ΒΟΛΕΪ

Νίκη τετράδας για τον Πανναξιακό

Στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής, ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-2 του Άρη έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση στο ΔΑΚ Νάξου. Σπουδαία νίκη του Αίαντα επί της ΑΕΚ.

Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός μπήκε φουριόζος και μετά το 3-3 πίεσε τον Άρη από το σερβίς και κατάφερε να χτίσει διαφορά (10-3). Οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό ενώ το τακτικό σερβίς του ΠΑΟΝ απέδωσε (21-10) για το 25-11 (1-0 σετ).

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χέρι χέρι (4-4, 9-9) με τον Άρη να παίρνει διαφορά (9-11, 11-13) και να φτάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το +3 (18-21, 20-23) και παρόλο που ΠΑΟΝ μείωσε ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με 23-25.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε και το τρίτο σετ με τον Άρη να προηγείται 5-8 και τον Πανναξιακό να ισοφαρίζει στο 12-12. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και πάλι η ομάδα του Σολκίδη είχε προβάδισμα με 14-16, το οποίο και αύξησε για το 18-24 για την ανατροπή και το 1-2 (19-25).

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα της Νάξου έφτασε με 8-4 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ για να «απαντήσει» ο Άρης στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16. Ο Άρης ήταν μπροστά 19-21 αλλά η ομάδα της Νάξου ισοφάρισε σε 21-21 ενώ πέρασε μπροστά (22-21), φτάνοντας στο 25-22 (2-2).

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων έγινε «μάχη». Η εκκίνηση 1-0 είχε κόκκινη κάρτα στον Άρη (σ.σ για διαμαρτυρίες στο φινάλε του 4ου σετ) με τον Πανναξιακό να προηγείται με 6-3. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 6-6 και μέχρι το 14-14 οι ομάδες όδευαν «πόντο-πόντο». Εκέι η Διώτη πήγε στη γραμμή του σερβίς, πίεσε την υποδοχή του Άρη και ο Πανναξιακός κατάφερε να κατακτήσει ένα σπουδαίο «δίποντο» που τον διατηρεί.

Πανναξιακός - Άρης 3-2

Τα σετ: 25-11, 23-25, 19-25, 25-22, 16-14

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Περίν, Μεταξά, Μιλοβάνοβιτς, Γιώτα, Καρπουζά, Τοτσίδου, Κελεσίδου -λ./Γκιαούρη -λ., Νούσια, Αποστολίδου, Δρακουλίδου

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Τυφλιώρη, Καετάνο, Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Τσιαρτσιάνη, Ιακωβίδου -λ / Χίτζιου -λ, Γουγούση, Κούση, Πλουμή.

Μεγάλη ανατροπή από τον Αίαντα

Τεράστια ανατροπή που του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα στη μάχη της παραμονής πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου καθώς αν και έχανε με 0-2 κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.

Στο πρώτο σετ έγινε φοβερή μάχη με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, αλλά στην τελική ευθεία ο Αίαντας είχε το προβάδισμα ανατρέποντας το 18-20 και προηγούμενος με 22-21 και φτάνοντας σε σετ μπολ στο 24-23. Η ομάδα του Ευόσμου όμως δεν τελείωσε το σετ, δέχθηκε σερί 3-0 από την ΑΕΚ που επικράτησε με 24-26 και στο β’ σετ με το καλημέρα προηγήθηκε με 1-8!

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πολύ αργά στο σετ, χωρίς ποτέ να απειλήσει την ΑΕΚ που έφτασε εύκολα στο 0-2 και προηγήθηκε με 8-11 στις αρχές του σετ, όμως εκεί ο Αίας επέστρεψε στο ματς. Με σερί 8-1 προηγήθηκε με 16-12 με την Ένωση να μην αντιδρά και να έρχεται έτσι η μείωση του σκορ.

Η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 4-0 στις αρχές του δ’ σετ με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει γρήγορα σε 5-5, αλλά το 11-11 έγινε 16-12 για τη γηπεδούχο ομάδα που έφτασε στο 2-2.

Στο τάι μπρέικ το θρίλερ συνεχίστηκε αφού το 5-5 έγινε 6-9 για την ΑΕΚ, ωστόσο ο Αίας προσπέρασε με 12-10 και 13-11 καταφέρνοντας τελικά να πάρει και τη νίκη με 15-12.

Αίας Ευόσμου - ΑΕΚ 3-2

Τα σετ: 24-26, 18-25, 25-19, 25-21, 15-12

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Ναϊντένοβα 12 (8/25 επ., 4 μπλοκ, 64% υπ. - 21% άριστες), Φαμπιάν 25 (21/48 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες), Ανδρονικίδου 19 (15/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες), Στεφανίδου 12 (9/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (54% υπ. - 43% άριστες) / Χρηστινίδου, Καλαγασίδη, Γλυκίδου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 2 (2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 14 (12/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 14 (10/42 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 50% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (8/21 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Κοσμά 6 (6/14 επ., 52% υπ. – 48% άριστες), Κατσαντώνη 14 (9/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (49% υπ. – 26% άριστες) / Σπανού 10 (8/13 επ., 2 άσοι, 59% υπ. - 47% άριστες), Κουνάδη, Τοντάι.

Σαρωτικός και στο Ρέθυμνο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε με εμφατικό τρόπο κι από το Ρέθυμνο όπου κέρδισε με 3-0 τον ΟΠΕΡ πανηγυρίζοντας την 18η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς όπως και στον προημιτελικό Κυπέλλου με την Θέτιδα, χρησιμοποίησε διαγώνια την Λαμπρούση και την Κωνσταντίνου με την Μαλασάι ως ακραίες, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να είναι σαρωτικός στα δύο πρώτα σετ (με αποκορύφωμα το δεύτερο που έληξε με το σκορ - ρεκόρ 25-04), όπου ο ΟΠΕΡ είχε τρομερό πρόβλημα στην επίθεση.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη διαφορά (16-8, 21-10), αλλά χαλάρωσε φυσιολογικά κι έτσι ο ΟΠΕΡ μπόρεσε να μειώσει μέχρι το 24-18.

ΟΠΕΡ - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 09-25, 04-25, 18-25

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Παρασκάκη 3 (3/8 επ.), Κλεισιάρη 3 (3/19 επ., 31% υπ. - 23% άριστες), Τσελάνη 3 (1/3 επ., 1 άσο. 1 μπλοκ), Λαγουδάκη 4 (3/16 επ., 1 άσο, 40% υπ. - 27% άριστες), Ξαγοραράκη Β. 3 (1/13 επ., 2 μπλοκ), Κατερίνη 2 (2/6 επ.), Παπουτσή -λ (58% υπ. - 42% άριστες) / Κογεράκη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 6 (6/19 επ., 47% υπ. - 40% άριστες), Μαλασάι 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. - 75% άριστες), Λαμπρούση 14 (5/11 επ., 8 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 14 (7/12 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ ), Κονόμι -λ (60% υπ. - 40% άριστες) / Κοκκινάκη -λ, Τέζα 1 (1 μπλοκ)

Εύκολα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός παρά τις πολλές αλλαγές που έκανε ο Γιώργος Ρούσης επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του νεανικού Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού στο κλειστό της Κυψέλης.

Ο τεχνικός των πράσινων έδωσε ανάσες στην πλειοψηφία των βασικών του αθλητριών (καθώς προέρχονταν από τον εξαντλητικό προημιτελικό Κυπέλλου κόντρα στον ΑΟ Θήρας), αλλά παρόλα αυτά η ομάδα του παίζοντας σοβαρά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Φιλαθλητικό.

Είναι χαρακτηριστικό πως σε όλη την αναμέτρηση βασική πασαδόρος ήταν η Χαρά Παπαδοπούλου, ενώ βασική διαγώνια η νεαρή Λίδα Κάστανου. Από εκεί και πέρα για δύο σετ έπαιξε η Ηλιάνα Γιαννακοπούλου, ενώ στη θέση της Ρόγκα μετά τα μισά του δευτερου σετ έπαιξε η Μαριώτα Αγγελοπούλου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι όλα κρίθηκαν από το σερβίς του Παναθηναϊκού. Οι πράσινες με 15 άσους και μόλις τρία λάθη από τη θέση του σερβίς δεν άφησαν πολλά περιθώρια στις αντιπάλους τους.

Παναθηναϊκός - Φιλαθλητικός 3-0

Τα σετ: 25-07, 25-12, 25-11

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 1 (1/1 επ.), Κάστανου 12 (9/14 επ., 3 άσοι), Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου 10 (3/9 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 20 (16/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 25% άριστες), Τσίμα 1 (1/1 επ.), Ρόγκα -λ (40% υπ. – 20% άριστες) / Αγγελοπούλου -λ (28% υπ. - 25% άριστες), Γιαννακοπούλου 11 (5/14 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).

Φιλαθλητικός (Πράππας) Μαυροπάνου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Υφαντή 6 (6/23 επ.), Μπαζιάνα 1 (1/4 επ.), Δουλμπέρη, Μπάλα 1 (1 άσο), Τζούριτς 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. - 12% άριστες), Αναγνωστοπούλου -λ (67% υπ. - 39% άριστες) / Γιαματζάρη, Χατζηελευθερίου 2 (1/10 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. - 11% άριστες), Μπουρλή, Γαλογαύρου

Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΟ Θήρας

Ο Πορφύρας για δύο σετ έβαλε δύσκολα στον ΑΟ Θήρας, ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης έφυγε από τον Πειραιά με το τρίποντο.

Ο ΑΟΘ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και είχε σταθερά το προβάδισμα (8-7, 16-14) φτάνοντας μέχρι το 21-17, όμως εκεί δέχθηκε ένα σερί 5-0 για να προηγηθεί ο Πορφύρας με 22-21 και να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο 24-22. Δεν μπόρεσαν όμως να τελειώσουν το σετ και η Σαντορίνη με δύο μπλοκ και ισάριθμες κόντρες έκανε το 0-1.

Στο β’ σετ ο ΑΟΘ και πάλι πήρε μια σημαντική διαφορά (6-12, 9-14) με τον Πορφύρα να πλησιάζει στο 15-17 αλλά αυτή τη φορά η φιλοξενούμενη ομάδα διαχειρίστηκε καλύτερα το σκορ κι έκανε το 0-2, ενώ στο τρίτο σετ ξέφυγε 3-12 με τον κ. Πανδή να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες του τις αθλήτριες και το 0-3 να έρχεται εύκολα στο τέλος.

Πορφύρας - ΑΟ Θήρας 0-3

Τα σετ: 24-26, 20-25, 10-25

Πορφύρας (Πανδής) Γκούρα 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 2 (2/19 επ., 71% υπ. – 57% άριστες), Χρήστου 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 37% άριστες), Καράκου 6 (4/14 επ., 2 άσοι), Θεοχάρη 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπούρμπη, Σκυθιώτη -λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Λιάρου -λ (25% υπ. - 25% άριστες), Χαλβατζή, Θαλασσινού 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Σιδεράτου, Παλημέρη 1 (1/1 επ.).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 13 (10/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Μουντάκη 12 (10/19 επ., 2 άσοι, 67% υπ. – 60% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 5 (5/20 επ.), Αρτακιανού -λ (82% υπ. – 45% άριστες) / Καραφουλίδου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κιγιάκοβα, Σκορδίλη.