ΒΟΛΕΪ

Με την Μπούρσα στον τελικό ο Ολυμπιακός

(C) EHFOTO

Η τουρκική Μπούρσα πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν απέναντι στη Σβέριν και παρά την ήττα της με 3-2 θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Challenge Cup στο βόλεϊ γυναικών.

Το αναμενόμενο έγινε στο άλλον ημιτελικό του Challenge Cup στο βόλεϊ γυναικών αφού η Μπούρσα μπορεί να ηττήθηκε με 3-2 σετ από την γερμανική Σβέριν όμως ήταν εκείνη που πήρε την πρόκριση στον τελικό και θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα από την Τουρκία πήρε τα δύο πρώτα σετ και έχοντας εξασφαλισμένη την πρόκριση ο Γιαν ντε Μπραντ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες της παίκτριες του εκτό από τη Γιλντιρίμ.

Στα δύο πρώτα σετ η Μπούρσα ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και παρά την αντεπίθεση στο τέλος του πρώτου από την Σβέριν οι Τουρκάλες κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο 2-0. Από εκεί και πέρα παιχνίδι είχαμε ουσιαστικά μόνο στο πέμπτο σετ αφού οι Γερμανίδες έφτασαν εύκολα στο 2-2. Στο τάι μπρέικ η Μπούρσα μπήκε πιο δυνατά αλλά στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή η Σβέριν και να πάρει τη νίκη.

Πρώτες σκόρερ για την Μπούρσα ήταν οι Χατίπογλου και Ντα Σίλβα οι οποίες πήραν αμφότερες από 14 πόντους με την πρώτη να αγωνίζεται σε ολόκληρο το παιχνίδι και τη δεύτερη να παίζει μόνο στα πρώτα δύο σετ. Άλλωστε, η Βραζιλιάνα διαγώνια είναι το μεγάλο όπλο της Μπούρσα.

Υπενθυμίζουμε, ότι σύμφωνα με τον αρχικό προγραμματισμό ο πρώτος τελικός θα γίνει τη Μ. Τετάρτη στη χώρα μας και ο δεύτερος την Κυριακή του Πάσχα στην Τουρκία.

Μπούρσα - Σβέριν 2-3

Τα σετ: 25-23, 25-17, 18-25, 16-25, 14-16

Μπούρσα: Χατίπογλου 14 (13/36 επιθ., 38% υποδ., 29% αριστ., 1 άσο), Σορογλού 6 (4/7 επιθ., 2 μπλοκ), Κιρντάρ 4 (1/3 επιθ, 3 μπλοκ), Ντα Σίλβα 14 (13/21 επιθ., 1 άσο), Πρόκοπιτς 11 (6/14 επιθ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χόρβατ 7 (6/18 επιθ., 37% υποδ., 26% αριστ., 1 μπλοκ), λ. Σαριόγλου (53% υποδ., 40% αριστ). / Τανίλ 2 (2 άσοι), Μπασνάκοβα 9 (8/14 επιθ., 41% υποδ., 19% αριστ, 1 άσο), Ιντσέ 3 (3/18 επιθ), Αλμπαγιάρκ 6 (5/8 επιθ., 1 μπλοκ).