ΒΟΛΕΪ

Νίκη για Ολυμπιακό, ήττα για Παναθηναϊκό στο League Cup

ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ / ΟΣΦΠ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)
ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ / ΟΣΦΠ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός πήρε και τα τρία σετ κόντρα στον Ηρακλή, ενώ ο ανέτοιμος Παναθηναϊκός ηττήθηκε χωρίς αντίσταση από την Παναχαϊκή, στην πρεμιέρα του League Cup "Νίκος Σαμαράς".

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 σετ στον 1ο αγώνα του 2ου ομίλου της 1ης φάσης του League Cup "Νίκος Σαμαράς" και έκανε βήμα πρόκρισης στο Final 4 της διοργάνωσης.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν πρώτο σκόρερ τον Μίκο Οΐβάνεν και παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί επιθετικά. Είχαν συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ απέναντι στον Ηρακλή, που πίεσε σε όλα σετ, αλλά δεν μπόρεσε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Την αναμέτρηση στο Μελίνα Μερκούρη παρακολούθησε ο προπονητής της εθνικής βόλεϊ της Γαλλίας, Λοράν Τιλί.

Στο 1ο σετ, ο Ηρακλής πίεσε στο 7-7 και ο Ολυμπιακός με μικρό προβάδισμα είχε τον έλεγχο του σκορ. Στο 19-18, ο Οϊβάνεν σε κόντρα έκανε το 20-18 και με πόντο του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός έκανε το +3 (22-19). Ακολούθησε ο άσος του Ράουνβερντικ για το 23-19 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Πετρέα.

Ο Ηρακλής άρχισε καλά στο 2ο σετ, όπου προηγήθηκε 10-6, αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 12-11. Μετά από εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός πάτησε "γκάζι" από το καλό σερβίς του Οϊβάνεν αλλά και με το μπλοκ που έδωσε αέρα +4 (21-17) ύστερα και από διαδοχικά λάθη των παικτών του Ηρακλή.

Με τον αέρα των δύο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-4 στο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ και μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-21

2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-20) σε 77'.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή 4 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 17π. (13/20 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντρίζκα 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ., 48% αρ.), Ράουβερντικ 11 (9/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 79%υπ., 64% αρ.) / Στεφάνου (λ. - 75% υπ., 62% αρ.), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/4 επ.), Στιβαχτής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3π. (2/3 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/15 επο., 64% υπ., 50%αρ.), Κιόσης 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Φέργκουσον 7 (5/6, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 17 (12/28, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 4 (4/9 επ., 29% υπ., 29% αρ.) / Μπαμπαλιούτας λ. (70% υπ., 50% αρ.), Ελευθερίου, Ευγενίδης

O Iσπανός προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μπενίτεθ, δήλωσε: "Είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Πάντα το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν είναι πάντα περίεργο μέχρι να βρεις ρυθμό. Ξεκινήσαμε καλά, στο δεύτερο σετ μπήκαμε λίγο νωθρά αλλά βρήκαμε το ρυθμό μας, διορθώσαμε την τακτική μας και ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς σε γενικές γραμμές".

Ο προπονητής του Ηρακλή, Γιάννης Ορφανός, είπε: "Ο Ολυμπιακός είναι εφέτος πολύ δυνατός και ειδικά μέσα στην έδρα του. Είμαι ευχαριστημένος όχι από το σκορ αλλά από την εμφάνιση μας σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού. Φυσικά μας έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμός και η συγκέντρωση. Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό και είναι η έλειψη φιλικών αγώνων. Ελπίζω στον δεύτερο αγώνα μας στον όμιλο να κάνουμε καλύτερη εμφάνιση και να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας".

Το πρόγραμμα του 2ου ομίλου (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017

Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-0 (25-21, 25-19, 25-20)

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017

17.00: Ηρακλής - Κηφισιά

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ. Παρατηρητής: Ρουσάκης. Επόπτες: Μαυρικίδου, Δαλέκου. Γραμματεία: Καλιγέρη

Ρεπό: Ολυμπιακός

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

17.00: Ολυμπιακός - Κηφισιά

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Μαύρος, Παπαχατζής. Γραμματεία: Εμανοηλίδη.

Ρεπό: Ηρακλής

*Προκρίνεται στο Final 4 η πρώτη ομάδα του ομίλου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ολυμπιακός 3 (3-0)

2. Ηρακλής 0 (0-3)

3. Κηφισιά 0 (0-0)

ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ / ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - ΠΑΟ (ΦΩTOΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΨΩΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΕΤΟΙΜΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

Η Παναχαϊκή νίκησε με 3-0 τον Παναθηναϊκό στον 1ο αγώνα του 3ου ομίλου, στο Βραχάτι, και κάνει όνειρα για πρόκριση στο Final 4. Ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο επίσημο ματς για φέτος, έδειξε τις αδυναμίες του από την έλλειψη προετοιμασίας. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν έχουν κάνει ούτε μία προπόνηση και κλήθηκαν να μπουν έτσι στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρήνη

Διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 6-16, 10-21, 12-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 3-8, 12-16, 16-21, 21-25

Τα σετ: 0-3 (12-25, 23-25, 21-25) σε 79'.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής: 6 άσοι, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλών.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμνπερνάγκελ 8π. (6/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Δρογκάρης, Μπέλος 11 (9/23 επ., 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 11 (10/16, 1 άσσος, 67% υπ., 33% αρ.), Πανταλέων 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γουέλινγκτον 7 (6/24, 1 άσσος, 46% υπ., 21% αρ.) / Γκούζντα (λ. - 53% υπ., 24% αρ.,), Κεχαγιάς (λ).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Πόλχοπεκ 3π. (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 18 (17/28, 1 άσσος), Ντόντης 5 (5/10 επ.,), Κοτσιλιάνος 6 (6/8 επ.), Οράμας 7 (4/13, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέβες 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ. - 67% υπ., 17%αρ.), Κωστόπουλος 5 (3/7 επ., 2 άσσοι), Σαλαβασίδης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, ήταν λιτός στις δηλώσεις του: "Δεν χρειάζονται δηλώσεις. Θα μιλήσουμε όταν γίνουμε ομάδα".

Ο προπονητής της Παναχαϊκής, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, είπε: "Ήταν ένα πολύ χρήσιμο παιχνίδι για την ομάδα μου. Δε μας δόθηκε η δυνατότητα να παίξουμε πολλά φιλικά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί και πιο δυνατοί ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Εχουμε ακόμα ένα ματς με τον Παμβοχαϊκό. Μας ενδιαφέρει να παίξουμε καλά και να βελτιωθούμε και δεν θα πούμε 'όχι' στο ενδεχόμενο πρόκρισης στο Final 4".

Το πρόγραμμα του 3ου ομίλου (Γυμναστήριο Γ. Τριαντάφυλλος, Βόχας)

18.00: Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (12-25, 23-25, 21-25)

Ρεπό: Παμβοχαϊκός

18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος. Επόπτες: Κουγιάς, Καραγιαννόπουλος. Γραμματεία: Λιόντου.

Ρεπό: Παναχαϊκή

18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Οικονομοπούλου, Σκριμπώνης. Γραμματεία: Κτενά.

Ρεπό: Παναθηναϊκός

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Παναχαϊκή 3 (3-0)

2. Παναθηναϊκός 0 (0-3)

3. Παμβοχαϊκός 0 (0-0)

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟ ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ήταν πιο δεμένη στο μπλοκ άμυνα, είχε καλύτερη υποδοχή, ενώ η διπλή αλλαγή κεντρικού διαγωνίου μετά το 3ο σετ έκανε τη διαφορά απέναντι στους γηπεδούχους που είχαν τη μεγάλη ατυχία να τραυματιστεί ο Μανώλης Δημητριάδης στο τέλος του 1ου σετ και να αποχωρήσει.

Ο Δημητριάδης έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα ωστόσο η συμμετοχή του στον αγώνα της πρεμιέρα με τον Φοίνικα στη Σύρο είναι αμφίβολη. Από τη νίκη δεν αγωνίστηκε ακόμα ο Λουκούμι που είναι τραυματίας αλλά και ο Ζένια Γκόρτσανιουκ που έχει πυρετό.

Στα δύο πρώτα σετ διαγώνιος του Εθνικού αγωνίστηκε ο Χριστόφας και κεντρικοί οι Χατζόπουλος, Κυριακίδης, ενώ στο 3ο και στο 4ο σετ πέρασε διαγώνιος ο Χαραλαμπίδης και κεντρικός ο Χριστόφας.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23

3ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 20-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 19-25

Τα σετ: 1-3 (12-25, 25-23, 20-25, 19-25) σε 115΄.

*Οι πόντοι του ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου προήλθαν: 1 άσσος, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξ: 12 άσσοι, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης, Παπαλεξίου 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ., 6% αρ.), Μαυροβουνιώτης 6 (5/19, 1 άσσος, 71% υπ., 43% αρ.), Ντίνας 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Στρούγκαρ 18 (15/33, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (1/4, 1 μπλοκ) / Ραΐκοβιτς (λ. - 59%υπ., 45%αρ.), Ρεμπούτσιας, Γκορίδης (λ.), Κουτσονίκας (50% υπ., 33% αρ.), Κιοσές

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Μιλστέιν 7π. (3/5 επ., 4 άσσοι), Χατζόπουλος 6 (2/6, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρίστιτς 20 (17/37 επ., 3 άσσοι, 61% υπ., 50% αρ.), Βελίσκοβιτς 18 (15/34, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 73% υπ., 57% αρ.), Χριστόφας 12 (9/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. - 71% υπ., 52% αρ.), Χαραλαμπίδης 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ)

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου, Θανάσης Στράντζαλης, δήλωσε: "Ο Εθνικός ήταν καλύτερος και πιο οργανωμένος από την ομάδα μου και νίκησε. Ακόμα θέλουμε δουλειά για να δέσουμε και να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε για το πρωτάθλημα".

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Σάκης Μουστακίδης, δήλωσε: "Παίξαμε καλύτερα και πήραμε μία νίκη που αποδεικνύει πως είμαστε σε καλό δρόμο. Οι αλλαγές που κάναμε με τους κεντρικούς και τους διαγώνιους μας έδωσε διάρκεια στην επίθεση και δεν επηρέασε το ρυθμό μας".

Το πρόγραμμα του 1ου ομίλου (Γυμναστήριο Αιγινίου Πιερίας)

19.00: Νίκη Αιγινίου - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3

Ρεπό: ΠΑΟΚ

19.00: ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δεληκωστίδης. Παρατηρητής: Ε.Κάλλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Χανός. Γραμματεία: Συρομάχου

Ρεπό: Νίκη Αιγινίου

19.00: Νίκη Αιγινίου - ΠΑΟΚ

Διαιτητές: Αβραμίδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Χανός, Βένος. Γραμματεία: Ψαρά.

Ρεπό: Εθνικός Αλεξανδρούπολης