ΒΟΛΕΪ

Λιγκ Καπ: Στον τελικό ο Παναθηναϊκός, την νίκη ο Φοίνικας

LEAGUE CUP / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΠΑΟ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός, παρά την ήττα του με 3-2 από τον Φοίνικα στην Σύρο, προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ όπου και θα διεκδικήσει το πρώτο του τρόπαιο στο βόλεϊ ανδρών από το 2010.

Τον πρώτο του τίτλο μετά το 2010 θα διεκδικήσει ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ ανδρών. Παρά την ήττα με 3-2 σετ από τον Φοίνικα οι πράσινοι ήταν εκείνοι που πήραν την πρόκριση και θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στον τελικό ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν επικρατήσει με 3-0 στο πρώτο ματς και έχουν το προβάδισμα για την ρεβάνς (05/12).

Στα του αγώνα της Σύρου ο Παναθηναϊκό ήταν εξαιρετικός στα πρώτα δύο σετ, τα οποία και κατέκτησε σφραγίζοντας την πρόκριση. Στην συνέχεια ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του για να ατους έχει έτοιμους στην συνέχεια των υποχρεώσεων.

Για τους πράσινους από 11 πόντους είχαν οι Στάροβιτς και Ράπτης με τον πρώτο να αγωνίζεται για τρία σετ και τον δεύτερο για δύο. Στην αντίπερα όχθη 19 πόντους είχε ο Μίλης και από 18 οι Στερν και Στοΐλοβιτς που έπαιξαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Να τονίσουμε πως σύμφωνα με την προκύρηξη θα έχουμε διπλό τελικό με έναν αγώνα στην έδρα κάθε ομάδας.

Το ματς: Οι "πράσινοι" με το βασικό τους σχήμα κατάφεραν να δικαιωθούν με την τακτική που ακολούθησαν σε σερβίς και μπλοκ και παρότι επιθετικά δεν κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα κατάφερε να πάρουν τα δύο πρώτα σετ και μάλιστα χωρίς να απειληθούν από τον Φοίνικα. Το «πειρατικό» ξεκίνησε πάντως καλά το 1ο σετ έχοντας μικρό προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο μεγάλα σερί πήρε το προβάδισμα και από τότε είχε τον έλεγχο. Στο 1ο σετ το 10-7 για τον Φοίνικα έγινε 10-11 για τον Παναθηναϊκό με σερί 4-0 ενώ με το σερβίς του Ράπτη έγινε νέο σερί 5-0 για το 16-11. Εκεί κρίθηκε το σετ για τον Παναθηναϊκό. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός πήρε αρχικά προβάδισμα 13-11 και με το σερβίς του Στάροβιτς και την κυριαρχία Ρανγκέλ, Ράπτη έκανε σερί 4-0 εκτινάσσοντας τη διαφορά στο 17-11. Κάπου εκεί κρίθηκε και η πρόκριση.

Από το 3ο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση έριξε στον αγώνα όλους τους αθλητές του και πήραν μία μοναδική εμπειρία απέναντι στον διψασμένο για τη νίκη Φοίνικα ο οποίος και τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή της τιμής και να πάρει τη νίκη στην έδρα του μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό του που στο φινάλε χειροκρότησε ιπποτικά και... βολεϊκά τους παίκτες και των δύο ομάδων. Στο 3ο σετ ο Φοίνικας είχε συνέχεια προβάδισμα στα τελείωματα του σετ. Προηγήθηκε 24-23 με τον Στοΐλοβιτς, ισοφάρισε ο Μπαρμπούνης για τον Παναθηναϊκό 24-24 και ο Στερν με δύο πόντους έδωσε πάλι ισάριθμες φορές το προβάδισμα. Ο Στοίλοβιτς και ο Λινάρδος έκλεισαν το σετ 29-27.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός με την επίθεση του Παλαιολόγου έφτασε σε σερβίς για ματς μπολ, αλλά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς και μία του εντυπωσιακού Λινάρδου πήρε το σετ 26-24 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ το σερβίς του Στοΐλοβιτς και στη συνέχεια του Λινάρδου έδωσαν προβάδισμα στον Φοίνικα με 5-1 και 7-3 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη. Με το μπλοκ του Λινάρδου τελείωσε ο αγώνας.