ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Έτσι κατακτούν το Λιγκ Καπ οι δύο ομάδες

Ο Παναθηναϊκός μετά την επικράτησή του με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ έχει το προβάδισμα για τον τίτλο. Τα δεδομένα για τις δύο ομάδες. (VIDEO)

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως ο Παναθηναϊκός με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ράπτη, Στάροβιτς και Ζήση επικράτησε με 3-2 σετ στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ και απέκτησε το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Την ερχόμενη Τετάρτη οι πράσινοι θα φιλοξενήσουν στο κλειστό του Αγίου Θωμά τους ερυθρόλευκους (19/02, 18.00) στη ρεβάνς με τον κανονισμό του χρυσού σετ.

Τι σημαίνει αυτό; Ο Παναθηναϊκός εάν επικρατήσει με οποιοδήποτε σκορ θα κατακτήσει τον τίτλο. Για να το πάρει ο Ολυμπιακός στην κανονική διάρκεια του αγώνα θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1, ενώ εάν επικρατήσει με 3-2 τότε το τρόπαιο θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Τα πάντα είναι ανοικτά στην ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα.