ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 0-3: Με εντυπωσιακό Κλάπβαϊκ πέρασε από την Κυψέλη ο Δικέφαλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ / VOLLEY LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Ολλανδό διαγώνιο, Νιλς Κλάπβαϊκ, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη για την 12η αγωνιστική της VolleyLeague.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τη 12η αγωνιστική της VolleyLeague. Ο Δικέφαλος του Βορρά στο ντεμπούτο του Σάκη Ψάρρα στον πάγκο του επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 σετ επί των πρασίνων και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλο πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νιλς Κλάπβαϊκ. Ο Ολλανδός διαγώνιος στο ντεμπούτο του με την ασπρόμαυρη φανέλα ήταν εξαιρετικός και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Εξαιρετικό μοίρασμα έκανε και ο Τερζής εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός των περιορισμένων λύσεων είχε σε κακή ημέρα πολλούς παίκτες του με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να είναι ο μοναδικός που κράτησε επιθετικά.

Φυσικά, η αναμέτρηση έγινε κάτω από βαρύ κλίμα λόγω του θανάτου της Λίνας Αρβανίτη, συζύγου του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και μητέρας του αθλητή του Παναθηναϊκού, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου και για αυτό το λόγο κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα.

Το ματς: Με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Τερζή και τον Κλαπβάικ να κάνει την διαφορά σε επίθεση και μπλοκ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τα δύο σετ πατώντας «γκάζι» μετά τον 20ο πόντο.

Στο 1ο σετ μετά το 2-4 το ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 4-4. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τους «πράσινους» να ανέχουν την πίεση στο σερβίς. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 19-18 αλλά ο Όκολιτς ισοφάρισε με πρώτο χρόνο και ακολούθησε το σερί του Κλαπβάικ από το σερβίς. Ο Ολλανδός με δύο άσσους αλλά και τρεις έμεσους πόντους από Μουαγκουτούτια και Τερζή έκανε συνολικό σερί 5-0 για το 23-18. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ και μπλοκ του Σαφράνοβιτς πάλι στον Βούλγαρο διαγώνιο του τριφυλλιού.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκός να ξεφεύγει από την αρχή με δύο πόντους και με επίθεση του Πανταλέων να κάνει και το +3 (13-10). Με επίθεση του Κλαπβάικ και άσσο του ίδιου παίκτη αλλά και μπλοκ του Οκολιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε πάλι μάχη πόντο πόντο και στο 20-20 ήταν η σειρά του Μουαγκουτούτια να πάρει πρωτοβουλίες. Το λάθος του Ανδρεόπουλου και οι δύο πόντοι του Μουαγκουτούτια έδωσαν στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 23-20. Ο Αμερικανός ακραίος του ΠΑΟΚ έκανε το 24-21 και το σετ έκλεισε με λάθος του Γιορντάνοφ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός άντεξε μέχρι το 9-9. Πάλι ο Κλαπβάικ από το σερβίς πίεσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 ξέφυγε 13-9. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος του σετ ο ΠΑΟΚ συντήρησε την διαφορά και πήρε το σετ 25-18 και μαζί τη νίκη με 3-0 σετ.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 20-25, 22-25, 18-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (2/4 επ.), Γιορντάνοφ 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 6% άριστες), Πελεκούδας 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 82% υπ. - 55% άριστες), Πεντίδης, Γαλιώτος.

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Τερζής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μουαγουτούτια 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (19/31 επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 50% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 62% υπ. - 48% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης.