ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - Φοίνικας 0-3: Κούρσεψαν τον "Άγιο Θωμά" οι πειρατές

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με όπλο την αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στον Άγιο Θωμά για την 2η αγωνιστική της Volley League των ανδρών.

Μήνυμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος έστειλε ο Φοίνικας Σύρου. Οι Συριανοί επικράτησαν 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στον Άγιο Θωμά για την 2η αγωνιστική της Volley League των ανδρών και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα σε εκτός έδρας αναμέτρηση με τους πράσινους μετά από έξι χρόνια.

Ο Φοίνικας Σύρου είχε τρομερή αποτελεσματικότητα στην επίθεση με τον Νίκο Μήλη (17/24 επιθ.) να είναι σε εξαιρετική ημέρα.

Ο Μπουτσούλιεβιτς μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι, ενώ πολλές δουλειές έκαναν οι δύο ακραίοι του Φοίνικα. Τόσο ο Στοΐλοβιτς όσο και Στερν ήταν καθοριστικοί σε κρίσιμα σημερία της αναμέτρησης και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 11-6. Από εκεί και πέρα κυριάρχησε ο Φοίνικας. Με όπλο τα σερβίς του Λινάρδου και του Στερν οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το σετ και κατάφεραν να το κατακτήσουν με 25-22.

Στο δεύτερο σετ καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει και έτσι είχαμε μάχη πόντο πόντο. Ο Φοίνικας είχε τρομερή αποτελεσματικότητα στην επίθεση χάρη στο εξαιρετικό μοίρασμα του Μπουτσούλιεβιτς και κατόρθωσε να πάρει το σετ με επίθεση του Στοΐλοβιτς και φιλέ από τον Ρανγκέλ για το 25-23.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τα δύο πρώτα σετ ο Φοίνικας Σύρου μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με εξαιρετικό σερβίς και τα ποσοστά αποτελεσματικότητας στα ύψη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-6. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός έδειξε σημεία ζωής και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα στο 19-19.

Πάλι όμως οι παίκτες του Φοίνικα είχαν τις απαντήσεις. Ο Στάροβιτς έχασε δύο επιθέσεις, ενώ ο Μήλης τελείωσε το ματς με δικό του πόντο για το 0-3 (22-25, 23-25, 22-25) των Συριανών.

Παναθηναϊκός - Φοίνκας 0-3

Τα σετ: 22-25, 23-25, 22-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού A.O. προήλθαν: 3 άσσοι, 28 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Στάροβιτς 17π. (14/26επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (3/12επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 4 (3/8επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 38%αρ.), Ράπτης 7 (5/16επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 17%αρ.), Πελεκούδας 2 (2/4επ.) / Ζήσης (λ. - 67%υπ., 27%αρ.), Πανταλέων 4 (4 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 8 (8/11επ.), Στοΐλοβιτς 12 (11/27επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 4 (2/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 53%αρ.), Μπουτσούγιβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 0/3επ.), Μήλης 19 (17/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. - 61%υπ., 26%αρ.), Χριστόφας.