 17-10. Το σερβίς και το μπλοκ των παικτών του Γιούρι Φιλίποφ έκανε εξαιρετική δουλειά σε εκείνο το σημείο με τον Όκολιτς να κυριαρχεί πάνω στο φιλέ. Κάπως έτσι οι ασπρόμαυροι έφτασαν στο 1-1 κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-15.

Από εκεί και μετά είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Με μπλοκ του Τακουρίδη στον Ραουβέρντινγκ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-10 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13. Οι "ερυθρόλευκοι" κάνοντας χρήση του video check προηγήθηκαν με 17-16 με άσσο του Σμιτ. Ο Όκολιτς στην λάθος υποδοχή του Ραουβέρντινγκ (σερβίς Γάτση) και στο γύρισμα του Στεφάνου στο κέντρο του φιλέ έβαλε τον "δικέφαλο" μπροστά με 22-21 και 23-21 με τον Κλαπβάικ με τον Γάτση (έδωσε λύσεις) να βγάζει άμυνα σε πρώτο χρόνο του Πετρέα. Ο Ολλανδός έδωσε το πρώτο σετ μπολ (24-22) στους Θεσσαλονικείς, ο Σμιτ μείωσε (24-23) αλλά ο Καναδός αστόχησε στο σερβίς και ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-23,

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι το προβάδισμα. Στο 9-6 λογομάχησαν στο φιλέ Σαφράνιβιτς και Ανδρεάδης με αποτέλεσμα να δεχθούν αμφότεροι κόκκινη κάρτα για το 10-7. Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Χριστοφιδέλη ισοφάρισε 11-11 και με μπλοκ του Πετρέα προηγήθηκε 13-12 και 17-15 (λάθος ΠΑΟΚ στο φιλέ) με τον Ραουβέρντινγκ να ανεβάζει την απόδοσή του. Οι πρωταθλητές κράτησαν τη διαφορά του +2 μέχρι το 20-18. Δύο πόντοι του Μουαγκουτούτια έφεραν την απόλυτη ισορροπία στο σετ (20-20) το οποίο έπαιρνε και πάλι άγρια ομορφιά. Ο άσσος του Κλαπβάικ στον Χριστοφιδέλη έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 22-21, αλλά Σμιτ (23-23), και Σμαραγδής (μπλοκ στον Σαφράνοβιτς) έφεραν μπροστά με 24-23 τον Ολυμπιακό. Ο Κλαπβάικ έσβησε το πρώτο σετ μπολ των "ερυθρόλευκων" οι οποίοι έχασαν δύο ακόμη. Ο Σαφράνοβιτς με άσσο στον Ραούβερντινγκ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον ΠΑΟΚ με τον Τακουρίδη να μπλοκάρει τον Σμιτ και να χαρίζει τη νίκη- πρόκριση στην ομάδα του.