ΒΟΛΕΪ

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 1-3: Διπλό μετά από οκτώ χρόνια το τριφύλλι

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με το διπλό από την Κηφισιά, μετά από οκτώ χρόνια, έφυγε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 3-1 έχοντας ως κορυφαίους τους Ράπτη, Στάροβιτς και Ανδρεόπουλο.

Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει φόρα και πηγαίνει από νίκη σε νίκη επικρατώντας αυτή τη φορά της Κηφισιάς με 3-1 σετ και παίρνοντας το πρώτο διπλό μετά από οκτώ χρόνια στην έδρα της Κηφισιάς.

Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στο σερβίς, αποτελεσματικοί στο μπλοκ ενώ και η επίθεση τους άγγιξε σε αποτελεσματικότητα το 60%. Το τριφύλλι που έφτασε τους 12 βαθμούς είχε ως κορυφαίους τους Ράπτη, Στάροβιτς και Ανδρεόπουλο ενώ από την Κηφισιά προσπάθησαν οι Κάιο ντε Πρα και Μπατατζίμ.

Αμφίρροπο ήταν το 1ο σετ στο ξεκίνημα του αλλά με μπλοκ του Νικολάκη και δύο άσσους του Μπάση η Κηφισιά ξέφυγε 7-4. Η Κηφισιά κράτησε το +4 μέχρι το 13-9 που έγινε με τον Σπυριούνη. Το τριφύλλι με "αιχμή του δόρατος"τον Ράπτη έτρεξε ένα σερί 4-0 και έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Με επίθεση του Στάροβιτς και του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 16-14. Με την αουτ επίθεση Ντε Πρα η διαφορά πήγε στο +3 (22-19). Η επίθεση του Πανταλέοντα και το άουτ του Μπατατζίμ έκλεισαν το σετ 25-21.

Η απώλεια του σετ δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν "φουριόζοι" στο δεύτερο σετ και με τον Μπατατζίμ στο σερβίς προηγήθηκαν 5-2. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 9-9 και ακολούθησε ράλι στο φιλέ μέχρι το 20-20. Ο Μπατατζίμ με επίθεση και ο Ντρε Πρα με άσσο έκαναν το 22-20, ενώ λίγο αργότερα ο Σπυριούνης και με τη βοήθεια της τύχης πήρε άσσο για το 24-21. Ο Ράπτης με επίθεση από την πάιπ "έσβησε" το πρώτο σετ μπολ, όμως στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ έκλεισε το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι ¨πράσινοι" ξεκίνησαν καλύτερα και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν με 5-2 και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Κηφισιάς έφτασαν στο +5 (9-4) με επίθεση του Στάροβιτς. Ο Μπάιερς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι μείωσαν 9-6. Ο Ράπτης "πλήγωσε" με τη σειρά του την υποδοχή της Κηφισιάς και με δύο συνεχόμενους άσους ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά ασφαλείας 14-7. Οι φιλοξενούμενοι "πάτησαν γκάζι" και κατέκτησαν το σετ με 25-13.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Η Κηφισιά με άσο του Μπάιρες και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Πρα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 10-8. Στην εξέλιξη του σετ ο Ανδρεόπουλος με άσο έφερε ξανά τις δύο ομάδες στα ίσα 11-11. Ο Ράπτης με μπλοκ πάνω στον Ντε Πρα έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 14-13, ενώ υπέρβαση του Νικαλάκη έδωσε "αέρα" δύο πόντων στους πράσινους με 16-14. Ο Ντε Πρα "σήκωσε στους ώμους" του την επίθεση της Κηφισιάς και με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε ξανά 17-17.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τον Ραγκέλ πήγε ξανά στο +2 (19-17). Στη εξέλιξη του σετ ο Γιάκομπσεν έκανε μπλοκ σε πλασε του Μπατατζίμ και διαμόρφωσε το 21-18 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ανδρεόπουλος πήρε άσο για το 22-18, Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ με επίθεση του Στάροβιτς. Ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έσβησε το πρώτο, όμως ο Σέρβος του Παναθηναϊκού με επίθεση τελείωσε το σετ 25-21.