ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3: Στους "8" οι ερυθρόλευκες σε ματσάρα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αμαρουσίου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών μετά από ένα συναρπαστικό ματς.

Όπως συνέβη στον ματς του πρώτου γύρου, ετσί και το απόγευμα της Τρίτης (11/02) ο Ολυμπιακός μετά από ένα ματς με συναρπαστική εξέλιξη επικράτησε με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών.

Μεγάλο ματς για τις ερυθρόλευκες έκανε η Σκοτ. Η Αμερικανίδα ακραία ήταν καθοριστική αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν η πιο σταθερή στην επίθεση. Σημαντική ήταν και η συμβολή της Τοτσίδου στο τάι μπρέικ αφού μάζεψε την υποδοχή και βοήθησε σε κρίσιμες μπάλες.

Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός μέσα από την ομαδική δουλειά έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Οι πράσινες όπως συνηθίζουν όλη τη χρονιά έβγαλαν άσους από το μανίκι με αποκορύφωμα την παρουσία της Κωνσταντέλου, όμως στο τέλος δεν υπήρχε η παίκτρια που θα τελείωνε τις δύσκολες μπάλες.

Το ματς: Τα πρώτα τέσσερα σετ του παιχνιδιού είχαν σχεδόν εξέλιξη καρμπόν με τις δύο ομάδες να τα κατακτούν εναλλάξ. Ο Ολυμπιακός μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 5-0. Με όπλο το σερβίς τους και με το μπλοκ άμυνα να λειτουργεί υποδειγματικά οι ερυθρόλευκες δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο του σετ και έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του με 16-25.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο σετ. Οι πράσινες χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού, ανέβασαν την αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασαν στο 1-1 με 25-14. Αλλαγή εικόνας και στο τρίτο σετ.

Αυτή τη φορά οι ερυθρόλευκες ήταν σαφέστατα ανώτερες και προηγήθηκαν με 2-1 κατακτώντας το σετ με 25-11. Στο τέταρτο ήταν μπροστά συνέχεια ο Παναθηναϊκός ο οποίος έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με δέκα πόντους 18-8. Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεση του, κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις, αλλά με επίθεση της Πότοκαρ το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-5, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Η είσοδος της Τοτσίδου αντί της Ζιβογίνοβιτς βελτίωσε την υποδοχή των ερυθρόλευκων, ενώ η Ελληνίδα ακραία του Ολυμπιακού ήταν εκείνη που έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα της με 11-10 με μπλοκ πάνω στην Πότοκαρ.

Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να φτάσουν τελικά στην νίκη με 3-2 σετ, αφού το πλασέ της Οικονομίδου ήταν άουτ, όπως αποφάνθηκαν οι διαιτητές μετά τη χρήση και του video check και έτσι έγινε το 15-13. Αμέσως μετά είχαμε ρίψη αντικειμένων προς τις αθλήτριες του Ολυμπιακού, όμως με την παρέμβαση της αστυνομίας και των ανθρώπων του Παναθηναϊκού αμέσως ηρέμησαν τα πνεύματα.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Καμπερίδης): Βεργίδου 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Διώτη, Κοσμά 14 (10/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Καλαντάτζε 12 (9/19 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (13/41 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 60% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντέλου 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Πότοκαρ 13 (10/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Φακοπουλίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 6 (6/21 επ., 48% υπ. - 32% άριστες), Χουντ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 17% άριστες), Λαμπρούση 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 18 (15/42 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 41% υπ. - 27% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 0% άριστες).

ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΟΚΤΑΔΑ Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ

Ο Πανναξιακός ΑΟΝ έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου γυναικών. Η ομάδα της Νάξου σε 66 λεπτά επιβλήθηκε 3-0 σετ του Πορφύρα ο οποίος ταξίδευσε στο νησί με 9 αθλήτριες και χωρίς τις Γιοβάνη, Γκεγκενμπάχερ, Δραγουμάνου, Θαλασσινού, Φωτεινού και Μεταξά. Με όπλο το σερβίς που του έδωσε συνολικά 16 άσσους (από 5 Νώτη και Αργυρίου), η ομάδα του Οικονόμου έβαλε δύσκολα στην υποδοχή του Πορφύρα και πέρασε χωρίς να πιεστεί σε κανένα σημείο του αγώνα στην επόμενη φάση.

Πανναξιακός - Πορφύρας 3-0

Τα σετ: 25-13, 25-5, 25-18

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 16 άσσους, 44 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων. Του Πορφύρα προήλθαν από 7 άσσους, 15 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Οικονόμου): Νώτη 11 (6/14 επ., 5 άσσοι, μπλοκ, 33% υπ.-22% άριστες), Λιγκρός 1 (1 άσσος), Μίλεν 16 (16/26 επ., άσσος, 60% υπ.-60% άριστες), Παπαδοπούλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Μαλουσάρη 5 (5/8 επ.), Αργυρίου 9 (3/5 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τζαγκαράκη λ (67% υπ.-67% άριστες), Τουλγαρίδου 2 (2 άσσοι), Γιαννέλου 7 (5/7 επ., 2 άσσοι), Τόλιου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ)

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 5 (3/17 επ., 2 άσσοι, 32% υπ.-27% άριστες), Καλόσακα 7 (3/15 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ.-14% άριστες), Νικολάκη 5 (3/4 επ., 2 άσσοι) Σταματίου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σακιζλή 2 (2/6 επ.), Ποντικάκη 2 (2/5 επ.), Μπουτσελάκου λ (41% υπ.-23% άριστες), Περέρα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Φραγκοπούλου

ΣΑΝ ΣΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ Ο ΑΟ ΘΗΡΑΣ

Ο ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-0 σετ στην έδρα της Ηλιούπολης τον τοπικό Γ.Σ. και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών. Με όπλο το σερβίς (17 άσσοι) η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς πήρε την πρόκριση μέσα σε 66 λεπτά και πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντιπαλό του στη κλήρωση της Πέμπτης (13/02, 12.00). Ο Σέρβος τεχνικός ξεκούρασε την Κουβανή διαγώνια Μεντάρο και τις διεθνείς Χατζηευστρατιάδου, Μερτέκη και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Πρώτη σκόρερ ήταν η Καραφουλίδου με 16 πόντους και 5 άσσους, όσους και η Γενιτσαρίδη.

Ηλιούπολη - ΑΟ Θήρας 0-3

Τα σετ: 17-25, 16-25, 12-25

*Οι πόντοι της Ηλιούπολης προήλθαν από 17 άσσους, 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ηλιούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 16 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Φιλιππάτος): Εικοσπεντίδου 6 (1/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μαρκάκη 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πασσιά 1 (1/1 επ.), Φωκιανού 2 (2/8 επ., 60% υπ. - 27% άριστες), Γεωργακοπούλου 10 (9/25 επ., 1 άσσος), Καλαφατάκη 1 (1/11 επ., 31% υπ. - 12% άριστες) / Κανέλλου (λ, 40% υπ. - 15% άριστες), Σπυριδάκη 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Παπασταύρου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Παναγιωτίδου 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. - 19% άριστες), Καραφουλίδου 16 (9/22 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Νογκουέρας 1 (1 μπλοκ), Κούση 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 15 (10/17 επ., 5 άσσοι, 57% υπ. - 14% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/6 επ., 4 άσσοι) / Αρτακιανού (λ), Μπούκουρα (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Βενέτη.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της φάσης των "16"

Τρίτη 11 Φεβρουαρίου

Πανναξιακός Α.Ο.Ν. - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-0 (25-13, 25-05, 25-18)

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 (16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15)

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Γ.Σ. Ηλιούπολης - Α.Ο. Θήρας 0-3 (17-25, 16-25, 12-25)

Διαιτητές: Μεταξά, Παγκοζίδης, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Δεκαβάλλα, Μαυρολαμπάδου, Γραμματεία: Λυκούδη.

Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου

Βριλησσίων, 16.00: Φ.Ο. Βριλησσίων - Α.Ε.Κ.

Διαιτητές: Λιάκου, Βλάχος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Μαρκόπουλου 18.00: Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil - Π.Α.Ο.Κ.

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Νυδριώτη.

Μ.Ε.Ν.Τ. 19.00: Μ.Ε.Ν.Τ. - Α.Σ.Π. Θέτις

Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Μαλακίδης, Γραμματεία: Τσιλιγκού.

Ι. Λεμονίδης 19.30: Α.Σ. Ελπίς - Α.Π.Σ. Αίας

Διαιτητές: Γιωγιού Αλκ., Μπέλλος Ι., Γραμματεία: Χαλκιά.

Ιλισίων, 20.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Α.Σ. Άρης

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Παπαστάμος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μπάμπαλης, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Χίλιου.