ΒΟΛΕΪ

Κύπελλο βόλεϊ ανδρών: Στο Final 4 o ΠΑΟΚ, 3-0 τον Παναθηναϊκό

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ / VOLLEY LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε για τέταρτη διαδοχική σεζόν στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών.

Το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών το οποίο θα διεξαχθεί 20 και 21 Απριλίου στην Ιεράπετρα της Κρήτης έκλεισε ο ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό, τον νίκησε με 3-0 σετ και θα βρεθεί για τέταρτη διαδοχική σεζόν στο Final 4. Οι γηπεδούχοι πήραν άνετα το πρώτο σετ με 25-18. Το "τριφύλλι" προέβαλε αντίσταση στο δεύτερο σετ, αλλά και πάλι "βάφτηκε" ασπρόμαυρο (25-22).

Ο ΠΑΟΚ πήρε και το τρίτο σετ με 25-20 και την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το ματς στην PAOK Sports Arena ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δίνουν το στίγμα με τους Όκολιτς και Κλάπβαϊκ, ενώ οι "πράσινοι" μάταια προσπαθούσαν να φανούν ανταγωνιστικοί με τον Γιορντάνοφ να παλεύει σε ορισμένες περιπτώσεις ολομόναχος.

Ο Κλάπβαϊκ ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και στο δεύτερο σετ, στο οποίο το "τριφύλλι" πίεζε αρκετά, χωρίς όμως να καταφέρει να πλησιάσει αρκετά. Στο τρίτο και πιο καθοριστικό, ο Ολλανδός βρήκε συμπαραστάτες τους Όκολιτς και Μουαγκουτουτία, παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για το "θαύμα" με Γιορντάνοφ και Πανταλέων.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18

2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-18. 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-20

Κύπελλο Ανδρών - Προημιτελικά

Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου

PAOK Sports Arena ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ 3-0 (25-18, 25-22, 25-20)

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης Β., Επόπτες: Τοσουνίδης, Δρανίτσας, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Μ. Παρασκευόπουλος 17.00: ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός ΣΦΠ

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μαρκάτσας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.

Ροδίων Παιδεία 19.30: Ροδίων Άθλησις - Ηρακλής Πετ. 2015

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Σταματίου.