ΒΟΛΕΪ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δύσκολα τον Παμβοχαϊκό 3-2 και έχασε ένα πόντο

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Παμβοχαϊκού, επικράτησε τελικά με 3-2, αλλά είχε την πρώτη βαθμολογική του απώλεια στο πρωτάθλημα. Έφτασαν στη πηγή αλλά δεν ήπιαν νερό οι φιλοξενούμενοι.

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή το βράδυ ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα του Παμβοχαϊκού με 3-2 στα σετ με τους γηπεδούχους να έχουν τη πρώτη τους βαθμολογική απώλεια καθώς πήραν δυο βαθμούς και έχασαν ένα. Παρέμειναν όμως και πάλι στην κορυφή μαζί με τον Φοίνικα.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Σεπέδα ο οποίος πήρε περισσότερους από 30 πόντους στο παιχνίδι ενώ από την άλλη πλευρά ο Ροντρίγκο με 23 ήταν ο κορυφαίος του Παμβοχαϊκού.

Πήραν το πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ροντρίγκο και τον Πελεκούδα πήρε το προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκε να το κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου σετ με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ κακός στην υποδοχή και να έχει χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Έτσι το 25-14 υπέρ του Παμβοχαϊκού ήρθε φυσιολογικά.

Η είσοδος του Κουρνέτα από το τέλος του πρώτου σετ αλλά και αυτή του Καρασαβίδη άλλαξε την εικόνα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τα ποσοστά τους σε άμυνα και επίθεση και να έχουν το προβάδισμα συνέχεια στο σετ. Ο Παμβοχαϊκός το πάλεψε, έφτασε το σετ στον πόντο σε 22-21, 23-22 αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν ηρεμία και πήραν το σετ για το 25-22 και έφεραν το ματς στα ίσια (1-1 σετ).

Έφτασε στην ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αλλά αυτή τη φορά δεν βρήκε καθόλου αντίσταση από την ομάδα του Παμβοχαϊκού και με τον Κουρνέτα να πασάρει σωστά και τον Σεπέδα να τελειώνει τη μια φάση μετά την άλλη έφτασε στην άνετη επικράτηση με 25-12 και έκανε το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να παλεύουν πόντο, πόντο προκειμένου να φτάσουν στην κατάκτηση του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν πάνω από δυο πόντους με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί κατά πόδας και τους Σεπέδα, Ροντρίγκο να δίνουν τη δική τους προσωπική μάχη. Μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι παρότι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν και στο 24-20, είδαν τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 24-23 αλλά τελικά μπόρεσαν να φτάσουν στο 25-23 και το ματς και πάλι στα ίσια 2-2 με την αναμέτρηση να οδηγείτε στο τάι μπρέικ.

Συγκλονιστικό τάι μπρέικ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το πέμπτο σετ και με τους Χιμένες-Σεπέδα να "πυροβολούν" έφτασε στο 4-1 οδηγώντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να πάρει τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Τα κατάφερε και ο Παμβοχαϊκός μείωσε το σκορ αλλά οι δυο Κουβανοί του ΠΑΟΚ ήταν σε μεγάλη μέρα και οδήγησαν την ομάδα τους αρχικά στο 10-6 και εν συνεχεία στο 13-9 αλλά ο Παμβοχαϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έφτασε στο 14-14 με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί μετά από διαδοχικές μάχες και λάθη εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη φτάνοντας στο 21-19 και πήραν δυο πόντους από την αναμέτρηση με την ομάδα από το βραχάτι.