ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-3: Εμφατικό διπλό για τους ερυθρόλευκους

ΛΙΓΚ ΚΑΠ "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ" / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός όντας ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχοντας απαντήσεις σε κάθε δυσκολία που του έβαλε ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής άνοιξε με την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό, όμως και πάλι οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι και έφτασαν στην 39η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα συνεχίζοντας έτσι το σερί τους.

Ο Ολυμπιακός με πλουραλισμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των γηπεδούχων και έφτασε στην επικράτηση με 3-0 σετ.

Οι παίκτες του Μουνιόθ στα δύο πρώτα σετ που τους πίεσε ο ΠΑΟΚ κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 22-21 και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έτρεξε επί μέρους 4-0 για να κατακτήσει το σετ με 25-22! Αντίθετα, στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν από νωρις στο σκορ και κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο τελικό 3-0.

Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ είχε σε καλή μέρα μεν τον Τζούριτς, όμως οι παίκτες του Στάνκου έκαναν πολλά λάθη και αυτό τους στοίχισε τουλάχιστον στα πρώτα δύο σετ. Είναι χαρακτηριστικό πως σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι έκαναν 15 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός είχε οκτώ.

Το ματς: Στο 1ο σετ με το σερβίς του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-4, ενώ ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακό τον Τζούριτς μείωσε σε 12-10. Μετά από μία πλήρη περιστροφή ο Ολυμπιακός πάλι με το σερβίς του Τερβαπόρτι και διαδοχικά μπλοκ του Μπέμε εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-12. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε από τον Γιάννη Τακουρίδη που για άλλη μία φορά με το σερβίς του άνοιξε την υποδοή του Ολυμπιακού και έδωσε την ευκαιρία σε Χιμένες και Τζούριτς να πάρουν κόντρα επιθέσεις και με σερί 6-0 να μειώσουν 19-18. Ο Σμιτ έδωσε καθοριστικές λύσεις κάνοντας με δύο επιθέσεις το 21-18 και με το προβάδισμα αυτό ο Ολυμπιακός έκλεισε το σετ με το μπλοκ άουτ του Πετρέα.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-10, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 15-15 και πέρασε μπροστά 17-16 με λάθος του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το +1 μέχρι το 22-21 μέχρι που ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 έκανε το 25-22 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα και ξέφυγε 5-1 με μπλοκ και σερβίς. Ο αγώνας κρίθηκε με το σερβίς του Μπέμε που πήρε δύο άσσους και με συνολικό σερί 6-0 εκτίναξε το σκορ στο 11-3. Ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε ποτέ και ο αγώνας έληξε με το χαμένο σερβίς του Τακουρίδη.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 22-25, 22-25, 15-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Οκολιτς 6π. (3/8, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ 8 (7/16, 1 άσσος, 40%υπ., 13%αρ.), Τζούριτς 17 (15/33, 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/17, 1 μπλοκ, 46%υπ., 25%αρ.) / Ν.Εφραιμίδης (λ. - 38%υπ., 15%αρ.), Μαρκέζ 3 (2/5, 1 άσσος), Κωνσταντινίδης (λ. – 75%υπ., 25%αρ.), Γάτσης, Χιμένες 2 (1/6, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8π. (8/9), Μπέμε 10 (4/7, 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Σμιτ 15 (11/27, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 9 (7/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 24%αρ.), Ράουβερντινκ 2 (2/14, 55%υπ., 40%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 85%υπ., 38%αρ.) Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 4 (4/5), Στιβαχτής, Φράγκος.

ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ Ο ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ

Κάνοντας ίσως την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση με μόλις 14 λάθη και κορυφαίους τους Αμπράο, Ολιβέιρα και Δημητριάδη, ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-0 τον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Volley League. O Παμβοχαϊκός έπιασε τον ΠΑΟΚ στους 17 βαθμούς αλλά έχει έναν αγώνα περισσότερο.

Ο Ηρακλής υστέρησε στην επίθεση και έκανε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παμβοχαϊκού. Μάλιστα στο 1ο σετ ο Ηρακλής είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 19-17 αλλά ο Παμβοχαϊκός με χρυσή αλλαγή του Κώστα Δεληκώστα που έβαλε τον νεαρό Κωτσάκη για το σερβίς γύρισε τον αγώνα. Η υποδοχή του Ηρακλή χάλασε, ο Γκλάντστόουν κυρίαρχησε στο μπλοκ και ο Αμπράο με τον Ολιβέιρα τελείωσαν κόντρα επιθέσεις. Με συνολικό σερί 5-0 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 22-17 και πήρε προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα.

Από το 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός κυρίαρχησε πλήρως. Με τον Αμπράο έκανε σερί 3-0 για το 6-3 ενώ με άλλο ένα σερί του Βραζιλιάνου η ομάδα του Βραχατίου ξέφυγε 15-10. Στο 17-13 ήταν η σειρά του Δημητριάδη να πιέσει από τα 9μ., η υποδοχή του Ηρακλή είχε χάσει πλήρως την ισορροπία της και ο Παμβοχαϊκός έκλεισε άνετα το σετ 25-15 με επίθεση του Ολιβέιρα.

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να κάνει το 8-5 και από εκεί και πέρα διατήρησε αλλά και αύξησε την διαφορά με 18-12. Ο Ηρακλής μείωσε σε 22-20 και εκεί έκλεισε ο αγώνας καθώς ο Γκλάντστοουν έκανε το 23-20 και ο Αμπράο με δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-20 και με 3-0 πήρε τη νίκη.

Παμβοχαϊκός - Ηρακλής 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-15, 25-20 σε 70΄.

*Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλής Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/3), Κριστιάνο Ολιβέιρα 12 (12/23, 37%υπ., 26%αρ.), Γκλάντστόουν 9 (7/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης 5 (4/6, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 21 (19/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 76%υπ., 67%αρ.), Τουρνάκης 2 (2/4) / Παπαδημητρίου (λ. – 100%υπ., 67%αρ.), Κωτσάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 7π. (2/4, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1 (1/2), Φέργκιουσον 6 (4/6, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 7 (7/21), Κλίντι Ρίου 7 (5/16, 2 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.), Σωτηρίου 9 (8/22, 1 άσσος, 61%αρ., 33%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 75%αρ., 38%αρ.), Μπουράκης, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/4), Β.Μούχλιας 4 (4/4).