ΒΟΛΕΪ

Με ανατροπή στον τελικό ο ΠΑΟΚ, 3-2 τον Ολυμπιακό

ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 έκανε την ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου (21/4, 17.00) στο βόλεϊ ανδρών.

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση που άργησε να ξεκινήσει κατά 25 λεπτά ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού, τον υποχρέωσε στην πρώτη ήττα του στις εγχώριες διοργανώσεις και πήρε την πρόκριση στον τελικού του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών.

Το ματς ήταν κακό από ποιοτικής πλευράς με τους παίκτες και των δύο ομάδων να κάνουν πολλά λάθη κυρίως από τη γραμμή του σερβίς (συνολικά 36!).

Ωστόσο, έτσι όπως εξελίχθηκε φάνηκε ότι θα το έπαιρνε εκείνος που θα το ήθελε περισσότερο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 σετ, έμοιαζε να πατά καλύτερα στο τάραφλεξ, ωστόσο εκείνος που πανηγύρισε στο τέλος ήταν ο ΠΑΟΚ. Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κουμεντάκη και Ουσίκοφ και όπλο το μπλοκ ο δικέφαλος του Βορρά έφτασε στην ανατροπή και θα διεκδικήσει το δεύτερο τίτλο της ιστορίας του στο θεσμό του Κυπέλλου.

Πρώτος σκόρερ στον ημιτελικό ήταν ο Κουμεντάκης με 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ουσίκοφ και Τακουρίδης με 19 και 13 αντίστοιχα. Από την άλλη πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεξίεφ με 19 πόντους.

Το ματς: Τα πρώτα τέσσερα σετ θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν καρμπόν με διαφορετικούς πρωταγωνιστές και ίδιο σκορ. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από εκεί και πέρα όμως οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ και δημιούργησαν μία διαφορά έξι πόντων φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ 16-10. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

"Τρελό" θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-0, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 για να πάει ο δικέφαλος του Βορρά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Διατηρώντας αυτό το προβάδισμα των τριών πόντων οι παίκτες του Ρίτσι έφτασαν μέχρι την κατάκτηση του σετ με 25-22. Στο τρίτο σετ είχαμε παράσταση για έναν ρόλο με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις στα πρόσωπα των Μπέμε και Ραουβέρντινκ φτάνοντας εύκολα στο 2-1 με 25-19.

Μεγάλο ντέρμπι είδαμε στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 12-8. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει ακόμα και στον πόντο 14-13, όμως ο δικέφαλος του Βορρά είχε τις απαντήσεις. Σε ένα σετ γεμάτο ένταση όπου οι δύο ομάδες έκαναν χρήση του βίντεο ρέφερι χωρίς ωστόσο να δικαιωθούν ο ΠΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22 οδηγώντας έτσι το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και με όπλα το σερβίς και το μπλοκ του έφτασε στην ανατροπή κατακτώντας το σετ με 15-8 και μαζί την πρόκριση στον τελικό (21/4, 17.00).