ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: Η παράβαση του Ντεν Ντρις που δόθηκε με Video Check

Δείτε τη φάση στο 24-25 του τέταρτου σετ όπου μετά από τη χρήση του Video Check κατέληξε στο Ολυμπιακό και άλλαξε την αρχική υπόδειξη των διαιτητών. (VIDEO)

Το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στη Volleyleague των ανδρών βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασαν στη νίκη.

Το μοναδικό σετ που δικαιολόγησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι ήταν το τέταρτο το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μια από αυτές έγινε στο 24-25 με τον Ντεν Ντρις να μπλοκάρει τον Χουσάι και να κάνει το 24-26. Ο Ολυμπιακός ζήτησε video check ζητώντας παράβαση του Βέλγου διαγώνιου και συγκεκριμένα επαφή του με το φιλέ.

Μετά την εξέταση του video οι διαιτητές αποφάσησαν ότι υπάρχει παράβαση και έδωσαν τον πόντο στον Ολυμπιακό. Έτσι, σωστά, αντί για να οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ, το σετ συνεχίστηκε και κατέληξε στον Ολυμπιακό.