ΒΟΛΕΪ

Νίκη ελπίδας με 3-2 ο Παναθηναϊκός επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

ΒΟΛΛΕΙ--ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  ΠΑΟΚ  ΦΩΤΟ  ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ//EUROKINISSI SPORT
ΒΟΛΛΕΙ--ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΠΑΟΚ ΦΩΤΟ ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ//EUROKINISSI SPORT EUROKINISSI

Ανατροπή και νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Αλεξανδρούπολη. Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Εθνικό, πήρε το διπλό με 3-2 σετ και διατηρήθηκε μέσα στο παιχνίδι της παραμονής.

Επιστροφή από την... κόλαση για τον Παναθηναϊκό στην Αλεξανδρούπολη. Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Εθνικό, πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και διατηρήθηκε μέσα στο παιχνίδι της παραμονής.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου των πλέι άουτ ο Εθνικός και η Νίκη Αιγινίου έχουν από 4 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 3 βαθμούς. Εάν τελείωναν τώρα τα πλέι άουτ ο Παναθηναϊκός θα υποβιβάζονταν ωστόσο υπάρχουν ακόμα τρεις αγώνες, δύο για κάθε ομάδα.

O αγώνας έγινε στο κατάμεστο γυμανστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος της Αλεξανδρούπολης. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ, ο Εθνικός με αντεπίθεση και καλό σερβίς πήρε προβάδισμα 2-1 σετ ενώ είχε μικρό προβάδισμα και στο 4ο σετ.

Ο νεαρός Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος ήταν και πάλι ο παίκτης που έδωσε λύσεις για το τριφύλλι. Μπήκε αλλαγή στο 4ο σετ, πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους και με το σερβίς του άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή.

Στο φινάλε του σετ και σε μία προσπάθεια για άμυνα ο Ανδρεόπουλος τραυματίστηκε στο σαγόνι και έγινε αλλαγή χωρίς να αγωνιστεί εκ νέου στο 5ο σετ.

Ωστόσο, οι συμπαίκτες του βρήκαν δύναμη και λύσεις από το σερβίς και την επίθεση και πήραν εύκολα το 5ο σετ που του έδωσε και την πολύτιμη νίκη. Πολύ δουλειά και από τον Σωτήρη Πανταλέων που από τα σερβίς και τα μπλοκ του κατακτήθηκε το 1ο σετ.

Από τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Παγιάν, Βελίτσκοβιτς που σημείωσαν 27 και 17 πόντους αντίστοιχα αλλά ο δεύτερος πέτυχε και 6 άσσους. Πολύ δουλειά στο μπλοκ έκανε και ο Βελίτσκοβιτς. Από τον Παναθηναϊκό μεγάλο βάρος σήκωσαν Καρντόσο και Μπατατζίμ αλλά ο παίκτης κλειδί ήταν ο Ανδρεόπουλος που σημείωσε 3 άσσους.

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 7-15

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 27 (26/41 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Βελίτσκοβιτς 17 (10/26 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. - 44% άριστες), Μέχια 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Χριστόφας 11 (6/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ., 73% υπ. - 60% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 72% υπ. 51% άριστες), Βλαχόπουλος 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 16 (12/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 13 (7/10 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 29% άριστες), Μπατατζίμ 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 70% υπ. - 50% άριστες), Πανταλέων 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος 4 (1/3 επ., 3 άσσοι).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT (9-11 θέσεις):

1η αγωνιστική: Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)

2η Αγωνιστική: Τετάρτη 11 Απριλίου, 20.30: Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)

3η Αγωνιστική: Κυριακή 15 Απριλίου, 17.00: Εθνικός Αλεξ. - Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15)

4η Αγωνιστική: Τετάρτη 18 Απριλίου, 19.00: Εθνικός Αλεξ. – Νίκη Αιγινίου

5η Αγωνιστική: Πέμπτη 26 Απριλίου Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός

6η Αγωνιστική: Δευτέρα 30 Απριλίου Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλ.

Photo Credits: Eurokinissi