ΒΟΛΕΪ

Κομοτηνή - ΑΕΚ 3-1: Ιστορική νίκη για την Κομοτηνή

MOTIONTEAM

Η Κομοτηνή πήρε την πρώτη της νίκη μετά από 19 χρόνια στη πρώτη κατηγορία του βόλεϊ ανδρών αφού επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής της Volleyleague.

Ο ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Η ομάδα της Ροδόπης πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μετά την επιστροφή της στο επαγγελματικό πρωτάθλημα και την πρώτη μετά από 20 χρόνια.

Την τελευταία φορά που είχε νικήσει ήταν την 1η αγωνιστική της περιόδου 1998-99 στις 12 Δεκεμβρίου 1998 όπου είχε νικήσει στην έδρα της τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ.

Με πρωταγωνιστές τον Ανέστη Δαλακούρα και τον Νέλσον Νουράνγκουα, καλή ανάπτυξη από τον Μπερτασόνι και καθοριστικές βοήθειες από τους κεντρικούς Ρενάν και Χριστόφα στα τελειώματα των σετ η Κομοτηνή πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Η ΑΕΚ δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και επί πλέον υστέρησε και στην ανάπτυξη με τους Δρογκάρη και Λιόκα να εναλλάσσονται χωρίς να δίνουν την ταχύτητα που απαιτούνταν απέναντι σε μία πιο έτοιμη και πιο διαβασμένη ομάδα. Επί πλέον η «Ενωση» υστέρησε στην κόντρα επίθεση και παρότι πήρε ανάσα με την κατάκτηση του 3ου σετ στη συνέχεια δεν είχε ρυθμό, δεν υπήρχε πίεση στο σερβίς και χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση με τις πολλές διακοπές.

Στα δύο πρώτα σετ το σκορ ήταν σφιχτό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς αλλά την Κομοτηνή να ήταν αυτή που στα τελειώματα και στα κρίσιμα σημεία είχε την αποτελεσματικότητα και κυρίως τους πρώτους χρόνους που έκαναν την διαφορά. Μόνο στο 1ο σετ είχαμε 7 εναλλαγές στο προβάδισμα των δύο ομάδων. Η Κομοτηνή μπήκε με προβάδισμα 3-0 στον αγώνα αλλά γρήγορα η ΑΕΚ όχι μόνο ισορόπησε αλλά προηγήθηκε 9-8. Ακολούθησαν συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα με την «Ενωση» να βγαίνει μπροστά 23-22 με την επίθεση του Παπαδόπουλου. Ο Νουράνγκουα ισοφάρισε, ο Ρενάν μετά από άμυνα εκμεταλλεύθηκε την γρήγορη πάσα πρώτου χρόνου που πήρε από τον Μπερτασόνι (24-23) και ο Χριστόφας με άσσο στη συμβολή των δύο γραμμών έκανε το 25-23 και το 1ο σετ.

Πιο σκληρό ήταν το 2ο σετ με την Κομοτηνή να μην κάνει εύκολα το λάθος, να έχει καλύτερη ανάπτυξη και καλύτερη αποτελεσματικότητα. Η ομάδα της Ροδόπης ξεκίνησε πάλι με μικρό προβάδισμα μέχρι το 9-7. Το σερβίς του Δρογκάρη έφερε άσσο και με δύο πόντους από Μότα και Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 10-9 και 14-12 με τον Παπαδόπουλο. Η Κομοτηνή γύρισε σε φλοτ σερβίς, η υποδοχή της ΑΕΚ χάλασε και με κόντρα επιθέσεις από Δαλακούρα, Νουράνγκουα η Κομοτηνή έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 16-14. Η ΑΕΚ γύρισε και πάλι τον αγώνα και με τον Μότα σε κόντρα επίθεση προσπέρασε 19-18. Ο Μότα και ο Κανέλλος έκαναν διαδοχικά λάθη και μαζί με την επίθεση του Ρενάν η Κομοτηνή έκανε σερί 3-0 για το 21-19 ενώ σε επίθεση του Παπαδόπουλου η Κομοτηνή ζήτησε βίντεο ρέφερι και δικαιώθηκε καθώς η μπάλα ήταν άουτ. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-19, η ΑΕΚ μείωσε με τον άσσο του Στοΐλοβιτς σε 23-22 αλλά ο Σέρβος της ΑΕΚ έχασε και το σερβίς (24-22). Ο Μότα μείωσε σε 24-23 και όπως και το 1ο σετ ο Χριστόφα με πρώτο χρόνο πήρε τον καθοριστικό πόντο για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Νίκος Νεόφυτος έριξε στον αγώνα όλα τα όπλα που είχε στον πάγκο του, δοκίμασε αρκετές αλλαγές και έριξε στον αγώνα τον Λιόκα, τον Μαυραγάνη και συνέχισε με τον Παπαδόπουλο διαγώνιο. Παρόλα αυτά η Κομοτηνή είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 15-13 κι εκεί άρχισε η αντεπίθεση της «Ενωσης». Με τον Μότα στο σερβίς και τους Χαραλαμπίδη, Παπαδόπουλο να κερδίζουν κρίσιμους πόντους η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-15. Με την άουτ επίθεση του Δαλακούρα η ΑΕΚ ξέφυγε 19-16. Παρότι η Κομοτηνή μείωσε 21-20 με την άουτ επίθεση του Παπαδόπουλου, η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις με τον Μαυραγάνη και τον Παπαδόπουλο που τελείωσαν κρίσιμες κόντρα επιθέσεις και έτσι με 25-22 μείωσε σε 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου υπήρχαν και πολλές διακοπές λόγω των βίντεο ρέφερι αλλά και επειδή στο 21-17 δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα ο Αρχοντούδης με τον Χαραλαμπίδη. Η Κομοτηνή ξέφυγε 7-4 απέναντι στην ΑΕΚ που είχε δύο συνεχόμενα λάθη από τους πασαδόρους της, ενώ στο 11-8 η ΑΕΚ ζήτησε βίντεο ρέφερι για φιλέ σε επίθεση του Τζιουμάκα και δικαιώθηκε. Παρόλα αυτά η Κομοτηνή κράτησε την διαφορά και με μπλοκ του Ρενάν στον Τζιουμάκα ξέφυγε 18-14. Ο Νεόφυτος γύρισε στον αγώνα τον Λιόκα αλλά η ΑΕΚ δε μπόρεσε να κρατήσει υποδοχή και τελειώσει τις κόντρες ώστε να μειώσει περισσότερο. Το κατάφερε μέχρι το 23-21 με την επίθεση του Τζιουμάκα αλλά η επίθεση του Κώστα Δαλακούρα και το μπλοκ του αδελφού του Ανέστη στον Τζιουμάκα έκλεισε πανηγυρικά το σκορ για την Κομοτηνή με 3-1 σετ.

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής - Α.Ε.Κ. 3-1

Tα σετ: 25-23, 25-23, 22-25, 25-21

*Οι πόντοι της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/14 επ., 64% υπ. - 36% άριστες), Μπερτασόνι 1 (μπλοκ), Ρενάν 16 (7/12 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (14/25 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 31% άριστες), Νουράνγκουα 26 (24/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστόφας 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 55% υπ. - 30% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαρατζής.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Στοΐλοβιτς 17 (15/27 επ., 2 άσσοι, 78% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 3 (3/9 επ.), Τζιουμάκας 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Μότα 14 (12/20 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 16% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Σωνάκης (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Μαυραγάκης 3 (3/4 επ.), Λάππας.