ΒΟΛΕΪ

Ο Παναθηναϊκός έριξε τον Φοίνικα από την κορυφή επικρατώντας με 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα όμορφο ματς επικράτησε του Φοίνικα στο τάι μπρεικ και συνέχισε νικηφόρα αναγκάζοντας την ομάδα της Σύρου στην πρώτη της ήττα.

Μια σπουδαία νίκη πήρε την Κυριακή το απόγευμα στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός επικρατώντας του αήττητου μέχρι σήμερα Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ. Οι πράσινοι συνέχισαν νικηφόρα και θα μπορούσαν να καθαρίσουν πιο εύκολα το ματς καθώς βρέθηκαν μπροστά με 2-0 σετ στο σκορ αλλά η ομάδα της Σύρου επέστρεψε στο ματς καθώς πήρε πανεύκολα το τρίτο και το τέταρτο σετ αλλά στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός έκανε και πάλι την εμφάνιση του.

Οι πράσινοι νίκησαν στο πέμπτο σετ με 15-8 και πήραν το ματς και τους δυο πόντους συνεχίζοντας νικηφόρα και ρίχνοντας τον Φοίνικα από την κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους μπορούν να είναι χαρούμενοι από τον ένα πόντο που πήραν τελικά καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 αλλά έδειξαν το σθένος να κάνουν το 2-2.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 11-7 αλλά κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και τελικά να επικρατήσει με 25-22. Στο δεύτερο σετ οι πράσινοι είχαν από την αρχή του ματς το προβάδισμα, δεν το έχασαν ποτέ και έφτασαν στην κατάκτηση του με 25-22. Το τρίτο και το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο και με τον Ντόκιτς να δίνει τον ρυθμό ο Φοίνικας τα πήρε εύκολα με 25-11 και 25-8 για να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-2 κατάφερε να γυρίσει το ματς και να περάσει μπροστά στο σκορ με 8-5 και εν συνεχεία να φτάσει στην κατάκτηση του με 15-8 και να πάρει τελικά τη νίκη. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε ότι ο Ντόκιτς ο οποίος ήταν ο κορυφαίος για τον Φοίνικα με 27 πόντους στο πέμπτο σετ σίγησε. Από πλευράς Παναθηναϊκού τους περισσότερους πόντους πήρε ο Φερέιρα με 14.