ΒΟΛΕΪ

Κύπελλο Γυναικών: Συμπληρώθηκε το παζλ των προημιτελικών

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μετά τους Ολυμπιακό, Πανναξιακό και Θήρα, την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικων στο βόλεϊ πήραν και οι ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΑΣΠ Θέτις, ΑΠΣ Αίας και Άρης.

Η Α.Ε.Κ. έκλεισε θέση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, μετά τη νίκη της με 3-0 σετ στην έδρα του Φ.Ο. Βριλησσίων για τη φάση των "16" του θεσμού.

Η Ένωση που αγωνίστηκε χωρίς την Αγγελική Καββαδία δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη που την φέρνει στην οκτάδα του κυπέλλου για δεύτερη συνεχή σεζόν. Η Α.Ε.Κ. πλέον θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά στη κλήρωση που θα γίνει το μεσημέρι της Πέμπτης στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 17-25, 21-25)

Φ.Ο. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Τριανταφυλλόπουλος): Τέζα, Έρωτα, Γκρέκα, Μποκή, Κάβουρα, Στάθη / Καβριγιάννη (λ), Καμπυλαύκα (λ), Χαμπηλομάτη, Κοντούδη.

Α.Ε.Κ. (Μπακοδήμος): Νομικού, Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Μπίσκου, Καραγκούνη / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ).

ΣΤΗΝ ΟΚΤΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΟΚ, 3-0 ΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ

Τη νίκη που τον φέρνει στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών πήρε ο ΠΑΟΚ στα Μεσόγεια. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» σε μία κλειστή αναμέτρηση με το Μαρκόπουλο επικράτησε με 3-0 σετ και για δεύτερη συνεχή σεζόν βρίσκεται στην οκτάδα του θεσμού.

Όλα τα σετ κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, με τον Μίχαλ Μάσεκ μετά το πρώτο σετ να περνάει στον πάγκο την Βραζιλιάνα πασαδόρο Καρολίνα Αλμπουκέρκι και την Πολωνή ακραία Κλαούντια Κατσορόφσκα και την θέση τους στο ματς να παίρνουν οι νεαρές Ελισάβετ Ηλιοπούλου και Μαρία Κλέπκου. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στα δύο πρώτα σετ, ενώ χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο τρίτο σετ από το 22-18. Τα σερβίς της Σλοβένας Ντάρια Έρτσεν έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή των αθλητριών του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο και ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 6-0 για το 24-22. Το παιχνίδι τελείωσε με 25-23 μετά από τριπλή προσπάθεια της Εύας Χαντάβα.

Στο 15-13 του τρίτου σετ τραυματίστηκε στo δάχτυλο του αριστερού της χεριού η πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ελισάβετ Ηλιοπούλου και αντικαταστάθηκε από την Βραζιλιάνα Καρολίνα Αλμπουκέρκι.

Τα σετ: 0-3 (29-31, 23-25, 23-25)

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι): Δικαιούλια 5 (5/8 επ.), Καλαντάτζε 20 (18/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Νικολογιάννη 15 (12/32 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. - 33% άριστες), Μουτσιόλα 1 (1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Κόττα (λ, 37% υπ. - 19% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Λεπενιώτη, Παπαδοπούλου 1 (άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 16 (14/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 49% υπ., 30% άριστες), Έρτσεν 20 (18/42 επ., 2 άσσοι), Κατσορόφσκα 2 (0/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μυρίδου (λ, 59% υπ. - 50% άριστες), Ξανθοπούλου (λ), Κιόση, Κωνσταντινίδου 2 (2/2 επ.), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 10 (7/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες).

ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ Η ΘΕΤΙΔΑ

Η Θέτιδα Βούλας επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ της ΜΕΝΤ, ομάδα που αγωνίζεται στην Α2 γυναικών, σε αγώνα για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Ο Γιάννης Νικολάκης ξεκίνησε την αναμέτρηση με την βασική του εξάδα και όσο κυλούσε η αναμέτρηση μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του ρόστερ. Η Μ.Ε.Ν.Τ. που έχει προπονητή τον Τάκη Φλώρο, πάλεψε την αναμέτρηση και οι αθλήτριες της ομάδας πήραν εμπειρίες, ενόψει της δύσκολης συνέχειας που έχουν στον Β' όμιλο της Α2. Η Θέτιδα θα μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά στη κλήρωση της Πέμπτης (13/02).

Τα σετ: 0-3 (16-25, 17-25, 20-25)

Μ.Ε.Ν.Τ. (Φλώρος): Νικολαΐδου, Μπαλλογιάννη, Καψαχείλη, Παπαστεφάνου, Σωτηρίου, Κυριακίδου / Αβραμίδου (λ), Μούμολη, Βέντζιου, Νικούλη, Γκάλιου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Ριντ, Γεωργιάδου, Βλαχάκη, Κωνσταντίνου, Γκουντιμένκο, Δρακουλίδου / Ξηντάρα (λ), Ζούρου, Αποστολάκη, Λάβδα, Σιρίνινα.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Ο ΑΙΑΣ

Ο Αίας Ευόσμου αιφνιδιάστηκε από την Ελπίδα Αμπελοκήπων, ομάδα της Α2 γυναικών, βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ όμως έκανε την ανατροπή και νίκησε με 3-1 σετ. Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών και θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό του την Πέμπτη (13/02) το μεσημέρι.

Η Ελπίδα που δίνει μάχη για την άνοδο στη Pre League, κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20, όμως στη συνέχεια ο Αίας Ευόσμου ανέβασε την απόδοσή του και έφθασε στη νίκη. Καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ, όταν η ομάδα των Αμπελοκήπων ήταν μπροστά στο σκορ με 22-17, με τον Αίαντα όμως να το κατακτά στο φινάλε με 28-26.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 20-25, 26-28, 15-25)

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΙΛΙΣΙΑ Ο ΑΡΗΣ

Όπως και το 2019, έτσι και το 2020 ο Άρης βρίσκεται στις 8 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ για τη φάση των «16» του θεσμού και περιμένει την κλήρωση της Πέμπτης για να μάθει τον αντίπαλό του, ένα βήμα πριν το φάιναλ-4.

Ο Άρης με εξαίρεση το τρίτο σετ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, δίνοντας την ευκαιρία στον Γιάννη Τσαϊρέλη να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Από την άλλη ο Ηλυσιακός θα συνεχίσει την φετινή του προσπάθεια παραμονής στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

Tα σετ: 0-3 (15-25, 12-25, 19-25)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Ρούσης): Μερκούρη, Μπέμπη, Παπαγεωργίου, Παπαδέδε, Σάντε, Χατζηκωνσταντά / Μανιατογιάννη (λ), Σερέτη, Βασιλαντωνάκη, Μιχελάκου.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Φάιερς, Άγκοστ, Τσομπανίδου, Κιουτσιούκη, Σίμιτς, Κωνσταντινίδου / Πετρινόλη (λ), Μυλωνά, Ανθούλη, Νταντούλα.