ΒΟΛΕΪ

Κηφισιά - ΠΑΟΚ 0-3: Στους τελικούς της Volleyleague οι ασπρόμαυροι

VOLLEY LEAGUE / ÊÇÖÉÓÉÁ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÊÇÖÉÓÉÁ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και προκρίθηκε στους τελικούς της Volleyleague των ανδρών.

Για μία ακόμα χρονιά ο ΠΑΟΚ θα είναι στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volleyleague των ανδρών. Οι ασπρόμαυροι επικράτησαν με 3-0 επί της Κηφισιάς, έκαναν το 3-0 στη σειρά και έτσι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Το πρώτο σετ κατακτήθηκε εύκολα από τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και το πήραν εύκολα με 16-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ της αναμέτρησης, η εικόνα του ματς ήταν διαφορετική και το παιχνίδι πιο ανταγωνιστικό. Η Κηφισιά να προσπάθησε να βρει τη δική της αντίδραση και βρέθηκε να προηγείται με 4-2 και 11-6. Με τον Μουαγκουτουτία στο σερβίς, ο Δικέφαλος άλλαξε αυτή την εικόνα και κάνοντας ένα σερί 8 πόντων, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει (14-14) ενώ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, πέρασε μπροστά στο σκορ (17-14). Ο πρωταγωνιστής του σετ, Γκάρετ Μουαγκουτούτια, πήρε τον τελευταίο πόντο του σετ κάνοντας το 0-2 (17-25).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και βρέθηκε στο +2 (5-7), όμως η ομάδα των βορείων προαστίων κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα και να περάσει μπροστά (11-10) αναγκάζοντας τον τεχνικό των Κυπελλούχων Ελλάδος να πάρει τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (14-15), όμως ένα σερί 3 πόντων της Κηφισιάς, έφερε και πάλι τους γηπεδούχους να προηγούνται (17-15). Παρόλα αυτά οι παίκτες του ΠΑΟΚ, πίεσαν και μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης, έφτασαν στο 20-25, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των αγώνων και παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος.

Κηφισιά - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 16-25, 17-25, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 9% άριστες), Ρεκ 2 (2/3 επ.), Χαντ 14 (13/30 επ., 1 άσσος), Λάανε 11 (8/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 13% άριστες), Λόπαρ 1 (1/4 επ.) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 13 (9/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 0% άριστες), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 64% υπ. - 28% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ).