ΒΟΛΕΪ

Ο Ολυμπιακός πήρε το "χρυσό σετ" και την πρόκριση στη Γαλλία

Κόντρα σε ένα ένθερμο κοινό με φυλλάδια και πανό, καθώς και την υπουργό αθλητισμού της Γαλλίας, ο Ολυμπιακός πήρε το "χρυσό σετ" από την Τουρ και προκρίθηκε στη φάση των 16 του CEV Challenge Cup.

Μετά από έναν επεισοδιακό αγώνα στο "Ρομπέρ Γκρενόν", ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 0-3 σετ από την Τουρ, ωστόσο η ρεβάνς της φάσης των 32 του CEV Challenge Cup οδηγήθηκε στο "χρυσό σετ", όπου οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη - πρόκριση.

Ο αγώνας επισκιάστηκε από τις αντιδράσεις των Γάλλων στην κερκίδα, σηκώνοντας πανό και φυλλάδια κατά του ρατσισμού και αφήνοντας σαφείς αιχμές για ρατσιστικό κρούσμα στον αγώνα του "Μελίνα Μερκούρη", όπου ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 3-0 σετ.

Στο γήπεδο παρευρέθηκε και η υπουργός αθλητισμού της Γαλλίας, Λορά Φλεσέλ, η οποία έκανε λόγο για "απαράδεκτο συμβάν" και μίλησε ακόμα και για ανατροπή της απόφασης της CEV που δικαιώνει τον Ολυμπιακό για το πρώτο παιχνίδι.

Μέσα σε αυτό το "καυτό" κλίμα, οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ εμφανίστηκαν "μουδιασμένοι" και βρέθηκαν να κυνηγούν στα μέσα του 1ο σετ. Η Τουρ στο 8-8 του 1ου σετ έκανε εντυπωσιακό σερί 5-0 χάρις τις επιθέσεις του Βουνεμπάινα και την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού. Με τον άσσο του Έγκλεσκαλνς η Τουρ ξέφυγε 16-10 και εκεί πήρε διαφορά ασφαλείας. Ο Ολυμπιακός επανήλθε με το σερβίς του Ράουβερντινκ και με σερί 4-0 μείωσε και ισοφάρισε 21-21. Στο 22-22 ο Οϊβάνεν δέχτηκε μπλοκ, στην επόμενη φάση ο Πετρέας έκανε φιλέ και το σετ τελείωσε 25-22 με μπλοκ στον Αλεξίεφ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 18-18, αλλά εκεί η Τουρ έκανε σερί 3-0 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς και εφευρέσεις του Ολλανδού διαιτητή που "ανακάλυψε" μπλοκ σε καθαρό μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν και στη συνέχεια έδωσε κόκκινη κάρτα στον Μουνιόθ επειδή διαμαρτυρήθηκε. Ετσι έγινε το 23-20 και το σετ τελείωσε 25-21 με άσσο του Βουνεμπάινα.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου Τουρ και Ολυμπιακός έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, έφτασαν στο 19-19 αλλά η Τουρ με δύο μπλοκ ξέφυγε 21-19. Ο Αλεξίεφ μείωσε 21-20 κι εκεί με πρωταγωνιστές του Έγκλεσκαλνς, Βουνεμπάινα η Τουρ έκανε σερί 4-0 και πήρε το σετ 25-20 κάνοντας το 3-0.

Ο Ολυμπιακός πάτησε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο χρυσό σετ των 15 πόντων και αυτό φάνηκε και στην υποδοχή και στο μπλοκ - άμυνα αλλά κυρίως στα τελειώματα των κόντρα επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (8-6), αλλά η Τουρ με το σερβίς του Ράιχαρτ ισοφάρισε 9-9. Ο ίδιος έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Αλεξίεφ άνοιξε... τρύπα στο γαλλικό τερέν για το 11-9.

Ο Βουνεμπάινα μείωσε 11-10 αλλά και πάλι ο Αλεξίεφ με επίθεση έκανε το 12-10, ενώ η φάση του αγώνα να ήταν πιθανότατα το μπλοκ του Πετρέα στον Βουνεμπάινα που έκανε το 13-10. Ο αγώνας τελείωσε με φοβερή άμυνα του Ολυμπιακού και τρομερό γύρισμα του Ράουβερντινκ από τον πάγκο της ομάδας του αλλά και νέο μπλοκ του Πετρέα.

Τουρ - Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-20), Χρυσό σετ: 11-15

*Οι πόντοι της Τουρ προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκότσεφ 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (22/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντίφενμπαχ 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Ρίτσερτ 8 (5/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Γουνεμπάινα 17 (14/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 40% άριστες) / Ενό (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Χουσό (λ), Νεβό, Ραμπιγιέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (1/8 επ., 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 13 (13/23 επ., 40% υπ. - 17% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ανδρεάδης