ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 3-1: Ξανά στα ασπρόμαυρα το τρόπαιο

ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 2019 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 0-1, αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές τους Μουαγκουτούτια και Κλάπβαϊκ έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-1 σετ και κατέκτησε το Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών.

Το back to back στις κατακτήσεις Κυπέλλων έκανε ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ από τον Ηρακλή, όμως με πρωταγωνιστές τους Μουαγκουτούτια και Κλάπβαϊκ έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-1 σετ και κατέκτησε το Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών.

Οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ ανέβασαν στροφές μετά το χαμένο πρώτο σετ και κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη έχοντας σαν όπλα το σερβίς και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο παίκτης που οδήγησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γκάρετ Μουαγκουτούτια. Ο Αμερικανός ακραίος ήταν εξαιρετικός και με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς. Στο τέλος του τέταρτου σετ μίλησε και ο Νιλς Κλαπβαϊκ παίρνοντας τους πέντε τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Στην αντίπερα όχθη ο Ηρακλής πέρα από το πρώτο σετ που κατέκτησε κατάφερε να κρατήσει στην υποδοχή μόνο στο τέταρτο το οποίο και διεκδίκησε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τον γηραιό ήταν ο Ποπόφ με 19 και τον ακολούθησαν Κλίντι και Μαυροβουνιώτης με 13 και 12 αντίστοιχα.

Το ματς: Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-5 με τον ΠΑΟΚ να μην έχει ποιοτική υποδοχή και να κάνει 3 συνεχόμενα λάθη στην επίθεση με Σαφράνοβιτς, Κλαπβάικ και Μουαγκουτούτια. Η διαφορά παρέμεινε στους 4 (14-10) με τον Φέργκιουνσον να μπλοκάρει σε πρώτο χρόνο τον Όκολιτς. Με τρεις σερί πόντους του Μαυροβουνιώτη ο «γηραιός» πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο σετ στους έξι πόντους (20-14) με μπλοκ του Ποπόφ στον Κλαπβάικ. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 3 (20-17, 23-20) αλλά ο εύστοχος Μαυροβουνιώτης (6/7 επιθέσεις στο σετ) και ο Ντίνας με μπλοκ στον Όκολιτς έγραψαν το 25-20 για το 1-0 στα σετ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη με το πρώτο σετ ήταν η εκκίνηση του δεύτερου. Ο ΠΑΟΚ πίεσε με το σερβίς του Κλαπβάικ την υποδοχή του Ηρακλή και βρήκε από νωρίς προβάδισμα με 8-4 (από 4-4). Με τον Μουαγκουτούτια να είναι ψηλά σε επίθεση (10/14)– υποδοχή (83%), την υποδοχή του Ηρακλή να έχει προβλήματα και τον Ποπόφ αναποτελεσματικό (3/12 επ.) στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-9) με το σετ να λήγει με 25-12.

Ο ΠΑΟΚ με το γκάζι πατημένο από το πρώτο σετ έγραψε και πάλι διαφορά 4 πόντων (8-4). Ο Ηρακλής με μπλοκ του Ντίνα στον Κλαπβάικ μείωσε στον πόντο (9-8), αλλά με μονό μπλοκ του Τακουρίδη στον Φέργκιουνσον ο ΠΑΟΚ έφερε την διαφορά στο +3 (15-12) με το λάθος στο φιλέ του Προύσαλη να στέλνει τον Κυπελλούχο στο +6 (20-14). Και το τρίτο σετ πέρασε (25-20) στην ομάδα του Φιλίποφ που κυνηγούσε κάθε μπάλα στην άμυνα, έβγαζε ενέργεια και οδηγούσε τον Ηρακλή σε λάθη.

Το τέταρτο σετ ήταν σετ κόντρας. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 με τον Ηρακλή να προσπαθεί να μείνει με όλες του τις δυνάμεις στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 3 (16-13) με το λάθος στην επίθεση του Μαυροβουνιώτη, διαφορά την οποία κράτησε με κόντρα επίθεση του Τακουρίδη (18-15). Ο Κλιντ με επίθεση μείωσε στον πόντο (18-17), με τον Μαυροβουνιώτη με μπλοκ να ισοφαρίζει (18-18). Ο Ηρακλής αν και βρέθηκε πίσω με 21-19 κατάφερε σερί 3-0 και με μπλοκ του Φέργκιουνσον στον Μουαγκουτούτια προηγήθηκε 22-21. Στο φώτο φίνις του τέταρτου σετ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Κλαπβάικ 23-23, ο ίδιος με άσσο έγραψε το 24-23 και το 25-24 με τον Ποπόφ να κρατάει όρθιο τον Ηρακλή για το 25-25. Ο Κλαπβάικ έκανε το 26-25 με τον Ολλανδό με νέα επίθεση να χαρίζει το Κύπελλο στον ΠΑΟΚ.