15 PAPADOPOULOS	Panagiotis
16 VALKIERS Matthias
17 SHAFRANOVICH Alexander
18 MARTINEZ GION Ramon
Volleyball Champions League - VfB Friedrichshafen vs PAOK THESSALONIKI am 31. Januar 2018 in der ZF Arena Ergebnis vor 2500 Zuschauern: 3:0 Für den VfB spielten: 1 Bartek Boladz 3 Thilo Späth-Westerholt 4 Andreas Takvam 5 David Sossenheimer 7 Athanasios Protopsaltis 9 Philipp Collin 10 Simon Tischer 11 Daniel Malescha 12 Jakob Günthör 13 Markus Steuerwald 16 Scott Kevorken 17 Tomas Kocian Coach Vital Heinen PAOK Thessaloniki: 1 KOUMENTAKIS Rafail 2 PANTAKIDIS Ioannis 4 KONSTANTINIDIS Dimitrios 5 TERZIS Athanasios 6 PAPADIMITRIOU Athanasios 7 UCHIKOV Nikolay 8 SAKOGLOU Charalampos 9 SOTIRIOU Sotirios 13 TAKOURIDIS Ioannis 14 PELEKOUDAS Panagiotis 15 PAPADOPOULOS Panagiotis 16 VALKIERS Matthias 17 SHAFRANOVICH Alexander 18 MARTINEZ GION Ramon GUENTER KRAM +49 177-3328145

Η Φριντρισχάφεν με πρώτο σκόρερ τον Θανάση Πρωτοψάλτη που είχε 14 πόντους επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ για την τέταρτη αγωνιστική του Champions League.

O ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Φριντρισχάφεν στη Γερμανία για τον Β΄όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ και ελπίζει σε ένα θαύμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του ομίλου που οδηγεί στην επόμενη φάση. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία 100 οπαδών του ΠΑΟΚ που παρά την ήττα χειροκρότησαν την ομάδα τους.

Είναι εντυπωσιακό όσο και πολύ σπάνιο μία ομάδα που νικάει με 3-0 σετ να μην έχει παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ της Φριντρισχάφεν ήταν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με 9 πόντους. Από τον ΠΑΟΚ ο μοναδικός που είχε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Νικολάι Ουτσίκοφ με 12 πόντους.

Οπως φαίνεται και από το σκορ ο ΠΑΟΚ πάλεψε μόνο το 1ο σετ. Οι πρωταθλητές δε μπόρεσαν να ασκήσουν πίεση στο σερβίς τους ώστε να δημιουργήσουν ρήγματα στην γερμανική υποδοχή. Η Φριντρισχάφεν χωρίς να εντυπωσιάσει είχε την ουσία και με ελάχιστα λάθη σε τρία σετ (10 συνολικά εκ των οποίων τα 5 ήταν χαμένα σερβίς). Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Σιμόν Τίοερ που μοίρασε γρήγορο παιχνίδια δυσκολεύοντας το έργο των κεντρικών του δικεφάλου. Η Φριντρισχάφεν μετά από αυτή τη νίκη εξασφάλισε την πρόκριση της στο Τοπ-12 του Τσάμπιος Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με μπλοκ και πρώτο χρόνο Πελεκούδα προηγήθηκε 4-1. Ο δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 7-5 αλλά η Φριντρισχάφεν με ένα μπλοκ και ένα λάθος ντουμπλάζ έκανε το 7-7. Με πλασέ του Σοσενχάιμερ και δύο πόντους του Πρωτοψάλτη η Φριντρισχάφεν έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 15-12. Με δύο νέα μπλοκ σε Ουτσίκοφ και Πελεκούδα η διαφορά άνοιξε στο 18-13 και διατηρήθηκε σε όλο το σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε πόντο πόντο με την Φριντρισχάφεν μέχρι το 12-12 όπου όπως και στο 1ο σετ η γερμανική ομάδα έκανε σερί 3-0. Η επίθεση του Μπόλαντζ ο άσσος του Σοσενχάιμερ και η άουτ επίθεση του Κουμεντάκη έκαναν το 15-12 και ο ΠΑΟΚ ακολουθούσε πάλι στο σκορ. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 19-16 κι εκεί η Φριντρισχάφεν με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 22-16 καπαρώνοντας και το 2ο σετ το οποίο τελείωσε 25-17 με άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ.

Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση της γερμανικής ομάδας στο 3ο σετ όπου ξεκίνησε με προβάδισμα 6-1. Με τα σερβίς του Κουμεντάκη και ορισμένες καλές άμυνες ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά, μείωσε 10-9 με τον Σακόγλου αλλά δε μπόρεσε να ισοφαρίσει. Η Φριντρισχάφεν στο 14-13 πάτησε γκάζι και με νέο σερί 4-0 χάρις το πολύ καλό μπλοκ αλλά και την πάιπ του Σόσενχάιμερ ξέφυγε 18-13 και ρολάρισε άνετα μέχρι το τέλος για το 25-18.

Επόμενος αγώνας του ΠΑΟΚ είναι με την τουρκική Χάλκμπανκ στη Θεσσαλονίκη όπου οι πρωταθλητές θα στοχεύσουν στην πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Φριντρισχάφεν - ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-17, 25-18

* Οι πόντοι της Φριντρισχάφεν προήλθαν από 1 άσσο, 41 επιθέσεις,, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΦΡΙΝΤΡΙΣΧΑΦΕΝ (Χέινεν): Μπόλαντζ 12 (11/19 επ, 1 μπλοκ), Σόσενχαϊμερ 10 (9/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ -40%άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 36% άριστες), Κόλιν 9 (4/8 επ, 5 μπλοκ), Τίσερ 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Γκουντορ 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ) / Στέουερβαλντ (λ, 73% υπ -55% άριστες), Τάκβαμ 2 (2/4 επ), Κεβόρκεν, Κότσιαν.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 6 (4/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ -11% άριστες), Ουσίκοφ 12 (10/25 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (3/6 επ), Πελεκούδας 10 (8/13 επ, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ, 75% υπ -25% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 68% υπ - 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 1(1/1 επ), Σακόγλου 2 (2/9 επ), Σωτηρίουτ 2 (2/3 επ).