ΒΟΛΕΪ

Ο Ηρακλής πήρε βαθμό από τον Ολυμπιακό

MOTION TEAM

Ο Ολυμπιακός υπέστη την πρώτη απώλεια βαθμών τη φετινή σεζόν, με τον Ηρακλή να παίρνει τον πόντο στην ήττα 2-3 στη Μίκρα για την 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Ο Ηρακλής απείλησε το αήττητο του Ολυμπιακού στη Μίκρα αλλά οι "ερυθρόλευκοι" μετά από μεγάλη μάχη και εναλλαγές στο σκορ νίκησαν με 3-2 σετ. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε το αήττητο της αλλά έχασε τον πρώτο της βαθμό στην κανονική περίοδο.

Το πρώτο σετ, ήταν ισορροπημένο από την αρχή με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα. Από το 20-21, ωστόσο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί με επίθεση του Αλεξίεφ (20-22), μπλοκ του Οϊβάνεν (20-23), νέα επίθεση του Βούλγαρου ακραίου (20-24) και μπλοκ του Πετρέα για να πάρει το πρώτο σετ με 25-20 και να προηγηθεί με 1-0.

Στην έναρξη του δεύτερου σετ, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ και πήγαν με -3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Ο Ραουβέρντικ ισοφάρισε σε 9-9 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 14-11 και 16-13. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα αυτό στην εξέλιξη του σετ το οποίο πήραν με 25-21 και ισοφάρισαν σε 1-1, με τους Πειραιώτες να χάνουν μόλις το τέταρτο φετινό σετ στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος του τρίτου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να αποκτούν στη συνέχεια ένα προβάδισμα τριών πόντων (12-9) το οποίο διατήρησαν μέχρι το 13-10. Στο σημείο αυτό οι "ερυθρόλευκοι" έτρεξαν ένα σερί 3-0 με τον Οϊβάνεν στο σερβίς. Με πόντο που προήλθε από επίθεση του Αρμενάκη που κατέληξε άουτ, μείωσε ο Ολυμπιακός (13-11), ακολούθως πλησίασε σε 13-12 με επίθεση του Αλεξίεφ και με άσσο του Οϊβάνεν ισοφάρισε σε 13-13. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι Θεσσαλονικείς ανέκτησαν το προβάδισμα των τριών πόντων (17-14, 18-15) φτάνοντας στο 19-16. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19 με ένα 3-0 σερί, οι ομάδες συμβάδιζαν (21-21, 22-22, 23-23, 24-24) αλλά ο Ηρακλής πήρε το σετ με 26-24, υποχρεώνοντας στην πρώτη απώλεια βαθμού τους "ερυθρόλευκους".

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 για να πάει με +5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση του Γιάννη Ρουμελιωτάκη (3-8). Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Θρύλος διατήρησε το προβάδισμα των πέντε πόντων (5-10, 9-14, 10-15) με το οποίο πήγε μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (11-16). Ο Μάρκους Μπέμε με φοβερό άσσο διαμόρφωσε στο 17-11 υπέρ των Πειραιωτών που είχαν επιβάλει πλήρως το ρυθμό του και έλεγχαν σταθερά το σετ. Με επίθεση το Νίκου Ζουπάνη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-22 και ο Γερούν Ραουβέρντικ πέτυχε το 17-23, ο Τσέλιος το 17-24 και ο Ρουμελιωτάκης το 18-25, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν οι Πειραιώτες σε 2-2.

Το τάι μπρέικ ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και πάλι μέχρι το 7-7 και τον Ολυμπιακό να προσπερνάει μετά το 0-1 στο 7-8 με επίθεση του Γερούν Ραουβέρντικ και να αποκτάει προβάδισμα τριών πόντων στη συνέχεια (8-11). Το "ερυθρόλευκο" σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 4-0, για το 8-12 μετά από επίθεση άουτ του Μπάϊρον. Ο Γερούν Ραουβέρντικ, διαμόρφωσε το 14-10, οδηγώντας στο ματς μπολ τον Θρύλο, ο οποίος με μπλοκ των Μπέμε και Οϊβάνεν, έφτασε στο 15-10 και έφυγε με τη νίκη.

Με σούπερ Χριστόφα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Χριστόφα σε επίθεση και μπλοκ ο Εθνικός Αλεξαδρούπολης νίκησε με 3-0 σετ την Παναχαϊκή κι έπιασε τους 20 βαθμούς στη βαθμολογία. Η Παναχαϊκή συνεχίζει χωρίς νίκη.

O Εθνικός μετά τις πρώτες αναγνωριστικές φάσεις κατάφερε να κάνει το πρώτο του σερί με 4-0 και να ξεφύγει με 10-6 στο 1ο σετ ύστερα από δύο επιθέσεις του Παγιάν, μία του Βελίτσκοβτς και ένα λάθος των φιλοξενουμένων. Η διαφορά του +4 συντηρήθηκε μέχρι το 16-12 κι εκεί ο Χριστόφας με δύο μπλοκ έκανε το 18-12. Στο 24-19 ο Οράμας με δύο μπλοκ μείωσε για την Παναχαϊκή και το σετ τελείωσε με επίθεση του Χριστόφα 25-21 και 1-0 σετ.

Με το σερβίς του Παγιάν να σπάει την υποδοχή των πατρινών ο Εθνικών ξέφυγε 6-1 ενώ με Ριζόπουλο και Χριστόφα να παίζουν χωρίς αντίπαλο ανέβασαν τη διαφορά σε νταμπλ σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (20-10) καθώς οι παίκτες της Παναχαϊκής ήταν φανερό πως αγωνιζόντουσαν χωρίς κίνητρο. Και αυτό το σετ τελείωσε με επίθεση του Χριστόφα 25-16.

Η Παναχαϊκή έδωσε τα ρέστα της μέχρι το 7-7 του 3ου σετ. Ο Παγιάν έκανε το 8-7 και με τον Χαριτωνίδη στη θέση του σερβίς οι ακρίτες συνέχισαν το σερί τους. Ο Χαριτωνίδης πήρε δύο άσοους, ο Μέχια έκανε δύο μπλοκ και ο Παγιάν τελείωσε μία κόντρα εκτινάσσοντας το σερί σε 7-0 και για το 14-7. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος συντηρήθηκε η διαφορά και ο Βελίτσκοβιτς έκανε το 25-20.

Η Νίκη με 3-1 "μπλόκαρε" την Κηφισιά

Με όπλο το μπλοκ, σταθερή υποδοχή από Μαυροβουνιώτη, Παπαδόπουλο και σημαντικές ανατροπές στο σκορ του 1ου και 4ου σετ η Νίκη Αιγινίου νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά και την έπιασε μαζί με τον Εθνικό Πειραιώς στην 6η θέση της βαθμολογίας έχοντας μάλιστα και πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Συγκλονιστικό ήταν το πρώτο σετ με μεγάλες μάχες στο φιλέ, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και εξαντλητικές μονομαχίες. Η Κηφισιά με δύο επιθέσεις του Σοάρες προηγήθηκε 6-4 αλλά η Νίκη προσπέρασε 12-11 και 13-12 με τα λάθη Χαντ και Βόιτσικ. Δύο πόντοι του Σοάρες και ένας του Σονάρι έκαναν σερί 3-0 και το 15-12 για την Κηφισιά. Ο Μαυροβουνιώτης ισοφάρισε 15-15 και μετά πόντο πόντο οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-23. Ο Ντίνας έφερε τη Νίκη σε σετ μπολ και ο Βόιτσικ ισοφάρισε. Μοιραίος ήταν ο Χαντ για την Κηφισιά καθώς έχασε το σερβίς (25-24) και στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος τον κατέβασε με εντυπωσιακό ατομικό μπλοκ για το 26-24 και το 1-0 σετ.

Με καλύτερη ψυχολογία η Νίκη μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ. Ο Ντίνας με επίθεση και ο Σονάρι με λάθος έδωσαν προβάδισμα 7-5 στη Νίκη ενώ στο 10-8 δύο πόντοι του Μαυροβουνιώτη και ένα λάθος του Βόιτσικ εκτίναξαν τη διαφορά στο 13-8. Η Νίκη κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα ενώ η Κηφισιά δεν πίεσε στο σερβίς και είχε πρόβλημα στο μπλοκ – άμυνα και δε μπόρεσε να τελειώσει κόντρα επιθέσεις για να μειώσει τη διαφορά. Με το μπλοκ του Ντίνα έγινε το 25-21 και το 2-0 σετ.

Μάχη πόντο πόντο έγινε στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μέχρι το 17-17. Εφραιμίδης και Χαντ με επιθέσεις και ο Νικολάκης με μπλοκ έκαναν σερί 3-0 και έδωσαν προβάδισμα στην Κηφισιά με 20-17. Εκεί κρίθηκε το 3ο σετ με τον Χαντ να κάνει το 25-22 και το 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου στο φινάλε είχαν πρωταγωνιστικούς ρόλους ο Μήλης και ο Μελλές, ενώ έγιναν και δύο αποβολές. Στο 3-3 αποβλήθηκε ο προπονητής της Νίκης Θανάσης Στράντζαλης για διαμαρτυρία επειδή παίκτης του χρεώθηκε ότι πάτησε γραμμή και λίγο αργότερα χρεώθηκε αποβολή με κίτρινη - κόκκινη. Στο 5-3 έγινε αψιμαχία Κιχάδα - Σονάρι. Ο κεντρικός της Κηφισιάς Νίκος Παπαγγελόπουλος που εκείνη την ώρα ήταν στον πάγκο (στο 4ο σετ ξεκίνησε βασικός στη θέση του ο Μέλλές) υποστήριξε πως είδε άσεμνη χειρονομία από τον Κιχάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθεί στους διαιτητές και αποβλήθηκε.

Μέχρι το 11-11 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί. Ο Ντε Σόουζα έβαλε μπροστά την Κηφισιά (11-12) ενώ με τα δύο συνεχόμενα λάθη Κιχάδα και Στρούγκαρ η Κηφισιά ξέφυγε 14-11. Ο Κιχάδα τροφοδοτήθηκε εκ νέου και με δύο πόντους αλλά και επίθεση του Παπαδόπουλου η Νίκη ισοφάρισε 14-14. Ο Στρούγκαρ έδωσε προβάδισμα και ο Μαυροβουνιώτης έκανε το 16-15, αλλά και πάλι η Κηφισιά με δικό της σερί 3-0 από δύο επιθέσεις Χαντ και νέο μπλοκ Νικολάκη προσπέρασε 18-16. Αλλά και πάλι η Νίκη δεν το έβαλε κάτω. Με λάθος του Χαντ και επιθετικό κρεσέντο από Μαυροβουνιώτη, Στρούγκαρ η Νίκη έκανε καθοριστικό σερί 5-0 και πέρασε μπροστά 21-18 ξεσηκώνοντας τους οπαδούς της. Η απάντηση ήρθε από τον Χαντ, τα σερβίς του Μελλέ και του Εφραιμίδη και έτσι η Κηφισιά έφερε το ματς στα ίσια 23-23. Η επίθεση του Στρούγκαρ και το μπλοκ του Μήλη (που είχε μπει αλλαγή) πάνω στον Σοάρες έκανε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Ο Εθνικός νίκησε με τορπίλη του Σέιφερτ

Με πρωταγωνιστή τον Μάθιου Σέιφερτ που σημείωσε 16 πόντους ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-1 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Μαζί με τη Νίκη Αιγινίου έπιασαν την Κηφισιά στους 24 πόντους και η μάχη για την 8αδα έχει φουντώσει για τα καλά. Ο Φοίνικας έμεινε στους 32 βαθμούς και στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς προηγήθηκαν με 0-2, 1-3 και 3-5. Στη συνέχεια πήραν με κόντρα μπάλα διαφορά ακόμη και τριών πόντων 3-6. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια για επίθεση από τον Σούρδι και η διαφορά πήγε στον +4 για τον Εθνικό. Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να μην ξεκινά καθόλου καλά το παιχνίδι. Το μπλοκ του Μπάση στον Γιορντάνοφ έφερε τη διαφορά στο +5 για τον Εθνικό και με το 3-8 οι φιλοξενούμενοι πήγαν στον πάγκο για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτες δείχνουν να μπορούν να κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους τέσσερις πόντους, αφού όσο κι αν προσπαθούν οι παίκτες του κ. Κάσμαρτσικ ο Εθνικός είναι σταθερά μπροστά. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Πέτερλιν για το 7-13 και στο +6 ο Εθνικός. Με διαφορά τριών πόντων πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Εθνικός (13-16). Οι Συριανοί δεν μπήκαν… καθόλου στο σετ αφού ήταν συνεχώς πίσω, με τον Εθνικό να ελέγχει το σκορ και το σετ και να φτάνει σχετικά εύκολα στο 0-1 μετά το 19-25.

Καλύτερα αρχικά μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ο οποίος προηγήθηκε με τον άσσο του Σέιφερτ με 2-4, όμως ο Γιορντάνοφ με επίθεση στην κόντρα ισοφάρισε σε 4-4. Στη συνέχεια ο Στεφανίδης με μπλοκ έκανε το 5-4 για τον Φοίνικα. Νέος πόντο από τον Στεφανίδη για το 6-5. Στην κόντρα ο Γιορντάνοφ το 7-5 και ο Φοίνικας δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Με το +3 πήγε στους πάγκους ο Φοίνικας έπειτα το μπλοκ άουτ που πήρε ο Βούλγαρος διαγώνιος του "Πειρατικού". Ο Γιορντάνοφ με άσσο έφερε τη διαφορά στο +5 για τον Φοίνικα. Νέος άσσος από τον διαγώνιο του Φοίνικα 12-6. Με το +7 (16-9) πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας, που δείχνει να ελέγχει το σετ και να είναι κοντά στην ισοφάριση. Ο Στεφανίδης δείχνει να… οδηγεί τον Φοίνικα σ’ αυτό το σετ, πήρε ακόμη έναν πόντο για το 18-11. Ο Σέιφερτ μείωσε σε 19-14 και ο κ. Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς κράτησε τη διαφορά πάνω από τους πέντε πόντους κι έκλεισε το σετ με 25-19, έπειτα τον πρώτο χρόνο από τον Χήρα.

Ο Εθνικός μπήκε καλά και στο τρίτο σετ στο οποίο προηγήθηκε με 1-3 και 2-4 με τον Σπυριούνη. Ο Μαρούλης με μπλοκ ισοφάρισε σε 4-4 για τον Φοίνικα. Ο Γιορντάνοφ πέρασε τη μπάλα μέσα από το… μάτι της βελόνας για το 6-6. Το "Πειρατικό" στους πάγκους με το +1 έπειτα το άσχημο σερβίς του Knihgt 8-7. Νέος πόντος στην κόντρα από τον Βούλγαρο άσο του Φοίνικα 9-7. Ο Φοίνικας αν και ξέφυγε με 11-7, δεν κράτησε τη διαφορά αφού ο Εθνικός με δικό σερί μείωσε σε 11-10 έπειτα και τον άσσο από τον Σπυριούνη. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 12-12 έπειτα τον άσσο του Τουρνάκη. Με διαφορά δύο (2) πόντων στους πάγκους ο Φοίνικας (16-14) για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Εθνικός ο οποίος δεν τα… παρατά πέρασε μπροστά με 17-18 έπειτα τον πόντο από τον Κένναρντ. Άουτ η επίθεση από τον Γιορντάνοφ και το 17-19. Ο Φοίνικας με δύο πόντους 23-21 σε κρίσιμο σημείο, όμως ο Εθνικός το πάλεψε και με σερί 0-3 ανέτρεψε τη διαφορά και πέρασε με 23-24 μπροστά στο σκορ. Ο Εθνικός με μπλοκ πάνω στον Γάτση πήρε το σετ 23-25 και έκανε το 1-2 στα σετ, με τους Πειραιώτες να παίρνουν πόντο στη Σύρο.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι κάνουν σπουδαία πράγματα εντός αγωνιστικού χώρου. Ο Εθνικός πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +2 (6-8), έπειτα το άουτ σερβίς του Στεφανίδη. Με διαφορά δύο πόντων πήγε στους πάγκους ο Εθνικός μετά και τον πρώτο χρόνο από τον Μπάση (14-16). Ασταμάτητος δείχνει ο Εθνικός που με τον Σπυριούνη να ξεφεύγει με τέσσερις 14-18. Πόντος από το… πουθενά από τον Σπουριούνη με τους παίκτες του Φοίνικα να κοιτούν ο ένας τον άλλον 15-20. Ένας Φοίνικας χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους μετά και την κατάκτηση του τρίτου σετ έφτασαν σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση, που ίσως να μην την περίμεναν ακόμα και οι ίδιοι. Ένα γερό μάθημα για τους Συριανούς που συνέχισαν τις κακές εμφανίσεις μετά τις ήττες από ΑΕΚ και Παμβοχαϊκό. Το 18-25 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα και την άσχημη περίοδο που διανύσει η ομάδα της Σύρου.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Ηρακλής - Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15) σε 129'

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλος 1 (1/1 επ), Τζιουμάκας 14 (11/23 επ, 3 άσσοι, 49% υπ -31% άριστες), Εφραιμίδης 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 48% υπ -30% άριστες), Σμαραγδής 15 (8/13 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (10/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ -50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Σκαρλατίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 22 (19/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 17 (10/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 9 (8/10 επ, 1 άσσος, 43% υπ -29% άριστες), Ραουβέρντινκ 15 (15/26 επ, 56% υπ -37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ -47% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης 3 (3/5 επ, 54% υπ - 50% άριστες), Ζουπάνι 4 (4/5 επ), Στιβαχτής, Τσέλιος 1 (μπλοκ)

Φοίνικας Σύρου - Εθνικός Πειραιώς 1-3

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-19, 23-25, 18-25)

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Σούρδι 3 (2/8 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 30 (28/52 επ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 15% άριστες), Γάτσης 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ-29% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Στεφανίδης 14 (13/21 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 11% άριστες), Ηλίας, Πεντίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μακ Γουίλιαμ 8 (7/17 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ -12% άριστες), Νάιτ 22 (20/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 16 (11/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπάσης 3 (3/4 επ), Σπυριούνης 12 (11/26 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -14% άριστες), Αμπανόζ 4 (1/1, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 64% υπ - 36% άριστες),Βολουδάκης (λ), Μαντέκας, Τουρνάκης 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Δημητούλη

Εθνικός Αλεξ. - Παναχαϊκή 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-20) σε 73'

Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 11 (9/17 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (0/2 επ, 3 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 9 (9/18 επ, 80% υπ -53% άριστες), Μεζία 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Χριστόφας 12 (7/12 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (8/14 επ, 2 άσσοι, 93% υπ - 79% άριστες) / Κοντοστάδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/2 επ), Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής 1 (μπλοκ), Κυριακίδης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 2 (2/9 επ), Σαλαβασίδης 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ 38% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1 επ, 1 άσσος), Ρουμελώτης Νίκος 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 14 (13/28 επ, 1 άσσος, 60% υπ -60% άριστες), Οράμας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ 65% υπ -45% άριστες

Νίκη Αιγινίου - Κηφισιά 3-1

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-21, 22-25, 22-25, 25-23) σε 131΄

Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπαλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 18 (16/41 επ, 2 μπλοκ, 78% υπ -43% άριστες), Ντίνας 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιχάδα 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (18/36 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ -33% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ 60% υπ -35% άριστες), Κουτσονίκας (λ), Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής 1 (μπλοκ)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Χαντ 29 (27/51 επ, 2 άσσοι), Ντε Σόουζα 18 (18/31 επ, 57% υπ -18% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 5 (5/11 επ, 67% υπ -33% άριστες), Σόναρι 12 (5/13 επ, 7 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 76% υπ -48% άριστες), Ντε Σόουζα, Παπαδόπουλος, Μελλές 1 (μπλοκ), Μανίκας, Γαβριήλ, Εφραιμίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ -25% άριστες)