ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-0: Έστειλαν τη σειρά σε τρίτο ματς οι πράσινοι

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και οδήγησε την ημιτελική σειρά της Volley League των ανδρών σε τρίτη αναμέτρηση η οποία θα διεξαχθεί την Κυριακή (05/07).

Δίχως να εντυπωσιάσει, αλλά χωρίς να κάνει και τα λάθη του πρώτου αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και οδήγησε την ημιτελική σειρά της Volley League των ανδρών σε τρίτη αναμέτρηση η οποία θα διεξαχθεί την Κυριακή (05/07).

Οι πράσινοι με μεγάλο όπλο τους ξανά το μπλοκ έφτασαν εύκολα στη νίκη με εξαίρεση το πρώτο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Καθοριστικός για την εξέλιξη του ματς ήταν ο τραυματισμός του Σωτήρη Σωτηρίου ο οποίος στο τέλος του πρώτου σετ ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό του δεξιού ποδιού και δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια του αγώνα. Μένει να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι και εάν θα αγωνιστεί την Κυριακή στο τρίτο ματς.

Το ματς: Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές κάτι που φάνηκε από τα λάθη που έκαναν. Ειδικά οι πράσινοι έδωσαν αρκετούς εύκολους πόντους με χαμένα σερβίς.

Παρ' όλα αυτά οι παίκτες του Ανδρεόπουλου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα μισά του σετ (16-12).

Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με τα σερβίς του Μπούτου κατάφερε να τρέξει επί μέρους 5-0 για να προηγηθεί με 22-20. Έτσι, οδηγηθήκαμε σε μία ρώσικη ρουλέτα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Τελικά, η μπίλια έκατσε στο πράσινο αφού με τα σερβίς του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει το σετ με 29-27.

Το χειρότερο όμως για τον Κώστα Δεληκώστα ήταν ο τραυματισμός του Σωτήρη Σωτηρίου. Ο Έλληνας ακραίος χτύπησε στους τελευταίους πόντους του σετ (πρόβλημα στον προσαγωγό του δεξιού ποδιού) και δεν συνέχισε τον αγώνα.

Ο κόουτς του ΠΑΟΚ έριξε τον Κωνσταντινίδη στον αγωνιστικό χώρο ο οποίος αγωνίστηκε ως ακραίος, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν και αυτό το πρόβλημα. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στα επόμενα δύο σετ τα οποία και κατέκτησε με χαρακτηριστική ευκολία.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 29-27, 25-17, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκούς προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. - 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσσος), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης.