ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: Με τρομερό Σμιτ οι Πειραιώτες έφτασαν τις 41 σερί νίκες!

VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σε ένα εξαιρετικό αιώνιο ντέρμπι στο "Μελίνα Μερκούρη", ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού, έχοντας τον Σμιτ σε τρομερή κατάσταση και έφτασε τις 41 διαδοχικές νίκες στη Volleyleague.

Στο αιώνιο ντέρμπι του πρώτου γύρου, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος από το καλοκαίρι και έπειτα έχει κάνει ένα καινούργιο ξεκίνημα και έχει επιστρέψει για τα καλά σε ανταγωνιστικό επίπεδο.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Σήμερα (21/1) στο Μελίνα Μερκούρη, οι Πειραιώτες τα βρήκαν και πάλι δύσκολα απέναντι στην ομάδα του Ανδρέα Ανδρεόπουλου, αλλά και πάλι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και μάλιστα με το "καθαρό" 3-1 σετ, επεκτείνοντας το αήττητό τους στη Volleyleague στις 41 νίκες.

Ο Σμιτ έκανε τεράστιο ματς, οι Ράουβερντινκ και Αλεξίεφ ήταν άξιοι συμπαραστάτες και ο Ολυμπιακός "γεύτηκε" την 8η σερί επιτυχία του απέναντι στο τριφύλλι, που πάλεψε για τρία σετ, αλλά στο τέταρτο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και το έχασε εύκολα.

Εξαιρετική και σε κόσμια πλαίσια η ατμόσφαιρα στο κλειστό του Ρέντη, με το ντέρμπι να θυμίζει αιώνιες μάχες από τα παλιά, αφού οι πράσινοι ολοένα και ανεβαίνουν, έχοντας φιλοδοξίες να βρεθούν μελλοντικά και πάλι στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Μουνιόθ μπήκαν καλά στο πρώτο σετ, προηγήθηκαν με 5-1, αλλά μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μαζεύουν την διαφορά, από ένα σημείο και μετά πέρασαν μπροστά και διατηρούσαν μικρές διαφορές μέχρι το τέλος. Ο Ολυμπιακός μείωνε στον πόντο, αλλά πάντα οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έβρισκαν τον τρόπο να τελειώνουν τις φάσεις στην επίθεση, ενώ το σερβίς τους ήταν πολύ καλό. Ο Ράπτης πήρε τον τελευταίο πόντο για το 23-25 και έτσι έγινε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-8, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, έφτασαν ακόμα και στο +5 (18-13), προτού οι πράσινοι απαντήσουν με σερί 0-5 και ισοφαρίσουν σε 18-18. Το μομέντουμ ήταν με το μέρος τους, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν την ψυχραιμία να πάρουν το σετ με 25-22. Καθοριστικός ήταν ο Σμιτ με δυο σερί πόντους στο 22-21, όταν έδωσε τριπλό σετ μπολ στον Ολυμπιακό. Ο Γιορντάνοφ έκανε λάθος στον τελευταίο πόντο και οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν 1-1.

Από εκεί και πέρα, το τρίτο σετ ήταν κλειστό στην αρχή, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει κάποια στιγμή με 9-12 και τον Ολυμπιακό να επιστρέφει. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μέχρι το σημείο που οι παίκτες του Μουνιόθ έφτασαν στο 24-20 με σερί πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έσωσαν δυο σετ πόιντ, με τον φοβερό και τρομερό Σμιτ να διαμορφώνει το 25-22 και να βάζει μπροστά την ομάδα του με 2-1. Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των Πειραιωτών.

Το τέταρτο σετ μετατράπηκε σε... πάρτι, με τους ερυθρόλευκους να ξεφεύγουν από νωρίς και να μην συναντούν καμόα ανίσταση. Έφτασαν και σε νταμπλ σκορ με 20-10 και το παιχνίδι ήταν πλέον διαδικαστικό. Οι παίκτες του τριφυλλιού απλά μάζεψαν λίγο την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 25-17 και τη νίκη με 3-1 σετ, φτάνοντας στο +4 από τον δεύτερο, ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-22, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (3/7 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 19% άριστες), Ραούβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσοι, 38% υπ. - 25% άριστες) / Στεφάνου (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Χριστοφιδέλης (100% υπ. - 100% άριστες), Ζουπάνι 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοικ, 11% υπ. - 4% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 43% άριστες), Πεντίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γαλιώτος.