ΒΟΛΕΪ

Το πάλεψε ο Ολυμπιακός, ήττα με 3-0 από την Τρεντίνο

CEV CUP / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÔÑÅÍÔÉÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
CEV CUP / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÔÑÅÍÔÉÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα απέναντι στην Τρεντίνο, άγγιξε την κατάκτηση του τρίτου σετ, αλλά ηττήθηκε με 3-0 απέναντι στους εξαιρετικούς Ιταλούς στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup.

Η αποστολή του Ολυμπιακού ήταν ούτως ή άλλως τρομερά δύσκολη απέναντι στην Τρεντίνο και έγινε ακόμα δυσκολότερη μετά το 3-0 του πρώτου ματς στο "Μελίνα Μαρκούρη". Οι ερυθρόλευκοι πάλεψαν όσο μπορούσαν απέναντι στους Ιταλούς, όμως φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Άλλωστε, απέναντι του ο Ολυμπιακός έψαχνε το τέλειο παιχνίδι για να μπορέσει να κοντράρει μία καλοδουλεμένη ομάδα με πολλούς αστέρες του παγκοσμίου βόλεϊ και το κατάφερε μόνο στο τρίτο σετ.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στα πρώτα δύο σετ είδαμε ένα παιχνίδι καρμπόν. Ο Ολυμπιακός έμενε κοντά στο σκορ μέχρι το 9-9 και από εκεί πέρα οι Ιταλοί με τον Τζιανέλι να μοιράζει μαεστρικά το παιχνίδι πήραν εύκολα τα σετ με 25-17 και 25-19 αντίστοιχα.

Στο τρίτο σετ είδαμε ένα άλλο παιχνίδι. Η απόδοση του Ολυμπιακού άγγιξε το τέλειο και οι ερυθρόλευκοι κόντραραν στα ίσα την πανίσχυρη ιταλική ομάδα. Μάλιστα, οι παίκτες του Μουνιόθ είχαν σετ μπολ και θα μπορούσαν να κατακτήσουν το σετ, εάν ο Κουμεντάκης άφηνε την μπάλα να καταλήξει άουτ μετά την επίθεση του Ράσελ. Έτσι, αντί να γίνει το 25-23 έγινε το 24-24 και στη συνέχεια οι Ιταλοί πήραν δύο ακόμα πόντους για να φτάσουν στο 24-26 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Μεγάλο ματς για τους ερυθρόλευκους έκανε ο Σμιτ με 12 πόντους (52% αποτελεσματικότητα στην επίθεση), ενώ στην αντίπερα όχθη πέρα από τον εξαιρετικό Τζιανέλι οι Βετόρι, Ράσελ και Κοβάτσεβιτς οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη.

Πλέον, ο Ολυμπιακός στις 5 Μαρτίου θα κυνηγήσει το θαύμα αφού θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 και στη συνέχεια να κατακτήσει και το χρυσό σετ για να προκριθεί στον τελικό του CEV Cup.

Ολυμπιακός - Τρεντίνο 0-3

Τα σετ: 17-25, 19-25, 24-26

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και της Τρεντίνο προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 12 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 6π. (3/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 8 (4/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 12 (12/23επ.), Τερβαπόρτι 2 (1/1, 1 άσσος), Αλεξίεφ 2 (2/10, 29%υπ., 29%αρ.), Ραουβέρντινκ 5 (4/11επ., 1 άσσος, 42%υπ., 37%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 50%υπ., 28%αρ.), Κουμεντάκης 4 (3/5, 1 μπλοκ, 20%υπ., 20%αρ.).

ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Αντζελο Λορεντζέτι): Ρασέλ 11 (11/14, 21%υπ., 14%αρ.), Βετόρι 15 (12/15επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζιανέλι 10 (3/4επ., 7 μπλοκ), Καντελάρο 9 (5/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κοβάτσεβιτς 13 (13/22, 54%υπ., 38%αρ.), Λίσινατς 6 (5/6επ., 1 μπλοκ) / Γκρεμπενίκοφ (62%υπ., 54%αρ.), Βαν Γκαρντέρεν, Νέλι.